Zaorálek burácel: Drábek se svým kumpánem nahání stařečky k bankomatu

23. 10. 2012 22:18

Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová poslancům na právě začínající schůzi navrhla, aby se do programu vtělil mimořádný bod a to vysvětlení lživých výroků ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka k důvodům uzavření smlouvy mezi jeho resortem a Českou spořitelnou na vyplácení starobních důchodů prostřednictvím sKaret. K jejímu návrhu se pak přidal i místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ten dokonce hovořil o velkém podvodu, který připravil „kumpán“ Drábka. A v sále to vřelo...

Zaorálek burácel: Drábek se svým kumpánem nahání stařečky k bankomatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek hříme sněmovnou
reklama

Prozatím ne daňový balíček, ale sKarty rozpumpovaly poslance, kteří teprve jednají o programu nadcházející schůze. Podle poslankyně Kateřiny Klasnové jde totiž o to, že pod smlouvou na sKarty s Českou spořitelnou je podepsán první náměstek odcházejícího ministra Jaromíra Drábka a ten je trestně stíhán.

„Ministr Drábek veřejně lhal našim partnerům a nejenom nám, ale lhal celé veřejnosti, když říkal, že sKarty nebudou sloužit na výplaty důchodů,“ poznamenala Klasnová. „Starobní důchodci tak budou donuceni na základě této smlouvy používat platební karty, a to i v případě, že nikdy karty nevyužívali,“ zdůraznila dále s tím, že celé výběrové řízení šetří již nyní antimonopolní úřad. "Já ale musím zdůraznit, že je tady závazek na 12 let a tato smlouva nejde ani vypovědět. Je tady navíc riziko arbitráže,“ uvedla.

Podle Klasnové v tuto chvíli přes sKarty má procházet zhruba 80 miliard korun, které budou vypláceny v souvislosti se sociálními dávkami. "Pokud by bylo přikročeno k tomuto kroku, to znamená k tomu, aby byly přes sKarty vypláceny také důchody, znamenalo by to dalších zhruba 360 mld. korun, které by prošly přes Českou spořitelnu občanům České republiky. Jinými slovy, zhruba 440 mld. To je opravdu byznys, který by se jistě líbil mnoha jiným bankovním domům," dodala ve své žádosti Klasnová a poslance žádala, aby tento bod byl zařazen jako první na tuto schůzi.

K jejímu návrhu se posléze přidal i místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD. „Já už jsem řekl na tiskové konferenci, že toto téma otevřu,“ řekl.

Zaorálek: On mne Drábek už moc nezajímá

„Podal bych ale návrh v pozměněné podobě...Já chci požádat v tomto bodu - a vysvětlím proč - aby nám podal informaci premiér Petr Nečas, protože mně teď nejde o nějaké informace...mne názor pana Drábka totiž příliš nezajímá. Mne zajímá, proč to téma neotevřel sám premiér Nečas. Tady jde totiž daleko o víc, než o nějaké sKarty. On (Drábek) řekl v listopadu, že se o ničem takovém neuvažuje, a dva měsíce poté jeho náměstek Šiška podepsal (s Českou spořitelnou) smlouvu, kterou jsem vám přečetl. To je horší než špatná politika. To je sprostý podvod! " burácel Zaorálek a vysloužil si tak potlesk v levé části sálu.

A pak od něj přišla slovní salva. "Pan Drábek se svým kumpánem Šiškou tady nahání stařečky a stařenky k bankomatům. Stařečky a stařenky žene k bankomatům! On jim říká: Vy si to prostě budete muset vybírat, protože já jsem se na tom domluvil, podepsal jsem to," zmínil velmi sebevědomě.

Poslance chce prý při tomto mimořádném bodu seznámit hlavně s pasážemi smlouvy mezi spořitelnou a Drábkovým ministerstvem, podepsanou Vladimírem Šiškou. I on zdůraznil, že tyto smlouvy byly podepsány na 12 let a díky tomu 98 procent dávek - a výslovně jsou zde zmiňovány důchody - budou vypláceny přes sKartu. „Je to podvod a musí být jasné, kdo tento podvod zajistil,“ zmínil Zaorálek již před jednáním dnešní sněmovny.

„Týká se to obrovského množství peněz a nebylo to nikde politicky rozhodnuto. Chci zdůraznit, že kdo podepsal tuto smlouvu, tak je ve vazbě,“ zdůraznil také Zaorálek.

Drábek: Dělat z toho teď téma, to je zvláštní...

Na to si ale vzal slovo sám ministr Drábek. Klidným hlasem ale zmínil, že on nelhal. „Již 30. června 2011 byly zveřejněny zadávací podmínky k výběrovému řízení a úřady je shledaly zcela v pořádku. Pak byla na přelomu roku podepsána smlouva a visí to od té doby na webu. Dělat z toho teď téma, to je vskutku velmi zvláštní,“ zmínil Drábek. De facto tak přiznal, že důchody skutečně mají být přes sKartu více než dvěma miliónům důchodcům poskytovány, přestože to v minulých dnech popíral.

Poslanci o obou návrzích, tedy Klasnové i Zaorálka, budou teprve hlasovat.

On tady stále sedí...

„On ten Drábek tady sedí, ačkoliv média již o něm píší, že je bývalým ministrem,“ píchnul si o chvíli později do Drábka ještě předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten navíc žádal, aby poslanci hlasovali o zřízení vyšetřovací komise na působení ministra Drábka a jeho náměstka Šišky v oblasti informačních technologií. Tento bod o komisi pak žádal zařadit na středu dopoledne.

I k slovnímu popichování šéfa "oranžové strany" odvětil ministr Drábek. „Demisi jsem k 31. říjnu skutečně podepsal a předal ji do rukou pana premiéra,“ zmínil klidně.

„Když tady pan ministr Drábek hovoří, tak by mne zajímalo, zda je pan Šiška stále náměstkem. Ať na to pan Drábek odpoví,“ uvedl poté Sobotka s otazníkem na rtech a kritizoval osobu náměstka Šišky, jehož si na úřad přivedl jako osobního přítele právě Drábek.

Važte slova, káral Sobotku Kalousek

Do slovní potyčky se poté zapojil i ministr financí Miroslav Kalousek. „Jeden z největších gaunerů byl kdysi jistý Gross . A ten vás jmenoval ministrem vlády. Važte svá slova, když tady chcete urážet lidi, které neznáte,“ zaútočil pak na Sobotku.

Kalouskovi to ale nestačilo a na bedra šéfa ČSSD ještě o chvílí později dodal: „Važte slova, pane bývalý ministře! Já jsem přebral ministerstvo po vás sice ve velmi slušné kondici, ale byla tam spousta věcí, které jsem řešit musel. Tak třeba jsem vyházel některé lidi, které tam byli dosazeni vámi.“

Podle něj třeba šéf personálního oddělení byl totálně neschopný. „On měl jedinou kvalifikaci a to, že byl předseda revizní a kontrolní komise v ČSSD. Byli tam ale i další neschopní lidé. I oni byli funkcionáři ČSSD a ty jsem všechny musel vyhodit. Byli totálně neschopní a byli tam dosazeni jen z vaší vůle a měli to jako trafiku. Važte slova, když chcete někoho urážet, že byl někým někdo jmenován,“ dodal Kalousek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

7:20 To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

Moderátor TV Nova Petr Suchoň zpovídal v pondělních Televizních novinách prezidenta České lékařské k…