Zákulisí, špína, intriky v ČSSD: Máme sobotní fotku „Pocheho gangu“, kterou vám jinde neukážou. A informace o popravě Zimoly, které se taky jinde nedozvíte

21.10.2018 4:43

Širší vedení ČSSD dalo na sobotním zasedání v Hradci Králové důvěru předsedovi strany a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, jak se předpokládalo. Členové ústředního výkonného výboru se na tom usnesli podle zdroje ČTK absolutní většinou. Ústřední výkonný výbor nakonec nehlasoval o důvěře v prvního místopředsedu a jednoho z iniciátorů platformy Zachraňme ČSSD Jiřího Zimolu, ač o ni stejně jako Hamáček žádal. Hamáček si hlasování o důvěře v ostatní stranické špičky nepřál. Členové výboru neschválili ani Zimolův návrh na přeregistraci členů sociální demokracie, což je jedním z požadavků platformy.

Zákulisí, špína, intriky v ČSSD: Máme sobotní fotku „Pocheho gangu“, kterou vám jinde neukážou. A informace o popravě Zimoly, které se taky jinde nedozvíte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Poche (uprostřed)
reklama

Hamáček podle kuloárových zdrojů před hlasováním mimo jiné řekl, že vláda ANO s ČSSD není „posvátná kráva“ a že na ní netrvá za každou cenu. ČSSD by podle něj kabinet opustila, pokud by ani po tvrdých střetech neprosadila svůj program.

Po volbách, v nichž ČSSD ztratila asi polovinu komunálních zastupitelů a obhájila jediný senátorský mandát ze 13, se opět rozhořely vnitrostranické spory. Platforma Zachraňme ČSSD kolem Zimoly nebo někdejšího jihomoravského hejtmana Michala Haška doporučovala výměnu některých sociálnědemokratických ministrů ve vládě s hnutím ANO. Hamáček možnost rekonstrukce vlády odmítl, už v pátek se za něho postavil hlasy všech přítomných členů poslanecký klub a podpořilo ho také předsednictvo strany.

Fotogalerie: - Zachraňme ČSSD 4

4. setkání platformy Zachraňme ČSSD
4. setkání platformy Zachraňme ČSSD
4. setkání platformy Zachraňme ČSSD
4. setkání platformy Zachraňme ČSSD
4. setkání platformy Zachraňme ČSSD
4. setkání platformy Zachraňme ČSSD

ParlamentníListy.cz byly v sobotu v podvečer osloveny dvěma členy ČSSD, kteří byli na místě, tedy ve východočeské metropoli Hradci Králové. Podle jejich slov jsou oficiální verze příběhu o „téměř sjednocené ČSSD jen pohádky“. Jak se prý ukázalo, klíčovou postavou byl opět neúspěšný kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche a jeho „režie skoro v přímém přenosu“.

„Co se dělo v zákulisí? Všichni byli proti Jirkovi Zimolovi a platformě, žádná sebereflexe nepřišla, jájinkování ve stylu, že budete držet hubu a krok, jinak můžete odejít, asi takhle se k nám vedení sociální demokracie chovalo,“ uvedl jeden z našich zdrojů. Druhý přidal i postřeh o tom, jak výrazný strach mezi členy panoval. „Báli se Pocheho a báli se i Hamáčka. Říká se, že má přístup ke spisům a k informacím a může z toho být pro každého velký problém,“ upozornil další ze členů socdem.

O této fotografii se dočtete v závěru článku

Zákulisí, kde se hojně intrikovalo proti Jiřímu Zimolovi, mělo své důvody. Byl to právě někdejší jihočeský hejtman a nyní první místopředseda strany, který v Hradci Králové po volebního debaklu nešetřil ostrými slovními náboji. Vypálil například na ministra kultury ČSSD Antonína Staňka.

„Tonda Staněk je slušný člověk, akademik, ale jeho působení na kultuře bez drajvu nám žádné body nepřináší a lidi vlastně vůbec neví, kdo tam sedí a co dělá. A ty kecy o tom, jak si tam chci sednout já, radši ani nekomentuju,“ prohlásil Zimola.  

Anketa

Litujete, že se rozpadlo Československo?

73%
27%
hlasovalo: 13823 lidí
A co na to europoslanec Poche? „Choval se jako nájemný kurýr, který obíhá dokola podporu proti Zimolovi. On dirigoval Prahu, co a jak mají volit. Urážel Zemana, že je špatný prezident a podobně. Jsou lidé, kteří se proti Pochemu začínají stavět, ale potajmu, aby nebyli vidět a aby se to o nich nevědělo. Za Prahu ho hájil hlavně tamní předseda Petr Pavlík. Mluvil jsem s několika členy plzeňské ČSSD a ti se zjevně podivují dlouhodobé spolupráci Chovance a Pocheho, tomu nerozumí asi nikdo, co ti dva spolu mají. Říká se, že je to vzájemná nevraživost vůči premiéru Babišovi, obchody a informace z prostředí policie,“ uzavřel náš zdroj celkem zásadní informace.

Závěrem prý byla většina členů zklamána z třikrát opakovaného hlasování o zvýšení členských příspěvku. „Až to nakonec neprošlo. Role spravedlivého se ujal Onderka, překvapivě,“ uzavřel pachuť z jednání náš zdroj.

Ten také dodal ParlamentnímListům.cz fotografii, na které je prý „Pocheho komando“. Tedy lidé, kteří pravidelně intrikují. Snímku podle tohoto zdroje dominuje „objemově rozlezlý Poche“ a „kámoš Chovanec“.

Autora článku můžete kontaktovat na emailu T.Novy@ParlamentniListy.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…