Zástupce evropské židovské komunity jezdí dolaďovat do Prahy akci, na kterou možná přijede i Putin

19.12.2014 8:42

Ačkoliv jinak nebývá běžné, aby Česko navštěvoval šéf evropské židovské komunity Moše Kantor, letos se v Praze objevil už třikrát. Naposledy začátkem prosince. Důvodem je to, že organizace, kterou vede, pořádá příští rok v lednu v Praze a Terezíně akci k uctění památky 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Informovaly o tom páteční Lidové noviny, podle nichž celou akci Kantor také financuje. O Kantorovi se přitom často mluví jako o příteli ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zástupce evropské židovské komunity jezdí dolaďovat do Prahy akci, na kterou možná přijede i Putin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Synagoga

V letech 2000 až 2002 prý doprovázel Putina na zahraničních cestách. Kantor v Praze dolaďuje se zástupci české židovské obce detaily akce, na kterou pozval český prezident Miloš Zeman i ruského prezidenta Putina. Podle listu je ale česká židovská obec v názoru na případný Putinův lednový příjezd do Česka rozdělena. Část jí totiž sympatizuje s prezidentem Světového židovského kongresu Ronaldem Lauderem, který zde mimo jiné financuje i několik židovských škol. Druhá část české židovské obce má blíže ke Kantorovi.

Součástí programu má být konference Let my people live, věnovaná rostoucímu antisemitismu v západní Evropě. Moderovat ji má Stephen Sackur z prestižního pořadu HardTalk britské stanice BBC. Potvrzen je i příjezd ruského dirigenta Vladimira Spivakova. Ten se letos na jaře ocitl na černé listině umělců, kteří mají zákaz vystupovat na Ukrajině, protože spolu s dalšími umělci podepsal dopis, který schvaluje ruskou anexi Krymu.

I proto se podle listu mluví o tom, že Praha pro místo konání akce nebyla vybrána náhodně. „Ruský tisk může po chystané akci směle napsat, že Rusko není v kulturní izolaci, jak se v Evropě říká, a že Putin je do zemí EU zván, jakkoli je jinak v Evropě na indexu,“ dodává list.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…