Zásadní změny v jaderné energetice: Západní výrobci elektráren krachují, v oboru nejspíš zbydou jen Rusové a Číňané

08.07.2017 21:11 | Zprávy

Jaderné korporace Westinghouse, Areva a Kepco se potýkají s finančními problémy. Podle ruského státního podniku Rosatom je krize jeho západních konkurentů důkazem toho, že rostoucím výzvám ze strany obnovitelných zdrojů čelí odvětví jaderné energetiky jako celek. Rosatom ale na problémech své konkurence podle analytiků vydělává již nyní a plánuje další expanzi. Ohlasy se shodují v tom, že pokud se vliv ruského jaderného kolosu bude dále zvyšovat, jedinými, kteří mu budou schopni konkurovat globálně, budou Číňané.

Zásadní změny v jaderné energetice: Západní výrobci elektráren krachují, v oboru nejspíš zbydou jen Rusové a Číňané
Foto: Rosatom
Popisek: Novovoroněžská jaderná elektrárna

Navzdory tomu, že každá běžná firma by z problémů své konkurence měla upřímnou radost, tak problémy jaderných korporací Westinghouse, Areva a Kepco vzbudily v ruském jaderném kolosu Rosatom obavy. Podle Kirilla Komarova, prvního náměstka generálního ředitele společnosti, totiž svědčí o hrozbě širší konkurence, kterou pro jadernou energetiku představuje rozvoj obnovitelných a dalších nejaderných zdrojů elektrické energie. A to podle Komarova je špatné nejen pro tyto společnosti, ale pro byznys s jadernou energetikou jako celek, napsal list Financial Times. Skutečná konkurence na poli jaderné energetiky totiž podle něj aktuálně neprobíhá mezi jednotlivými jadernými společnostmi.  

„Soupeříme s uhlím, s plynem, s obnovitelnými zdroji. Snažíme se nabídnout rozumné, ekonomické řešení,“ sdělil Komarov. Jádro ale čelí i dalšímu tlaku. Ten představují zvyšující se ceny jaderných technologií nové generace a zároveň i zpomalování příjmu nových objednávek, které lze samozřejmě zčásti vnímat jako důsledek narůstající konkurence ze strany obnovitelných energetických zdrojů. Ekonomické problémy zasáhly například japonskou Toshibu, která se stáhla z mezinárodních projektů poté, co odepsala aktivity ve své americké jaderní divizi Westinghouse v hodnotě 6,3 miliardy dolarů. Dluhy a probíhající restrukturalizace tíží francouzskou jadernou skupinu Area. Problémy má i jihokorejský státní jaderný koncern Kepco. „Hlavním problémem pro celý jaderný průmysl je nedostatek důvěry,“ sdělil listu FT Komarov. „Když vidíme příklady toho, jak se někomu nezdařilo realizovat nějaký projekt, tak to není dobré pro nikoho. A to je důvod, proč se nemůžeme radovat z problémů našich konkurentů Arevy a Westinghouse,“ dodal.

Rusové plánují expanzi

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

8:03 Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

Donald Trump uvažuje, že vstoupí do možných ukrajinsko-ruských jednání v Istanbulu. Politici EU vyzý…