Zaznívá z Německa v den voleb: Merkel vyhraje, ale bude to výprask. Lépe už bylo. Bavorský sedlák si s Turkem ke stolu nesedne. A co provádí Klaus...

24.09.2017 8:26

REPORTÁŽ Opětovný úspěch Angely Merkelové, vstup nové strany AfD do parlamentu (Bundestagu), posílení levice a nové zelené strany. To bude podle médií i občanů a pozorovatelů výsledek v pořadí již 19. voleb do tohoto orgánu Německé spolkové republiky. Navštívili jsme Bavorsko i Sasko a doufali, že prolomíme hradbu mlčení. Jen těžce…. Německo je i přes deklarování vnitřně rozdělené, ekonomicky znejistěné. Němci s nepochopením sledují aktivity českého exprezidenta Klause kolem AfD. Zajímavé je rovněž, že první generace Turků bude s největší pravděpodobností volit koalici jako výraz poděkování, i když asimilace se ani v této zemi zatím příliš nekoná.

Zaznívá z Německa v den voleb: Merkel vyhraje, ale bude to výprask. Lépe už bylo. Bavorský sedlák si s Turkem ke stolu nesedne. A co provádí Klaus...
Foto: Václav Fiala
Popisek: Pravý Bavorák z Pasova

Ptát se na ulici, koho Němci budou volit, zvláště když nemáte ten patřičný přízvuk, má vesměs stejný účinek – „Doktor Merkel“ a koalici CDU/CSU. Poslouchat, jestli si někdo v hospůdce při pšeničném pivu něco špitá, je nejenže nezdvořilé, ale především se míjí účinkem.

Nešpitat, ale volit. Církev a kostel – rozdíl mezi Bavory a Sasy

V Německu si lidé nešpitají, protože to není správné. Strohé nebo příjemnější úsměvy, které známe z jejich marketů a hotelů, ulic a náměstíček, vám též nic neřeknou. Strhané nebo počmárané plakáty nevidíte – tedy alespoň v Bavorsku, ale i Sasku a den D, tedy den voleb, tu bude jako každý jiný. V Bavorsku se jde volit většinou až po poledni, protože dopoledne se spěchá do kostela. To v Sasku, bývalém NDR, na nedělní bohoslužbu nebo rozjímání se nehledí. Spíše si odpočinout, protože tento den je otevřeno minimum podniků, benzinek a neuslyšíte to u nás známé vrčení a hřmění sekaček na trávu, jen co sluníčko osuší mlhou orosenou trávu.

Takže spíše – jak se lidé mají a bude lépe po volbách? Starší, dobře vypadající paní jen mávne rukou: „Lépe už bylo!“ No, snad není z Čech, tohle rčení tady známe, byť jsem od našich hranic jen pár desítek kilometrů. „Je to těžší. Platy a důchody stagnují. Ale protože manažeři si přidat nezapomenout, v průměru jsme na tom dobře.“ Usměje se, rozhlédne, snad aby nás někdo neviděl nebo neslyšel, a pokračuje dál svou cestou.“

Pohled krajana

To je náhoda! Jeden ze známých teď pracuje v hotelu jako kuchař a my se potkáváme na malém náměstíčku. „Lidé mají rozhodně hlouběji do kapsy,“ popisuje situaci pro ParlamentníListy.cz. „Německou a zvláště tu bavorskou ekonomiku zahraňuje, že vycucává z východní a jižní Evropy mozky i šikovný ruce. A že na ně vlastně děláme, protože se jim z Čech vozí jen polotovary, tady to dofinalizují, dají tomu potřebnou přidanou hodnotu a třeba jako v případě aut je zas dobře prodají v Čechách nebo jinde. Jenže s migranty to přepískli, protože než ti se zapojí, tak uběhne ještě mnoho vody. Zapojí-li se vůbec,“ pokračoval známý s tím, že si povídáme inkognito. Merkelová prý jednoznačně a přesvědčivě vyhraje, ale bude zajímavé sledovat, kolik procent dostane. „Nemyslím si, že to bude zázrak. Deset procent pod minulý výsledek určitě. A to je myslím pěkný výprask a nějaký signál. Jenže tady teď žijeme jako kdysi u nás. Vše je báječné a růžové, čekají nás hezoučké dny příští a nebýt těch vzpupných Čechů, Poláků a Maďarů, Evropa by byla rajskou zahradou. Pokud samozřejmě Německo zaplatí francouzské dluhy, které rostou jak houby po dešti. Ale Macron se usměje a poprosí, a to by bylo, aby Berlín nějaké ty penízečky žabožroutům neposlal.“ Téměř veřejným tajemstvím je, že se prý vytiskly nové marky. Pro strýčka příhodu. Ale může to být také fáma, kdo ví…


