Zbořil k důležitému projevu Putina, výstupům Babiše s Kalouskem a hospodářským průšvihům na obzoru

27.10.2014 17:06 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Blížícím se oslavám výročí vzniku samostatného Československa, ve světle kritiky kroků prezidenta Miloše Zemana, se v úvodu svého pravidelného hodnocení věnuje politický analytik Zdeněk Zbořil. V souvislosti s cestou české hlavy státu do Číny, pak upozorňuje, že spousta lidí včetně Karla Schwarzenberga chápe pojem lidská práva jako válečný pokřik, což je také z druhé strany tak vnímáno.

Zbořil k důležitému projevu Putina, výstupům Babiše s Kalouskem a hospodářským průšvihům na obzoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Výročí vyhlášení vzniku samostatného Československa se ve sdělovacích prostředcích zužuje takřka jen na kritiku hlavy za postoj vůči rektorům vysokých škol, za to, že zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona nutí i v jeho sto pěti letech, aby si Řád Bílého lva přicestoval převzít osobně do Prahy, ale i za to, že by jedním z dekorovaných při oslavě 28. října ve Vladislavském sále měl být režisér Filip Renč, jenž Miloši Zemanovi natočil předvolební spot před přímou prezidentskou volbou.

„Už od doby, co byl Miloš Zeman zvolen v přímé prezidentské volbě, není oblíbencem zejména tištěných médií. Takže nejen když udělá chybu, ale dokonce i když udělá něco dobrého, tak se na tom hledá alespoň to, že kulhá. Ale je pravda, že ti, kteří ho kritizují za dění kolem 28. října, mají v lecčems pravdu. Zároveň je ale třeba připomenout, že žádné vyznamenání ani žádná návštěva Vladislavského sálu přece nemůže nahradit každodenní práci třeba i těch pánů rektorů a dalších, kteří se cítí zneuznáni tím, že na Hrad nejdou,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Havel si k vyznamenání vybíral lidi sobě blízké

Prezidenta často kritizují lidé, kteří si myslí, že by výběr vyznamenaných mohl být lepší, nebo že by mohli být sami vyznamenáni. „K případu sira Wintona bych neřekl, že ho prezident nutí, ale jistě považoval za dobré, aby byl přijat se všemi poctami na Pražském hradě, to má určitou symboliku. Samozřejmě problémem je jeho věk a obtíže spojené s cestováním. V názoru jsou rozděleni i lidé, kteří jsou přímo součástí té legendy, ale přece jen si myslím, že vyznamenat takového člověka na Pražském hradě je lepší než mu řád předávat někde na velvyslanectví v Londýně,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

22:05 Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

Scott Horton, ředitel Libertarian Institute, se setkal s moderátorem Tuckerem Carlsonem, aby rozebra…