Že nezdanila kabelky? Jak jste na to přišli? Soud se postavil na stranu Nečasové

22.11.2018 14:42

Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl dvěma stížnostem Jany Nečasové ve sporu o darovací daň z luxusních oděvů, doplňků a také hodinek. Zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle kterých měla manželka expremiéra Petra Nečase a někdejší šéfka jeho kabinetu peníze zpětně doplatit. Jedno rozhodnutí NSS padlo minulý týden, druhé ve středu, zjistila ČTK z justiční databáze.

Že nezdanila kabelky? Jak jste na to přišli? Soud se postavil na stranu Nečasové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová s manželem

K prvnímu verdiktu už NSS zveřejnil podrobnější odůvodnění. Konstatoval, že jediným a klíčovým podkladem, z něhož Finanční správa a následně Odvolací finanční ředitelství vyvodily, že k darování došlo, bylo usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Usnesení však nebylo součástí daňového spisu.

„Není tedy vůbec zjevné, jak mohl městský soud dospět k závěrům ohledně zákonnosti podkladů, z nichž usnesení vrchního státního zastupitelství vycházelo. Takovým postupem zatížil městský soud řízení závažnou vadou, pro kterou NSS napadený rozsudek zrušil, a věc vrátil k dalšímu řízení městskému soudu,“ uvedla k rozhodnutí soudkyně Lenka Kaniová.

Úkolem městského soudu v dalším řízení bude vyžádat si usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a posoudit, zda obstojí jako podklad pro konstatování, že Nečasová získala luxusní věci jako dary. Ve sporu konkrétně šlo o osm kusů oděvů a doplňků značky Christian Dior v celkové ceně 343.100 korun. Úřad Nečasové vyměřil daň 22.617 korun. Druhé rozhodnutí NSS navazuje na spor o dodatečně doměřenou daň z hodinek značky Cartier.

Nečasová (dříve Nagyová) kvůli luxusním darům z doby působení v premiérově kanceláři čelí obžalobě z krácení daně. Loni její advokát řekl, že daně doplatila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…