Zdrogovali ho? Generál Pavel k Protasevičovi. Nová teorie

26.05.2021 19:03

Kandidát na prezidenta generál Petr Pavel odsoudil počínání Běloruska, které pod záminkou bomby v letadle zatklo disidenta Romana Protaseviče. „Podle toho, co jsme měli možnost slyšet a vidět, to byl akt vzdušného pirátství, protože jinak se to ani nazvat nedá,“ má jasno Pavel, který doufá, že evropské země přistoupí ke tvrdým ekonomickým sankcím.

Zdrogovali ho? Generál Pavel k Protasevičovi. Nová teorie
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Anketa

Odvádí Hana Lipovská dobrou práci coby členka Rady ČT? (Ptáme se od 26. 5. 2021)

95%
hlasovalo: 19578 lidí
Generál Pavel v rozhovoru pro Rádio Zet označil Běloruskou akci, při které nuceně přistálo soukromé letadlo společnosti RyanAir na letišti v Minsku, jako akt vzdušného pirátství. „Jinak se to ani nazvat nedá. Dochází běžně k tomu, že se ve vzdušném prostoru setkávají vojenská letadla s těmi civilními, pokud například selže vojenská technika nebo lidský faktor, a v tom případě vzlétají stíhači, aby se ujistili, že se třeba nejedná o letadlo unesené teroristy. Ale způsob, jakým to udělal prezident Lukašenko, je absolutně nepřijatelný,“ vysvětlil Pavel.

Vyjádřil se také k videu, které se následně objevilo v běloruské státní televizi a na kterém se zadržený Protasevič doznává k organizování protistátních demonstrací. „To video jsem neviděl, ale podobných videí jsme v minulosti již viděli mnoho, ať už to byli vojáci nebo novináři, kteří byli zajati třeba teroristickými organizacemi a potom do televize prohlašovali, jak je s nimi dobře zacházeno a jak se dopustili porušení pravidel proti té konkrétní zemi nebo organizaci. A většina takových prohlášení byla buď pod vlivem narkotik, nebo pod hrubým nátlakem,“ řekl generál Pavel.

Pavel uvítal, že členské státy Evropské unie ihned přikročily k sankcím namířeným proti Lukašenkovu režimu a zastavily veškeré letecké spojení s Běloruskem. „Je dobře, že se evropské státy dokážou shodnout a přijmout nějaká konkrétní opatření, která potom solidárně uplatní ve všech zemích. Je to spíše symbol než nějaký konkrétní dopad, protože většina dopravy osob nebo zboží probíhá na silnicích nebo po železnici. Mnohem větší smysl mají v případě režimů, jako je ten Lukašenkův, cílené sankce na konkrétní osoby. A to nejen na politické představitele, ale i ty zástupce byznysu, kteří ten režim drží u moci a ekonomicky ho podporují,“ poradil generál Pavel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

18:25 Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

Zdravotníci se vydali očkovat na sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem tamní obyvatelstvo proti covidu-19…