Zděšení nad Zaorálkovou cestou do Číny? Takto reaguje exministr Jaroslav Tvrdík

28. 4. 2014 14:26

Cesta Lubomíra Zaorálka do Číny rozhodně není opuštěním našich západních spojenců nebo dokonce hodnot EU. Alespoň to tvrdí exministr obrany a předseda dozorčí rady Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík, podle kterého jsme se teď konečně integrovali do hlavního proudu evropské zahraniční politiky. Reagoval tak na kritiku, která se objevila v médiích na adresu české diplomacie.

Zděšení nad Zaorálkovou cestou do Číny? Takto reaguje exministr Jaroslav Tvrdík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Politolog Ladislav Mrklas vyjádřil v článku na serveru ParlamentníListy.cz s názvem „Politolog je zděšen Zaorálkovou cestou do Číny. Naše diplomacie prý začíná sloužit jen ekonomice“ své přesvědčení o tom, že aktuální cesta ministra zahraničí překračuje únosnou mez vyváženého přístupu mezi zájmy politickými a ekonomickými.

„NATO a EU jsou instituce, které stojí na určitých hodnotách, jenže ony hodnoty jsou značně neslučitelné s hodnotami například komunistické Číny a s jejími základními principy. Takže ekonomická diplomacie mezinárodních vztahů nepochybně musí mít tady i určité hranice. Například spolupráce a byznys se nesmí křížit v oblastech, které nějakým způsobem ohrožují základní bezpečnost státu, kupříkladu energetickou, nebo jiné základní priority našeho západního společenství. Jenže tady se mi zdá, že kurs, který česká zahraniční politika pomalu, ale jistě nabírá, tak s tímto faktem úplně v souladu není,“ varoval ČSSD a potažmo i šéfa české diplomacie Mrklas.

K tématu cesty Lubomíra Zaorálka do komunistické Číny také politolog uvedl, že si dokáže představit obohacení v oblasti ekonomiky, ovšem v politice hrozí nonsens. „Tady si žádné obohacení nedovedu představit. Česká republika je zapojena do západního společenství, je členem EU a NATO a dává tak důraz na jiné hodnoty,“ řekl ParlamentnímListům.cz Mrklas.

Tvrdík: Západní spojence neopouštíme, ale následujeme

Jenže zatímco politolog Ladislav Mrklas je zděšen Zaorálkovou cestou do Číny, exministra obrany a předsedu Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslava Tvrdíka pro změnu zaskočila vyjádření politologa. „Je zcela jednoznačné, že naše klíčové západní spojence nejen neopouštíme, ale naopak následujeme, byť s mnohaletým zpožděním. Česká republika doposud ve vztahu k Číně byla v EU v pozici osamoceného solitéra a je dobře, že se i tímto svým rozhodnutím současná vláda integruje do hlavního proudu evropské zahraniční politiky vůči Číně,“ reagoval na vyjádření politologa Tvrdík pro ParlamentníListy.cz.

Celá reakce Jaroslava Tvrdíka ZDE

„Pro EU je Čína nejen největším obchodním, ale i strategickým partnerem a významným hráčem i spoluhráčem na světové scéně. Je logické, že evropská politická reprezentace považuje Čínu za rovnocenného a významného partnera a snaží se velmi pozitivně a dynamicky posilovat a prohlubovat partnerství mezi Čínou a EU a jejími jednotlivými zeměmi,“ vysvětlil.

V Číně se vystřídal Cameron, Merkel, Hollande i finský prezident

Ministr zahraničí odletěl na jednání do Pekingu v pondělí a návštěva potrvá tři dny. Je to po patnácti letech, co se k takovému kroku rozhodl šéf české diplomacie. Tvrdík poukazuje na to, že v jiných evropských státech je běžná praxe zcela jiná.

„Čínu v prosinci roku 2013 s největší oficiální delegací Albionu v jeho historii navštívil premiér David Cameron. Delegace vedená kancléřkou Angelou Merkel byla pro změnu největší delegací v celé historii Číny a v roce 2012 byla Čína jedinou zemí, kterou kancléřka navštívila dokonce dvakrát. Prezident Francois Hollande představil svoji vizi francouzsko-čínských vztahů před studenty jedné ze šanghajských univerzit při své cestě do Číny v dubnu 2013. Ale nejsou to jen evropské těžké váhy, které s Čínou udržují přátelské vztahy a pravidelně ji navštěvují. Například v dubnu loňského roku Čínu navštívil za účelem podpisu Prohlášení o vybudování nového přátelství obou zemí prezident Finska a již v září téhož roku finský ministerský předseda. Ministr zahraničí České republiky Lubomír Zaorálek také doslova střídá nejen státního tajemníka Velké Británie Jeremy Hunta, který dne 24. dubna 2014 předsedal letošnímu dialogu mezi VB a ČLR na nejvyšší úrovni pod mottem Sdílená budoucnost v oblasti zdravotnictví, kultury, médií, vědy, mládeže a sportu, ale také dánskou královnu Margrethe II. na její již druhé oficiální návštěvě Číny ve dnech 24. dubna - 28. dubna 2014, při které jednala s prezidentem i premiérem ČLR,“ vypočítal Tvrdík.

Na počest první dámy ČLR pokřtili novou odrůdu tulipánu

Exministr obrany naopak upozorňuje také na způsob přijímání čínské reprezentace v Evropě.      

„Když nedávno přilétal čínský prezident Si Ťin-pching do první zastávky svého turné po Evropě v Nizozemí, čínská letadla Air Force One doprovázeli od hranic ve slavnostní eskortě stíhači nizozemského královského letectva. Na letišti ho vítala královská rodina, dělostřelecké salvy nebo slavnostní přehlídka,“ popsal Tvrdík.

„Na počest první dámy ČLR Peng Liyuan byla dokonce pokřtěna za přítomnosti krále a jeho ženy nově kultivovaná odrůda tulipánu Cathay, což je starý název Číny v Nizozemí a znamená prosperující země. Obdobných přijetí se prezidentovi ČLR dostalo v Belgii, Francii nebo Německu,“ dodal s tím, že v Evropské unii prezident ČLR jednal se všemi klíčovými politiky a společně se shodli, že komplexní strategické partnerství mezi EU a Čínou bude hrát důležitou roli při utváření globálních pořádků a také hovořili o vzájemných obchodních dohodách.

Tibet jde stranou. Pro Kalouska je to šokující

Prohlášení české vlády o tom, že diplomacie jede do Číny zlepšovat hospodářské vztahy, a proto nebude kritizovat Čínu kvůli okupaci Tibetu, vyvolalo kritiku také u TOP 09. „Z mého pohledu i z pohledu TOP 09 je to šokující,“ reagoval místopředseda opoziční strany Miroslav Kalousek pro Český rozhlas. „Pokud budeme s lidskými právy obchodovat, nemůžeme být v této věci autoritou a tím ztrácíme na svém mezinárodním postavení,“ upozornil bývalý ministr, který také varoval, že u velkých států nelze získat autoritu jinak než pevným postojem, nikoliv přehnanou vstřícností.

Ani s těmito výroky ale nesouhlasí Jaroslav Tvrdík. „Česká vláda svým rozhodnutím ve vztahu k Číně neopouští 25 let tradice hájení lidských práv v naší zemi, jak uvedl Miroslav Kalousek. Zahraniční politika současné vlády ve vztahu k Číně se výslovně hlásí k principům společných prohlášení vlád ČR a ČLR z let 1999 a 2005. Zejména to druhé vládní prohlášení je zajímavé v tom, že gesčním ministrem pro jednání vlády byl ministr zahraničí KDU-ČSL Cyril Svoboda a předsedou KDU-ČSL tehdy byl dnešní první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Politiku jedné Číny a respektování územní integrity ČLR, jakož i další pasáže obou na sebe navazujících prohlášení tehdy Miroslav Kalousek jakkoliv veřejně nerozporoval,“ reagoval Tvrdík.

Bursík: Výroky snad nemohli myslet vážně

Postoj české diplomacie ve vztahu k problematice lidských práv v Číně ale nerozladil jen opoziční TOP 09. Šéf strany LES Martin Bursík reagoval ještě ostřeji. Připomenul, že jsme měli díky Václavu Havlovi kredit země, která uznává lidská práva.

„Teď však bude všechno jinak. Premiér a ministr zahraničí oznámili na tiskové konferenci vlády průlom ve vztazích s komunistickou Čínou. Česká republika se prý přestane vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a nebude uznávat tibetskou exilovou vládu. A za to, že nám prý ujel vlak, může hlavně Václav Havel. Premiér Sobotka rozšířil o další rozměr stupidní výrok Klause, že na ekologii si musíme nejprve vydělat. Už nejen na životní prostředí, ale i na lidská práva a svobodu si musíme nejdříve vydělat jejich zničením,“ uvedl Bursík.

„Pane Zaorálku a Sobotko, říká vám něco londýnská exilová vláda? A co si myslíte o vstupu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa, byla to okupace? Z čeho že to viníte Václava Havla? Chci doufat, že jste výroky snad ani nemohli myslet vážně,“ dodal v komentáři pro Lidové noviny. Postup vlády kritizoval v médiích i ředitel obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, který označil jednání za trapně podbízivé.

Komunikace s Čínou na nejvyšší úrovni nám chyběla

Země Evropské unie se v dialogu s Čínou podle Tvrdíka nevyhýbají ani senzitivním tématům, ale nevolí černobílé vidění světa provázené konfrontacemi, což je obvyklé v české společnosti. „Politiku lidských práv chápou v širších souvislostech vývoje lidské společnosti a s respektem ke kulturní, civilizační a náboženské tradici. A vedle práv politických kladou i velký důraz na práva sociální a environmentální,“ argumentuje Tvrdík.

„Čína potřebuje Evropu a Evropa potřebuje Čínu, což si dobře uvědomuje Angela Merkel, David Cameron, Francois Hollande, lídři EU i lídři většiny členských zemí. Budují s ní proto dlouhodobé vztahy na principu předvídatelnosti a dialogu s důvěrou, porozuměním a respektem jeden k druhému. Základem každé politiky, a zahraniční zvlášť, je dialog a vzájemná komunikace a ten České republice ve vztahu k ČLR na nejvyšší úrovni mnoho let chyběl,“ dodal.

Čína bude největší světovou ekonomikou

To, že ministr Zaorálek odjel zlepšovat ekonomické vztahy s Čínou, vítají byznysmeni. Čínských investic totiž zatím u nás mnoho není, a to by se mohlo změnit. Čína je zemí, ve které žije 20 % světové populace (oproti 7 % v Evropské unii, 4,5 % v USA nebo 2 % v Rusku). V následujících 5 letech dosáhne čínský dovoz hodnoty 10 bilionů USD a zahraniční investice přesáhnou 500 miliard USD. Čína je druhou a dlouhodobě nejrychleji rostoucí ekonomikou světa a je téměř jisté, že do roku 2030 vystřídá USA na pozici největší světové ekonomiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

18:18 Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

RADA ČESKÉ TELEVIZE Drtivý úder schytal ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák na posledním leto…