Zastrašování a lež jsou obvyklé metody miliardáře Babiše při přebírání firem, zahřměl Sobotka

23.05.2017 17:56

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že se nenechá zastrašit předžalobní výzvou, kterou mu zaslal ministr financí Andrej Babiš (ANO). Šéf hnutí ANO v dopisu tvrdí, že některé výroky předsedy vlády, kterými zdůvodňoval návrh na odvolání Babiše z funkce ministra, mají povahu pomluvy. Sobotku vyzval, aby od nich upustil, jinak se bude bránit soudně. Sobotka na Twitteru napsal, že zastrašování a lži jsou Babišovy obvyklé praktiky při přebírání firem. Zprávu přinesla ČTK.

Zastrašování a lež jsou obvyklé metody miliardáře Babiše při přebírání firem, zahřměl Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka
reklama

„Zastrašování a lež jsou obvyklé metody miliardáře Babiše při přebírání firem. Teď to praktikuje i v politice. Já se od něj zastrašit nenechám,“ uvedl Sobotka. Babiš mu ve výzvě z 18. května vyčítá konkrétní výroky pronesené v průběhu května před novináři. Premiér v nich hovoří například o obchodech mezi Babišem a jeho bývalým koncernem Agrofert, možném obcházení daní prostřednictvím jednokorunových dluhopisů či o ovlivňování médií.

Babiš, kterého ve středu odvolá prezident Miloš Zeman z úřadu a jmenuje místo něj poslance Ivana Pilného (ANO), veškeré pochybnosti odmítá. Trvá také na tom, že udělal řadu kroků, aby podezření vyvrátil. Sobotku vyzval, aby se svými výroky přestal, jinak bude uplatňovat svá práva na ochranu osobnosti soudní cestou. Výroky totiž podle něj ovlivňují jeho pověst a vážnost ve společnosti.

Sobotkova vyjádření podle Babišova názoru navozují dojem, že se dopouštěl nelegální činnosti, a přitom jsou nepravdivá. „Důrazně se ohrazuji proti tomu, že veřejně lžu, že se jakýmkoliv způsobem vyhýbám placení daní, že jsem stát ošidil na daních nebo že zneužívám finanční správu,“ uvedl Babiš.

Sněmovna v první polovině května přijala usnesení, že Babiš veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů. Reagovala na nahrávky Babišových rozhovorů s tehdejším novinářem jeho bývalého deníku Markem Přibilem, které se objevily na anonymním twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman. Přibil se na nich s Babišem radí o tom, kdy zveřejnit materiály o politických soupeřích šéfa hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …