Založeno na veliký prů*er. Starý Soukromník si rychle na Fialovu vládu přestal brát servítky

11.03.2022 22:50

„Vím, že je založeno na veliký průser. Prudce se zvyšují ceny potravin, služeb a všeho, o co zavadíte. Po propuknutí války na Ukrajině se ceny nafty a benzínu utrhly ze řetězu…,“ shrnuje zakladatel Strany soukromníků Rudolf Baránek s tím, že je nutné, aby Fialova vláda „zasáhla, než bude pozdě“. „Nemůže být jediným kritériem vlády České republiky, že sníží schodek rozpočtu o cca 100 miliard oproti Babišovi a ostatní ať zdechnou,“ varuje kabinet. Koalici v případě nečinnosti prý mohou čekat velmi krušné časy. Možná už v létě.

Založeno na veliký prů*er. Starý Soukromník si rychle na Fialovu vládu přestal brát servítky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rudolf Baránek

Anketa

Zvládne Petr Fiala krizi cen energií a pohonných hmot?

hlasovalo: 70725 lidí
Baránek vzpomíná, že jej po volbách sice nenadchl výsledek jeho Soukromníků, celkově však propad hnutí ANO do opozice a neúspěch komunistů a sociálních demokratů oslavoval. „Kromě našeho výsledku parlamentní volby nemohly dopadnout lépe. ANO v opozici, KSČM a ČSSD mimo Parlament, Piráti zásadně oslabeni,“ napsal tehdy a tvrdí, že si za tím stojí i dnes.

Připomíná ovšem, že názor, že volby „nemohly dopadnout lépe“, již tehdy doplnil upozorněním: „Nová vláda přebírá stát ve velmi špatném stavu jak ekonomickém, tak kvůli rozdělené společnosti.“ Připojil přitom varování, že v případě nezvládnutí situace čeká novou vládu dosti možná „už v létě 2022 propuknutí velkých sociálních nepokojů kvůli nezvládnuté drahotě“. „O všem rozhodne peněženka!“ zaznělo s tím, že pokud současná koalice neuspěje, čeká nás u příštích voleb, ať už řádných, nebo předčasných, velká převaha ANO.

„Všimněte si, jak je ANO personálně i rétoricky sešikované a hlavní řečníci Babiš, Schillerová, Havlíček, Vondráček a další mají na všechno řešení a v podtextu říkají, budete na nás ještě vzpomínat,“ poznamenává nyní s otázkou: „Jaká je tedy situace ve společnosti pět měsíců po volbách?“

Podle jeho mínění „přes veškerou snahu vláda Petra Fialy nenabídla občanům zatím nic, čemu by mohli uvěřit, že jim pomůže přežít prohlubující se krizi navíc umocněnou válkou na Ukrajině“, a „nabídku ministra práce a sociálních věcí na řešení hrůzy v cenách elektřiny a plynu nelze nazvat ani směšnou“. „Je tragická. Vymyslel systém, do kterého se přihlásilo cca 25 000 občanů. Kolik lidí má zásadní problém s cenou tak pro život zásadních komodit? Dva miliony, tři miliony, více?“ shrnuje zakladatel Soukromníků.

Založeno je podle něj „na veliký průser“. A to není přitom vše. „Do toho se prudce zvyšují ceny potravin, služeb a všeho, o co zavadíte. Po propuknutí války na Ukrajině se ceny nafty a benzínu utrhly ze řetězu. Polák, Maďar i Rumun atd. reagoval okamžitě, ceny zastropoval nebo řešil podobně, aby občané a firmy jejich zemí nešli úplně na hubu,“ jmenuje dále s tím, že naše vláda tuto středu v reakci zrušila „přimíchávání Babišova extraktu do nafty (asi 2 Kč/1 litr), pro firmy zrušila silniční daň do 12 t tonáže a pošle kontrolní orgány na benzínky“.

Mnoho majitelů anebo ředitelů firem se podle něj také potýká s tragédií v podobě růstu cen vstupů a narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů, chybějícího materiálu a surovin kvůli ruské agresi na Ukrajině. „I firmy ještě před dvěma roky zdravé krachují. A není to pro neschopnost majitelů!“ varuje.

„Jsem pravicový konzervativec, ale teď říkám. V této mimořádně těžké době z výše uvedených důvodů je nutné, aby vláda zasáhla, než bude pozdě. Nemůže být jediným kritériem vlády České republiky, že sníží schodek rozpočtu o cca 100 miliard oproti Babišovi a ostatní ať zdechnou. Zodpovědná vláda musí nastalou situaci vyhodnotit a musí určitou sumu promyšleně ‚pustit‘ do hospodářství a k ulehčení života obyvatel. Jinak ji situace dožene a sociální nepokoje ji smetou ze scény. V této době se ukáže, jestli je vláda schopna racionálně vyhodnotit situaci a zakročit!“ upozorňuje důrazně politik.

Kroky některých vlád v okolních státech podle Baránka ukazují, že „jejich vlády toho schopny jsou“. „Vláda Petra Fialy je zatím pomalá, liknavá a podceňuje situaci. Následné dny ukážou, jestli je schopná situaci vyhodnotit správně!“ ukazuje.

Dodává, že se „snaží od roku 1989 bojovat za alespoň snesitelné podmínky pro soukromé podnikání“, a nelze tedy od jeho strany očekávat, že bude „potichu hledět na to, jak zbytečně krachují firmy“. „A navíc ne vlastní vinou! Třicet dva let budovaný soukromnický stav je ohrožen v základech. Vyzývám tímto vládu České republiky, aby urychleně přijala potřebná opatření, než bude pozdě!“ varuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

11:32 Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze na sociální síti uvedl, že měl v rámci nátlaku od Evropské unie …