Zdechovský varuje. Úplně nám zavřou dotační kohoutky. Babiš pořád nepochopil, jak je to vážné

28.05.2021 6:32

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) apeluje na českou vládu, aby urychleně vyřešila střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jinak hrozí úplné zastavení vyplácení dotací České republice. „Ono se tady čeká, jak dopadnou volby, ale ty jsou až za pět měsíců, a to je dlouhá doba a není na co čekat. Andrej Babiš doteď asi nepochopil vážnost situace a bere si Českou republiku jako rukojmí,“ vyzval vládu Zdechovský v České televizi.

Zdechovský varuje. Úplně nám zavřou dotační kohoutky. Babiš pořád nepochopil, jak je to vážné
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Výbor europarlamentu nově schválil rezoluci, která kritizuje střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše a tlačí na Evropskou komisi, aby podle nového pravidla podmínila vyplácení dotací efektivním postupem státu proti střetu zájmů.

„Ta rezoluce je jasný signál Evropské komisi, že je třeba řešit pochybení na české straně. Naši kontroloři v České republice narazili na to, že úřady opravdu vědí, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, mají k dispozici i databáze, odkud to mohou vyčíst. Ale tyto informace ignorují a holdingu Agrofert dotace vyplácejí,“ podivuje se Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Anketa

Myslíte, že se Dominik Feri ještě vrátí do politiky?

5%
71%
hlasovalo: 14790 lidí
Výzva směřuje od výboru europarlamentu do celého pléna Parlamentu a poté k Evropské komisi. „Tou výzvou se Komise jistě bude zabývat a velmi často se děje, že takové výzvy přijme. Na druhou stranu to není závazné, my nemůžeme nutit Komisi, aby přestala vyplácet České republice dotace, dokud to Česká republika nevyřeší. Ale častokrát se děje, že Komise takovým výzvám vyjde vstříc,“ varuje Zdechovský.

Ten nechápe, že ačkoliv rozhodnutí Evropské komise ohledně střetu zájmů je finální, holdingu Agrofert dále plynou peníze z českého rozpočtu. „Dále mu plynou peníze českých daňových poplatníků, ačkoliv již nebudou proplaceny z evropských peněz. A právě toto my chceme vyřešit nařízením Evropské komise,“ dodal Zdechovský, že by v takovém případě přišlo úplné zastavení dotací České republice, dokud situaci česká vláda nevyřeší.

„Už řada úředníků české vlády, jako jsou náměstci ministrů, to veřejně řekli, že o tom stavu vědí. Ono se tady čeká, jak dopadnou volby, ale ty jsou až za pět měsíců, a to je dlouhá doba a není na co čekat. Andrej Babiš doteď asi nepochopil vážnost situace a bere si Českou republiku jako rukojmí, a proto ta reakce Evropské komise určitě přijde,“ zopakoval europoslanec.

Vláda ve věci opakovaně tvrdí, že Evropská komise nemůže vykládat české právo, podle nějž je vše v pořádku. To ale podle Zdechovského není pravda. „Evropa do toho mluví, protože se jedná o systémové pochybení a není možné se odvolávat na to, že situaci posuzují české soudy na základě českých zákonů. Evropská pravidla dotací musejí platit pro všechny a ve všech členských státech. Snad každý pochopí, že když nemohu dostat evropskou dotaci, tak mu ji nemůžu z českého rozpočtu předem vyplatit,“ nechápe argumentaci české vlády Zdechovský a připomíná, že se rezoluce opírá o nařízení z roku 2018, které sám Andrej Babiš podepsal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek oživil Lipavského a pohřbil Farského. Ve STANu byli vyděšení, bezvýchodné

9:05 Kalousek oživil Lipavského a pohřbil Farského. Ve STANu byli vyděšení, bezvýchodné

Moderátor Jaromír Soukup se sešel ve svém pravidelném pořadu Hovory Kalousek Soukup s exposlancem a …