Zatímco Babiš jednal v USA s Trumpem, v Česku propuklo tohle... Je toho plný internet

08.03.2019 9:26

Český premiér Andrej Babiš (ANO) prožil jednu ze svých hvězdných chvil, když dostal možnost promluvit si s prezidentem USA Donaldem Trumpem přímo v pracovně Bílého domu. Analytik Tomáš Klvaňa dospěl k závěru, že se předseda vlády možná nechal až příliš unést silou okamžiku. V Česku propukla celá řada věcí. Stalo se toho tolik, že by se dokonce dalo v ironickém duchu využít české přísloví „když kocour není doma, myši mají pré“...

Zatímco Babiš jednal v USA s Trumpem, v Česku propuklo tohle... Je toho plný internet
Foto: Screen ČT
Popisek: Donald Trump a Andrej Babiš s manželkami v Bílém domě
reklama

Andrej po návštěvě Bílého domu zářil spokojeností. Analytik Tomáš Klvaňa v internetové televizi DVTV poznamenal, že se možná Babiš nechal až příliš unést silou okamžiku a novinářům toho prozradil víc, než mohlo být prezidentovi USA Donaldu Trumpovi milé.

„Mě spíš překvapilo, jak podrobně poté o té schůzce premiér Babiš informoval. To nebývá zvykem, takhle dopodrobna vyprávět o tom, o čem se vlastně bavil se svým partnerem. A možná, že o některých těch věcech Donald Trump ani nechtěl informovat. Uvidíme, jestli přijde nějaká reakce z americké strany,“ prohlásil Klvaňa. 

Analytik kroutil hlavou nad tím, jaký dar Babiš Trumpovi předal. Věnoval mu slavnou českou pistoli se zlatými prvky, pro což analytik neprojevil příliš pochopení.

„To je ukázka toho, že nedoceňujeme, že ten svět se nějak posunul a že tohle se prostě nedělá, tohle se dělalo dříve. Nedovedu si představit, že by někdo z Nizozemí, Dánka nebo Švédska nebo dokonce z Německé spolkové republiky přijel do Bílého domu a daroval prezidentovi Spojených států střelnou zbraň v okamžiku, kdy Spojené státy trpí epidemií násilí, především epidemií různých incidentů na školách, masových vražd na školách. A myslím, že máme veliké štěstí, že Američané tuhle návštěvu v podstatě nesledují. Tohle se tam neobjeví v novinách nikde, což znamená, že o tom dárku nikdo neví,“ uvedl Klvaňa.

Kritickými slovy na adresu Andreje Babiše nešetřil ani europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. „Jako by nestačilo, že premiér země, která je (snad) v Americe spojována s Václavem Havlem, je spolupracovník StB a bývalý komunista. @AndrejBabis ještě navíc presidentovi USA přiveze jako dar pistoli... Zajímalo by mne, kdo mu tohle na Facebooku poradil,“ poznamenal člen horní komory Parlamentu ČR na sociální síti Twitter.

 

Bývalý 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek si ještě přisadil a zavzpomínal na samopal prezidenta Zemana. „Vývoj české politiky se dá ilustrovat také na dárcích nejvyšších politických představitelů americkým prezidentům. Václav Havel daroval Clintonovi saxofon s podpisem a pověstným srdcem, Babiš daroval Trumpovi pistoli s datem narození. Už fakt jen ten Kalašnikov...,“ uvedl Ženíšek.

Kritickými slovy nešetřil ani novinář serveru Aktuálně.cz Jan Lipold, který připomněl, že Babiš občas zmiňuje prvního českého prezidenta Václava Havla, který mluvíval o míru v různých částech světa, ale zároveň neváhá dovézt Trumpovi jako dar pistoli. „Babiš, který vloni doporučoval k přečtení Havlův projev na konferenci o nenávisti v Oslu z roku 1990, veze Trumpovi památeční bouchačku s nápisem Pravda vítězí. To už nejsou ani paradoxy,“ uvedl Lipold.

Jeho kolegové pak nevěnují pozornost jen tomu, co se dělo v Bílém domě, že Babiš pozval do Česka prezidentovu dceru Ivanku Trumpovou, ale také věcem, které se dějí doma, zatímco předseda vlády pobývá za mořem. Děje se toho totiž opravdu hodně.

K Babišovu kolegovi Jaroslavu Faltýnkovi dorazila policie a požádala o spolupráci v souvislosti s firmou Kapsch a Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Vedle toho vyšlo najevo, že si jednoho dne na stolek předsedy vyskočil stávající šéf dolní komory Parlamentu ČR Radek Vondráček s kytarou v ruce a zahrál několik písniček, což je minimálně nezvyklé.