Předvolební kapr v hornofalckém bavorském Tirschenreuthu. Foto: Václav Fiala

„Osis“ jsou pro Němce pořád

V Sasku, také kousek od našich hranic, ale zase ze strany Chebu, je všechno špígl nýgl. V Plavně, historickém městě, které bylo dříve ušmudlané a plné motocyklových výparů z „chcípáků Simson“, jak jsme před revolucí říkali endéráckému „pionýru“, je krásně. Optimismus sem ale nenalily západoevropské peníze, jakási “blbá nálada tu zůstala“: Pro Bavoráky jsou místní prostě „Osis“, ti z východu, s komunistickou minulostí. Jako kdyby „doktor Merkel“ jím dříve také nebyla. Ovšem toto na veřejnosti neříkat! Jen byste začali, už se od vás lidé odvracejí. Musel bych asi vyhledat nějakou diskutující skupinku, která avizuje své setkání na chatu (už raději ne na facebooku) a nepustí k sobě nikoho neznámého. Prodavačka z Čech, která si tu přilepšuje, protože v Aši, kde bydlí a kde jsou sice naši, ale práci by člověk pohledal, kroutí hlavou. „Tady se pracuje a já vám nic neřeknu. Myslíte si, že nám tady nerozumí?“ Malinko mě to připomíná diskusi-nediskusi před drahnou dobou v Bělorusku. Cizinec je vítán, ale ať se kochá, utrácí peníze a nestrká nám čumáček do politiky. Totéž po mnoha letech v reálu Made in Germany.

V bláhové naději, že ještě něco někde seženu (rozuměj nějaký, opravdu jakýkoliv názor), brouzdám ulicemi. Ale protože už mítinky nejsou, nejsou ani názory. „Ein Volk“ (jeden národ), zní mi z uší z mítinku vládní strany v Regensburgu začátkem týdne.

Vděční Turci a (ne)vděční starostové

Jeden známý, který má zase známého, jenž spolupracuje s jedním tureckým podnikatelem v Německu, se zhrozil, že Turci budou volit vládní koalici. Tedy alespoň ti, kteří sem v padesátých a šedesátých letech minulého století přišli, respektive byli vybráni, aby podpořili německou ekonomiku. Cítí jakousi odevzdanost a sounáležitost s CDU/CSU, vděčnost kancléřům Adenaurovi, Erhardovi, Kissingerovi. Koho budou volit jejich vnuci, je otázka, protože přes veškerou německou důslednost dostane „asimilace a multikulturalismus“ pohlavek v podobě toho, že bavorský sedlák si s Turkem k jednomu stolu sedne jen zcela nepravděpodobně. Když se třeba právě otevírá nějaká pobočka firmy daného tureckého podnikatele, některý starosta buď onemocní nebo je tak zaneprázdněn, že si nenajde čas k oficiální návštěvě u příležitosti tohoto otevření. U Němců s německými kořeny by si to nedovolil…

Mutti versus „vzteklý pes?“

Süschische Zeitung uveřejnil na svém internetovém on-line vydání zajímavou statistiku ohledně preferencí. Porovnaly se tu zdroje z více nezávisle na sobě oslovených pramenů. Z průzkumu vyplývá vítězství CDU/CSU, ale „šlapat“ jí má na paty Schultzova SPD. Tady si dovolím odbočit, protože na mítincích v Pasově i Regensburgu nám lidé svorně říkali, že Schultz je pro Němce nepřijatelný. Už z důvodu své povahy, kdy je označován za „vzteklého psa“, i z toho, že odešel z nevyšších výšin Evropské unie a „hledá zlato“ v německé politice. Kupodivu, i zde, v Německu, je spojení s EU v některých případech spíše handicapem než výhodou. U Schultze to platí elementárně.

Překvapení: AfD, levice a „druzí“ zelení

Ale abychom pokročili ve výsledcích průzkumů. Třetí má jednoznačně skončit AfD. Procent 11, ale také 13. Fanoušci z bavorské části této organizace, kteří mimochodem velmi dobře vědí, že v jejím zemském čele je Čech Petr Bystroň, si věří natolik, že pro ně 20% nebude žádné překvapení.

Podle průzkumů bude další levicová Linke s 10 procenty a FDP s 9 procenty. Jiné zdroje to uvádí obráceně. Jasné je jedno: Předseda svobodných demokratů Christian Lindner patří mezi pětici nejoblíbenějších německých politiků a jeho sláva raketově stoupá.

Za zmínku stojícího umístění obdrží jistě Zelení. Spekuluje se o 7 nebo 8 procentech. S dalšími už je to různé. Překvapivě velmi viditelní jsou v Bavorsku „praví echt“ komunisté – DKP. Nu a vidět jsou také „zelení“ z ÖDP, protože podle řady Němců ti „původní“, tedy současná parlamentní strana Spojenectví90/Zelení s tureckým spolupředsedou Cem Özdemirem se zpronevěřili skutečnému ekologickému hnutí. Pro zajímavost – ÖDP má příznivce i u hnutí Greenpeace.

…a ještě Václav Klaus!

V internetových diskusích lidé předvídají pro AfD rozpad již v průběhu jejího působení v Parlamentu. A pak se někteří lidé podivují nad tím, že bývalý český prezident Václav Klaus je velkým obráncem a zastáncem této strany.

Že je však doba vyhrocenější, svědčí i to, že spolkový kriminální úřad zaregistroval přes 3600 trestných činů v souvislosti s volbami, což je oproti volebnímu roku 2013 navýšení o 18 procent. Nyní se eviduje dokonce 50 tělesných zranění.

Celkem 61,5 miliónu Němců v 16 spolkových státech volí dnes až do 18 hodin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

21:19 „Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

Francouzi jsou stále nespokojení s tím, jak vypadá jejich země, jak žijí, na co mají a na co nemají.…