Že je Brusel horší než Moskva? Nenechte se vysmát, vzkazuje pravicový „pravdoláskař“ Klusáček

18.08.2016 21:01

Vášnivý motorkář Jan Klusáček (ODS) poskytl obsáhlý rozhovor týdeníku Reflex. V něm nešetřil Andreje Babiše (ANO) ani Rusko, ale nevyhnul se ani tématu uprchlické krize či vztahu Česka s USA. Tento politik sám sebe označuje za pravicového pravdoláskaře, a časopis dodává, že tento mladý muž možná jednou napodobí britského konzervativního expremiéra Davida Camerona a stejně jako tento pán přivede svou stranu znovu do vlády.

Že je Brusel horší než Moskva? Nenechte se vysmát, vzkazuje pravicový „pravdoláskař“ Klusáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nové logo ODS

„Víte, já slova jako pravdoláskař nebo sluníčkář nepovažuju za nadávku. Odmítám akceptovat konflikt pravice s pravdoláskaři. Pro mě jsou to devadesátá léta, kdy to mělo svou platnost, ale dnes? Já uznávám Havla i Klause, každého pro jiné věci. Pro lidi, co mají rádi svobodu, jsou však dnes hlavními nepřáteli socialisté a oligarchové. V tom by si pravičáci a pravdoláskaři měli podat ruce,“ zdůrazňuje Klusáček, jenž je ve svých dvaatřiceti letech takřka již patnáct let politicky činný.

„Spojuje nás liberální postoj, který nepovažuje za klíčový problém dneška homosexuální lobby a nechce střílet po každém uprchlíkovi, co projde Českem. Současně pokládám v zahraniční politice za důležitý důraz na lidská práva. Když jsem před 15 lety vstupoval do Mladých konzervativců, byli jsme to my, kdo přesvědčoval starosty, aby vyvěšovali tibetské vlajky, a byli jsme v tom úspěšní. Byli to pravicoví pravdoláskaři, kteří i v EU prosazovali, že nesmíme brát kubánský režim na milost, dokud drží stovky politických vězňů. Současně říkám: Socialisté zasahují do našich osobních svobod víc, než si myslíme. Oligarchové zase deformují trh a vytvářejí nerovné podmínky pro další podnikatele. Tohle je platforma, na níž by se mohla shodnout část pravice s pravdoláskaři,“ doplňuje politik.

O něco podobného se ve velké Británii pokusil britský expremiér David Cameron a dvakrát tak vyhrál volby. Dokázal Konzervativní stranu otevřít novým tématům a pochopil, že se starými tématy nové volby nevyhraje. Dokázal přemýšlet nekonvečně. Právě proto Klusáček Camerona obdivuje.

Klusáček znovu zdůrazňuje, že je třeba postavit se sociálnímu inženýrství ČSSD, ale nejen tomu. Je třeba čelit také socialistickým snahám Strany zelených. Politik odmítá zákazy k používání letadel či omezování automobilové dopravy.

Největší korupčník je prý Babiš

Pokud by chtěl jednou Klusáček napodobit Davida Camerona, bude to mít těžké, protože voliči si pamatují chyby pravicových politiků z minulosti a jsou k nim přísnější, než k politikům levicovým. Tak to alespoň vidí mladý muž. V minulosti navíc ODS hodně stavěla na ekonomických otázkách, ale dnes hýbou společností jiná témata, především migrační krize. Z tohoto tématu dnes víc těží politici, kteří neváhají vystupovat populisticky – jako třeba Andrej Babiš.

„Když před půldruhým rokem začala v Evropě migrační vlna, mluvil Andrej Babiš o tom, jak náš pracovní trh očekává uprchlíky. Když zjistil nálady veřejnosti, postavil se do čela kritiků migrace. Jeho dvojznačný postoj však neskončil. Babiš sice na veřejnosti bouří proti těm několika desítkám chudáků ze Sýrie, ale je současně místopředsedou vlády, jež v Bruselu vždycky, ale vždycky složí zbraně, když se projednává něco důležitého typu migrace,“ rozčílil se Klusáček.

ODS namísto toho navrhovala, aby EU posílala významné finanční částky do uprchlických táborů v Libanonu či v Jordánsku, aby lidé neměli důvod z nich odcházet a zůstávali co nejblíže od svých iráckých či syrských domovů. Až se situace v těchto zemích uklidní, je potřeba napomoci s jejich obnovou.

Když mluví o Babišovi, označuje ho za největšího korupčníka, který už nenosí igelitky s penězi, ale mění celý systém. Pomáhají mu v tom některé neziskové organizace a fakt, že vlastní dva významné celostátní deníky. Je proto dobře, že zde dnes máme i sociální sítě, kde se mohou objevit zprávy, které se šéfovi ANO, ministrovi financí a majiteli Agrofertu Babišovi nehodí do krámu.

Brusel není horší než Moskva

Ve druhé polovině rozhovoru se vysmál myšlence, že je dnes Brusel horší než Moskva. Tato myšlenka dnes občas zazní právě mezi pravicovými stranami a Klusáček to vidí jako problém. „Tohle šíří lidé se slabou pamětí. Když se Londýn chtěl odpoutat od Bruselu, stačilo mu jedno referendum. Když se chtěla z vlivu Moskvy odpoutat Ukrajina, která navíc byla samostatný stát, byla z toho válka. A to už vůbec nemluvím o dřívějších dobách. Argument, že Brusel je horší než Moskva, uznám ve chvíli, kdy z popudu Bruselu bude sedět ve vězení alespoň desítka politických vězňů za trestný čin hanobení členů Evropské komise. V Rusku je to dnes běžné,“ podotkl politik.

Ruská ambasáda v Česku je přeplněna špiony a Moskva se zde skrze ně snaží prosazovat svůj vliv. To rozhodně neznamená, že by američtí velvyslanci byli svatí. V české politice se prý v posledních letech pohybovali jako sloni v porcelánu a Klusáček doufá, že příští šéf Bílého domu vybere lepší diplomaty. Na tom, že musíme stavět na spojenectví s USA pokud chceme patřit k Západu, se však nemění vůbec nic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neziskovka očkuje: Vy se bojíte? Dezinformace. Nikdo tu neumře, jen pár lidí omdlelo

6:11 Neziskovka očkuje: Vy se bojíte? Dezinformace. Nikdo tu neumře, jen pár lidí omdlelo

Už týden funguje v prostorách Janáčkova divadla v Brně očkovací centrum nevládní organizace Podané r…