Zaorálek u Moravce prozradil, co děsivého mu řekl Sergej Lavrov. Rusko se prý ubírá úplně jinam, než si myslel

01.03.2015 14:33

U Václava Moravce se do sebe až nezvykle ostře pustili ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a šéf ODS Petr Fiala. V úvodu rozebírali střelbu v Uherském Brodě a ministr poukázal na to, že v Česku za posledních pět let výrazně narostl počet sebevražd. Ostrá slovní přestřelka ale odstartovala v okamžiku, když došlo na Ukrajinu a Rusko. Zaorálek zdůrazňoval, že smyslem sankcí není trestat Rusko, ale pomoci Ukrajině. A pokud jde o zavražděného disidenta Borise Němcova, ministr má jednu poměrně zásadní obavu....

Zaorálek u Moravce prozradil, co děsivého mu řekl Sergej Lavrov. Rusko se prý ubírá úplně jinam, než si myslel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek s Václavem Moravcem

"Já jsem držitelem zbrojního průkazu, mám i zbraň a zrovna v těchto týdnech přemýšlím nad tím, že mu končí jeho platnost a budu muset požádat o obnovení průkazu," prozradil Fiala. Zaorálek prý zbraň nemá. "Já zbraň nemám, nikdy jsem neměl, vždycky jsem zastával názor, že čím více pušek, tím více násilí," uvedl ministr. Fiala obratem dodal, že zbraň nemá k páchání násilí, ale kvůli sportovní střelbě.

Podle Zaorálka je problém mnohem hlubší. "Já jsem se podíval, jak se vyvíjejí sebevraždy v této zemi a za posledních pět let přibylo dvacet procent sebevražd," varoval ministr zahraničí. Dal také jasně najevo, že ČSSD nesouhlasila za vlád ODS se snižováním počtu policistů, což následně vedlo k až tak tragickým případům, jakými byla lihová aféra nebo dnes Vrbětice. "To jsou důsledky toho liberálního uvolňování státu," udeřil šéf resortu zahraničí.

Fiala se ale držel zpátky. "V prvé řadě musíme mít úctu k obětem," uvedl. Konkrétnější opatření bude podle něj možné přijmout, až bude známo více informací. Nenadálým útokům šílenců lze však podle něj bránit jen těžko. Zaorálek nicméně trval na tom, že stát se musí starat o vnitřní i vnější bezpečnost. Fiala to v žádném případě nepopřel, obratem ale odmítl různá zbytečná opatření, která lidem nepomáhají. "Ne, že státu bylo u nás málo, je ho moc," konstatoval předseda ODS.

Fiala se rozjel: Slováci posílají na Ukrajinu víc pomoci, Rakušané léčí vojáky. A co my?

Následně se hosté bavili o mezinárodní situaci, o konfliktu na Ukrajině i o zavraždění ruského "protiputinovského" politika Borise Němcova. Moderátor Václav Moravec představil data průzkumu, z nichž vyplývá, že diplomatická vyjednávání s Ruskem upřednostňuje na 62 procent občanů, jen 24 procent respondentů je pro zaslání dodávky zbraní ukrajinské vládě.

"Já jsem pro aktivní diplomacii, nečekat, jak se situace vyvine, ale konat aktivní kroky. Proto jsem velmi přivítal tu druhou dohodu z Minsku. A dnes vám řeknu, že večer a noc na východě Ukrajiny byla klidná, dochází ke stahování těžkých zbraní i k výměnám zajatců, ačkoli ještě nejsou vyměněni všichni," popsal situaci šéf české diplomacie.

V tuto chvíli se prý v EU vede debata o tom, zda dále prodloužit sankce proti Rusku už v polovině března, nebo raději vyčkat, jak se situace vyvine do května či června. "Já se kloním, a dovolím si říci, že Česká republika se mnou, k té druhé variantě. Dodávky zbraní Ukrajině považuji za absolutně špatnou cestu, která by jen prohloubila krveprolití. Svou roli musí odvést i ukrajinská vláda, která musí provést potřebné reformy, např. ty decentralizační," upozornil.

Fiala se ale Zaorálkovi vysmál. "My teď tady slyšíme, že sankce fungují a máme je ponechat v platnosti, ale dříve sociální demokracie říkala, že sankce budou k ničemu. Tak jak to tedy je?" ptal se Fiala, podle něhož by se Česká republika měla v zahraničně-politických otázkách vyjadřovat mnohem jasněji.

