Zaorálek dostane od Babiše peníze na posílení ekonomické diplomacie a bezpečnosti

29.07.2016 15:20

Ministerstvo zahraničních věcí dostane 200 milionů korun navíc na posílení ekonomické diplomacie. O vyjednané částce novináře informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) po schůzce s Babišem novinářům řekl, že posílení exportu je potřeba především na zastoupeních ČR v Izraeli, Švýcarsku či Spojených státech a dále v oblasti Středního východu. Ministerstvo potřebuje také peníze na to, aby na některých ambasádách zlepšilo zajištění bezpečnosti.

Zaorálek dostane od Babiše peníze na posílení ekonomické diplomacie a bezpečnosti
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Partii TV Prima

Podle dosavadních návrhů mělo na ministerstvo zahraničí příští rok jít ze státního rozpočtu 6,85 miliardy korun. Letos ministerstvo hospodaří s částkou 6,69 miliardy korun.

Zaorálek po schůzce nechtěl o konkrétních částkách mluvit s tím, že na využití peněz se s Babišem shodl a konkrétní částku později vyjednají náměstci. Při příchodu Zaorálek mluvil o požadavcích ve výši zhruba 800 milionů korun.

Podle Zaorálka roste export se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Izrael či Švýcarsko, proto chce ministerstvo zahraničí v těchto zemích posílit ekonomickou diplomacii. Zaměřit se hodlá rovněž na Střední východ a některé země, kde se podle Zaorálka otevírají možnosti, jako je Írán či Kuba. „Potřebujeme mít kvalitní zastoupení, aby tam bojovali za náš export,“ doplnil později Babiš.

Kromě toho potřebuje úřad peníze na zajištění lepší bezpečnosti zastupitelských úřadů v místech, kde se zhoršila bezpečnostní situace nebo se odehrávají konflikty. Zaorálek zmínil opět Střední východ a některé oblasti Asie. „Chceme-li tam mít zastoupení, musíme i posílit ochranu úřadů,“ poznamenal. V některých zemích chce mít Česko nově velvyslance, řekl bez bližších podrobností ministr.

Na dotaz, zda se s ministrem financí na předložených požadavcích shodli, uvedl: „Mám pocit, že ty věci byly víceméně přijaty. Detaily, které se týkají cifer, dohodnou náměstci.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…