Zapal Švédovi auto. Gangy spustily koordinovanou akci, přistěhovalci prý chtějí ukázat, že jim projde cokoliv

17. 8. 2018 9:19

V ulicích švédských měst roste napětí. Seveřanům někdo zapaluje jejich auta. Podle všeho jde o koordinované akce, za kterými mohou stát gangy přistěhovalců. A lidé už pomalu přestávají věřit, že je stát před těmito gangy dokáže ochránit. Situace je o to dramatičtější, že se ve Švédsku blíží sněmovní volby. Švédové si zvolí novou vládu už 9. září. Sociálnědemokratický premiér Stefan Löfven má problém.

Zapal Švédovi auto. Gangy spustily koordinovanou akci, přistěhovalci prý chtějí ukázat, že jim projde cokoliv
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.
reklama

Na začátku týdne obletěla svět zpráva, že Švédsko zažilo perné chvilky. Gangy mladíků v několika městech zapálily desítky aut. Spolupracovník ČT Yngvar Brenna, překladatel žijící v Praze, k tomu poznamenal, že pravděpodobně šlo o gangy mladých přistěhovalců, kteří chtějí svými vandalskými činy demonstrovat, že si mohou dělat, co se jim zlíbí. A že je na ně zákon krátký. Ve Švédsku prý dnes existuje až 50 tzv. no-go zón, čtvrtí či oblastí měst, kam se policie neodváží. Nejhorší situace podle Brenny panuje ve Stockoholmu a ve třetím největším městě Malmö.

Auta v ulicích hořela už v minulých letech. Rozhodně to není poprvé. Podle Brenny se to opakuje. Přibližně každý měsíc vychází nové zprávy o hořících autech v ulicích. Ale švédská média ve zprávách o hořících autech nezmiňují původní národnost zločinců. Podle Brenny je to proto, že severská média úzkostlivě dbají na to, aby svými texty nevyvolávaly ve společnosti nenávistné nálady vůči některým skupinám obyvatel.

Švédský předseda vlády Stefan Löfven podle agentury Reuters uvedl, že mu akce mladíků připomínala „téměř vojenskou operaci“. V úterý ráno byli zatčeni jen dva mladíci ve věku 16 a 21 let.

Páteční MF Dnes přináší k případům zapalování aut další podrobnosti. „Mladí žháři se svolávali přes smartphony, aby akce probíhala na více místech najednou. I díky tomu je policisté, kteří vysledovali jejich komunikaci, dopadli," napsal k tomu deník. „Společnost musí tvrdě zareagovat,“ citoval list premiéra. Jenže Švédově mají stále častěji pocit, že je jeho vláda nedokáže účinně ochránit.

„Sociálnědemokratická vláda působí vůči rostoucímu násilí bezradně. To posiluje švédské demokraty, protiimigrační a euroskeptickou stranu, která je na vzestupu. Podle průzkumů se ji chystá podpořit každý pátý švédský volič. Vládní levice naopak ztrácí, vtěsnává se tak do celoevropského trendu ústupu tradičních socialistických stran. Mnozí Švédové jí vyčítají, že v době vrcholící imigrační krize v roce 2015 přijala do bezmála desetimilionové země neuváženě přes 160 tisíc imigrantů, takže veškeré sociální a bezpečnostní problémy s jejich integrací se jenom prohloubily," pokračoval deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…