"V těchto neklidných dobách si rozkolísanost nemůžeme dovolit," zdůraznil také Fiala. Obratem uznal, že Zaorálkova pozice není snadná, protože se musí vypořádat s premiérem, který prý strká hlavu do písku nebo s prezidentem, který vystupuje prorusky. "Já s vámi absolutně nesouhlasím, premiér se velmi zajímá a angažuje v zahraniční politice," prohlásil Zaorálek a dodal, že jej Sobotka, původně expert na finance, svým rozhledem v zahraniční politice stále příjemně překvapuje. "Tak bychom to ale měli někde vidět," oponoval Fiala.

Následně vládě vyčetl, že posíláme na Ukrajinu méně humanitární pomoci než Slovensko a na rozdíl od Rakouska neléčíme raněné ukrajinské vojáky. Podle Fialy je i toto důsledek nerozhodného postoje vlády. "Když já vidím v médiích, že prezident řekne: Já bych zaútočil na Islámský stát, ale ministr zahraničí řekne něco jiného, tak co si mám vlastně myslet?" ptal se opoziční předák.

Dosáhli jsme změny, pochvaloval si Zaorálek

Ministr ale opakovaně tuto kritiku odmítl. Vládě a prezidentovi se prý daří stanoviska do značné míry slaďovat. Fialovi připomněl, že komunikace je výrazně lepší než za časů prezidenta Václava Klause. "To byl váš prezident, z vaší strany, a přitom s premiérem nemluvil a s ministrem zahraničí nemluvil už vůbec," připomněl Klausovy napjaté vztahy s Karlem Schwarzenbergem. I EU nás prý nyní chválí za to, že jsme srozumitelnější než za těchto časů. A pokud jde o útok na Islámský stát, o nějž se prezident s ministrem veřejně střetli, Zaorálek prý se Zemanem debatoval o tom, že není třeba v médiích vyzývat k něčemu, co už fakticky probíhá.

Fiala rozhořčeně reagoval na porýpávání o nejednotnosti pravicové vlády. "Tehdy byla úplně jiná bezpečnostní situace. Přece, když u souseda hoří, tak já se nemohu v klidu dívat na film, ale půjdu něco dělat," rozčílil se. Jasnou nelibost vyjádřil také nad tím, že se vůbec nic nezměnilo v otázce okupace Krymu. "Je dobře, že byl učiněn první krok, ale další musí následovat, jinak se dostaneme do obrovských problémů," varoval Fiala.

"Primárním smyslem sankcí ale není trestat Rusko, cílem je vytvořit prostor, aby se na nohy postavila Ukrajina," vyjádřil svůj názor ministr zahraničí. Ukrajina podle něj potřebuje pomoc s reformami daňové soustavy, energetické soustavy a tak podobně. "Jen jsem si zatím nevšiml, že by v tom EU něco dokázala udělat," prohlásil směrem k Zaorálkovi Moravec. Ministr se však ohradil, že například v zemích bývalé Jugoslávie dokázala Evropa radit velmi dobře.

Fiala se pak vrátil k humanitární pomoci Ukrajině a citoval  statistiky, podle kterých pomáháme méně než například poloviční Slovensko. Zaorálek na jeho čísla řekl: "My jsme jedna ze zemí, které pomáhají téměř nejvíc Ukrajině. A s premiérem jsem také domluvený, že předložím další balík pomoci, kterou východ Ukrajiny nejvíc potřebuje," poznamenal. Zdůrazňoval také, že Česko pozvalo ukrajinské děti na rekonvalescenci.

Nejen o Borisi Němcovovi: Hrozivá slova Sergeje Lavrova ....

Nakonec pánové diskutovali o vraždě ruského opozičního politika Borise Němcova. Zaorálek nad tím vyjádřil zděšení a zárovň obavy, že se Rusko začíná ubírat velmi podivným směrem. "My jsme se se Sergejem Lavrovem bavili o tom, proč je v Rusku taková atmosféra, jaká je, a on mi řekl: To je proto, že nám vnucujete hodnoty, které jsou nám cizí. A já myslím, že to je podstata problému," vyjádřil názor Zaorálek. Pak dodal, že by Rusko mělo dělat více proto, aby se lidé nebáli vyjadřovat své názory. "Jenže Rusku je toto poměrně vzdáleno, dokonce myslím, že se ještě vzdaluje, ale není to spojeno s jednou osobu Vladimira Putina, je to celkový trend, který já vnímám jako neblahý," pokračoval šéf české diplomacie. Donedávna prý věřil, že se Rusko kultivuje, teď ale začíná pochybovat.

Na to navázal Fiala, podle něhož pro nás Rusko rozhodně není nějakou zárukou bezpečnosti a demokracie. "My musíme být součástí Západu, protože to je i navzdory všem jeho chybám jediný prostor, v němž se můžeme rozvinout," zdůraznil předseda ODS. Přitom si rýpl do Zaorálka, který nedávno v Poslanecké sněmovně velmi ostře kritizoval západní civilizaci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…