Zavedení účinné lítosti by pomohlo v boji proti úplatkům

16.11.2011 15:09

Vládní protikorupční výbor dnes na svém zasedání doporučil ministerstvu spravedlnosti, aby předložilo legislativní návrh zavádějící účinnou lítost. ČTK to dnes sdělila mluvčí výboru Radka Hrstková. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (VV), která stojí v čele výboru, zavedení účinné lítosti podporuje policie. Institut má pomoci v boji proti úplatkům.

Zavedení účinné lítosti by pomohlo v boji proti úplatkům

Ministerstvo spravedlnosti má legislativní návrh zavádějící zvláštní ustanovení o účinné lítosti předložit ve spolupráci s místopředsedkyní vlády Peake, uvedla Hrstková. Poslanci přitom na konci října koaliční většinou zamítli v prvním čtení komunistickou novelu trestního zákoníku o beztrestnosti pro lidi, kteří oznámí korupci. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) k tomu tehdy uvedl, že vhodnější než účinná lítost je takzvaný institut spolupracujícího obviněného.

Podle policie i zástupců nevládních organizací je institut účinné lítosti důležitým nástrojem boje proti úplatkům. Pro její zavedení se opakovaně vyslovila i Peake. "Je to jeden z instrumentů, které nejen policie, ale i státní zastupitelství pro odhalování korupce potřebuje," uvedla nedávno vicepremiérka.

Účinná lítost by nebyla potřeba, kdyby policie pracovala, jak má

Policie a nevládní protikorupční organizace si od zavedení účinné lítosti do české právní praxe slibují narušení důvěry mezi skupinami organizovaného zločinu. Ministerstvo vnitra ale prosazení účinné lítosti dříve nedoporučilo. Vláda pak vypuštění tohoto opatření zdůvodňovala tím, že pokud by policie pracovala, jak má, nebyla by účinná lítost potřeba.

Výbor pro boj s korupcí dnes na svém pravidelném zasedání projednal také návrh zákona o veřejném dohledu nad financováním politických stran a hnutí. Na něm se zatím členové výboru neshodli. Debata tak bude pokračovat 30. listopadu, kdy má Peake se svým týmem řešit podobu úřadu, který bude na financování politických stran dohlížet. Výbor se bude zabývat i finančním stropem na předvolební kampaně.

Čtěte více:

Berete úplatky? Hrozí vám až 10 let vězení, plánuje Pospíšil

Škárka šokoval praktikami Věcí veřejných: Špehování a úplatky

Řidiči dávali u zkoušek úplatky. O průkaz teď mohou přijít

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: aš, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

19:23 Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

Tradičně jako každý týden i první neděli po volebním víkendu předseda vlády Andrej Babiš přivítal sv…