Zastánci USA se podělají: V Číně nejsou chudinské čtvrti, mladí tam nemají problém s drogami, zaznělo z Vatikánu

07.02.2018 10:47

Málokdy se dočká Čína na mezinárodní scéně tak vřelých slov, jako tomu bylo z úst vlivného vatikánskho biskupa Marcela Sáncheze Soronda. Bližší informace o jeho překvapivých lichotkách na adresu komunisty ovládané velmoci přináší deník Catholic Herald.

Zastánci USA se podělají: V Číně nejsou chudinské čtvrti, mladí tam nemají problém s drogami, zaznělo z Vatikánu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Čína, největší socha Mao Ce-tunga. Ilustrační foto

Postoj západoevropských politiků k Číně je poněkud dvojznačný. Na jednu stranu Macron, Merkelová a spol. rádi kritizují nedostatky komunistického systému, jako je například údajné nedodržování lidských práv – ale když přijedou do Pekingu, věnují se obvykle jen byznysu a na své mravokárné tepání nešvarů obvykle zapomínají. Jako tomu bylo při nedávné návštěvě francouzského prezidenta, který avizoval, že čínské představitele o lidských právech poučovat nehodlá.

Naproti tomu církev obvykle volí stran Číny mírnější tón a nepříliš radostný stav lidských práv v Číně její představitelé zmiňují spíš nepřímo. Nebývá ale obvykle, aby vysocí církevní hodnostáři z Vatikánu Čínu vyloženě chválili a dávali ji za vzor ctnosti. Vlivný vatikánský biskup Marcelo Sánchez Sorondo tak nicméně učinil, když označil Čínu v pozitivním slova smyslu za „neobyčejný komunistický stát“.

„V Číně neexistují chudinské čtvrti, mladí lidé tam nemají problém s drogami. Místo všech těchto nešvarů v této zemi dominuje pozitivní národní svědomí. Čína je momentálně nejlepším vykonavatelem katolické sociální doktríny,“ uvedl Sorondo, který je rektorem Papežské akademie sociálních věd, v rozhovoru pro španělské vydání listu Vatikan Insider. Za pozornost rozhodně stojí i jeho další komentáře k Číně.

„V Číně zavádějí v praxi encykliku papeže Františka mnohem lépe než v jiných zemích. Slova uznání si zaslouží současné vedení země i za postoj ke klimatickým dohodám z Paříže. Především v tom, že přijímá své morální vůdcovství, od kterého některé jiné země ustoupily,“ pronesl Sorondo s jasným odkazem na Spojené státy, které loni v létě oznámily odstoupení od klimatických dohod, které byl podepsány o dva roky dříve ještě Obamovou administrativou.

Zatímco pro komunistickou Čínu našel Sorondo jen slova chvály, Spojené státy pouze káral. „Donald Trump byl v případě klimatických dohod zmanipulován globálními ropnými korporacemi. Čína učinila pro dobro na naší planetě mnohem víc,“ rozplýval se biskup Sorondo nad kroky nejvyšších čínských představitelů a dodal, že „dnešní Čína nemá nic společného s Čínou za časů papeže Jana Pavla II“.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…