Zapeklitá situace: Britská vláda nechce, aby BBC urážela muslimy. Televize si však postavila hlavu

02.07.2015 12:45

Poslanci britského parlamentu podle informací britského deníku Daily Mail přišli s neobvyklým požadavkem adresovaným veřejnoprávní BBC. Sto dvacet z nich podepsalo petici, ve kterém redaktory BBC vyzvali, aby přestali používat výraz Islámský stát. Poukazují na to, že tento termín uráží muslimy.

Zapeklitá situace: Britská vláda nechce, aby BBC urážela muslimy. Televize si však postavila hlavu
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Vznik petice inicioval poslanec Rehman Chishti, který tvrdí, že používáním výrazu Islámský stát pro teroristickou skupinu operující na území Sýrie a Iráku vrhá na muslimy špatné světlo. Podle jeho názoru muslimové po celém světě nepovažují Islámský stát za reprezentanty své víry. Dále Chishti uvedl, že matoucí je i používání samotného slova „stát“, protože se tím legitimizují požadavky teroristů na jimi ovládaná území. Petice si získala dle Daily Mail v parlamentu širokou podporu a veřejně se za ni postavili také londýnský starosta Boris Johnson či bývalý vůdce Skotské národní strany Alex Salmond.

Generální ředitel BBC Tony Hall však jejich požadavek odmítl s tím, že by používání alternativních typu Daesh, které je používáno v arabském světě, mohlo budit dojem podpory oponentů ISIS a BBC by tím přišla o svoji nestrannost.„Budeme používat termín skupina Islámského státu, abychom jej tak odlišili od oficiálně uznávaného termínu stát. Vedle toho budeme používat i další vhodné výrazy, jako je např. extrémisté, bojovníci atd. Aby se zabránilo příliš častému využívání výrazu Islámský stát, budeme při zmínce o něm používat také zkratku IS,“ odepsal poslancům Lord Hall ve svém dopise, který měl k dispozici deník Times.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Chishti označil v rozhovoru pro Times vyjádření Lorda Halla za „velmi překvapivé a nepřijatelné“. Upozornil také na to, že jím navrhovaný termín Daesh se běžně používá na Blízkém východě a za svůj jej přijaly také francouzská i turecká vláda. Jak připomíná Daily Mail, nedávno kritizoval britský premiér David Cameron moderátora BBC Johna Humphryse za to, že odkazoval na Islámský stát v souvislosti s teroristickým útokem v Tunisu, při kterém zemřelo téměř čtyřicet turistů. Sám Cameron nazýval Islámský stát pod zkratkou ISIL zmiňoval, že by přivítal, kdyby také BBC používala zkratku ISIL.

„Přál bych si, kdyby BBC začala používat pro označení teroristické skupiny ovládající část Sýrie a Iráku. Protože to skutečně není žádný Islámský stát, ale barbarský režim. Je to jen perverze islámského náboženství a mnoho muslimů se musí cítit uraženě, když někdo označuje tato zvěrstva za islám. Zkratka ISIL je mnohem lepší. Nemyslím si ovšem, že je nutné používat přímo termín Daesh. Bohatě postačí právě již zmíněná zkratka ISIL. Teroristickou skupinu vraždící bestiálním způsobem své odpůrce totiž nelze považovat za stát ani něco, co by snad mělo cokoli společného s islámem., cituje britský deník vyjádření Camerona.   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

4:40 „Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

Po smrti zpěváka Josefa Laufera mnozí připomínají jeho píseň o Svobodné Evropě a kapitánu Minaříkovi…