Žaloby, to je pro Piráty typické. A migranty tu skutečně chtějí. Babiš už s nimi má zkušenosti, teď je sepsal

12.06.2021 10:46

Minulý týden dali Piráti Andreji Babišovi předžalobní výzvu za údajné šíření lží o jejich straně, tedy tvrzení, že budou chtít danit přebytečné metry v bytech a stěhovat k lidem migranty. Andrej Babiš se ohradil textem v dnešním Právu, ve kterém říká, že podávání žalob je pro Piráty typické. A jmenuje jeden příklad z minulosti za druhým, kterým chce dokázat, že Piráti proimigrační jsou. Například že hlasovali pro rezoluce v Bruselu, že chtějí schválit pakt OSN o migraci, nebo slova Ivana Bartoše z roku 2009.

Žaloby, to je pro Piráty typické. A migranty tu skutečně chtějí. Babiš už s nimi má zkušenosti, teď je sepsal
Foto: Repro ČT24
Popisek: Andrej Babiš drží proslov v Poslanecké sněmovně

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15935 lidí
Premiér se ve svém komentáři odkazuje na žalobu, kterou na něho chtějí Piráti podle svých slov podat. „To je jejich oblíbená taktika, kterou již řadu let provozují v Česku i v Bruselu,“ útočí na oplátku. Podle Andreje Babiše jeho tvrzení dokládají výroky, které by Piráti „nejraději smazali“.

Dále premiér uvádí, k čemu migrace vede na Západě, a poukazuje na nejkřiklavější příklady, jako uříznutá hlava učitele Petryho ve Francii, útoky na ženy nebo paralelní islámská justice ve Velké Británii či mnohoženství a dětské sňatky v Německu. „To všechno se v Evropě reálně děje a dost možná bude dít čím dál častěji. Podle některých propočtů totiž bude Nizozemsko většinově muslimské v roce 2044 a Švédsko v roce 2065,“ upozorňuje.

Andrej Babiš podle svých slov nehodlá toto v ČR dopustit. „My sami rozhodneme, kdo bude v naší zemi žít a pracovat. Představa, že bychom si do Česka dobrovolně přestěhovali migranty z Afriky nebo Středního a Blízkého východu, jejichž způsob života je absolutně neslučitelný s tím naším, je absolutně nepřijatelná,“ říká Babiš.

Že Piráti nemají u migrace čisté svědomí, odvozuje Andrej Babiš od toho, že se o těchto otázkách nechtějí bavit. Vzpomenul na Bartošovo interview z roku 2009, kdy se předseda Pirátů vyslovoval pro svět bez hranic. „Migrace je přirozená věc. Jestli, a to již vidíme ve Francii i Německu, má být Evropa do deseti až patnácti let muslimská, nemám s tím problém,“ řekl tehdy Bartoš. Babiš podotýká, že by Bartošovi věřil jeho slova, že od té doby svůj názor změnil, kdyby nebylo toho, že se účastnil demonstrace v roce 2016, jež dle jeho slov uprchlíky vítala.

Babiš na Piráty používá i hlasování jejich europoslanců Kolaji, Peksy a Gregorové. „Ti totiž v roce 2019 hlasovali pro usnesení o záchranných akcích ve Středozemním moři, které mělo nejen podpořit neziskovky, které loví migranty u afrického pobřeží, ale zahájit i jejich letecký přesun z táborů v Libyi přímo do zemí Evropské unie,“ říká Andrej Babiš.

Dále Pirátům vyčítá, že chtějí přijmout globální pakt o migraci z pera OSN. „Ten moje vláda odmítla, protože jsme si dobře vědomi toho, že pakt stírá rozdíl mezi nelegální a legální migrací, snahu usídlit se v jiné zemi povyšuje na lidské právo, a dokonce přiznává migrantům stejné sociální zabezpečení a výhody, jako mají občané daného státu,“ chlubí se premiér.

Nezapomenul svému politickému konkurentovi omlátit o hlavu i oficiální stanovisko k migraci, ve kterém se píše: „Česká vláda by měla mít odvahu prokázat solidaritu nejen slovy, ale i praxí, například dobrovolnou relokací přiměřeného počtu žadatelů o azyl či přesídlením azylantů napřímo z válečných oblastí.“ Slovo „přiměřeně“ je pak podle něho více než výmluvné a všichni vědí, k čemu povede. Obviňuje Piráty, že se schovávají za tvrzení, že jsou proti kvótám, které prý s Viktorem Orbánem pohřbil v Bruselu sám. Babiš upozorňuje, že snahy jednotlivých států migranty přerozdělovat tím ale neskončily.

Kromě toho má premiér za to, že proimigrační politiku Piráti prosazují i tím, že jsou prounijní, tedy že chtějí, aby větší pravomoci při rozhodování o migraci měl Brusel než členské státy. „Ve svém stanovisku k migraci požadují rozšiřování pravomocí Agentury EU pro azyl (neboli převod pravomocí do Bruselu), jednotné evropské řešení a vzájemnou solidaritu (neboli přerozdělovací mechanismus), a dokonce podporují ‚pozitivní motivaci‘ k dobrovolnému převzetí části žadatelů o azyl (neboli peníze za uprchlíky),“ vysvětluje ve svém textu.

Problém vidí i v další větě nalezené v Pirátském programu: „Stranou by neměla zůstat ani práce s majoritní společností a podpora její otevřenosti vůči odlišnostem, která je prevencí nenávistných projevů a diskriminace nejen cizinců.“ V tom Andrej Babiš zří snahu lidi vychovávat.

Podle Babiše může taková politika přepsat kulturní prostředí celé naší země k nepoznání. „Kvůli ní se naše děti a vnuci mohou ve své vlastní zemi ocitnout v menšině. A samozřejmě i v nebezpečí,“ obhajuje své výroky, že Piráti jsou proimigrační stranou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

8:01 „Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

Festival Prague Pride, ke kterému se přihlásil například pražský primátor Hřib, dále pokračuje a bud…