Že se Kim a Trump setkají v Praze? Šéf Severní Koreje možná nemá letadlo, které by sem doletělo

19.04.2018 8:35

Spojené státy, Severní Korea a společně s nimi i celý svět pozorně sledují přípravy na setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem. Svoji úlohu by při tomto setkání mohla sehrát také Praha.

Že se Kim a Trump setkají v Praze? Šéf Severní Koreje možná nemá letadlo, které by sem doletělo
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

Setkání obou vůdců by se mělo odehrát přibližně na přelomu května a června a je považováno za důležité i z pohledu celého mezinárodního společenství. Mezi americkým prezidentem a severokorejským diktátorem probíhala v minulých měsících velmi ostrá výměna názorů, která u některých odborníků vzbuzovala obavy z možného válečného konfliktu. Nakonec se však ukázalo, že šlo pouze silná slova a vše nakonec vyústí v osobní setkání.

Půjde o historické setkání, protože až doposud žádný americký prezident se severokorejským vůdcem osobně nejednal. Hlavním tématem rozhovorů by měly být jaderné zbraně, které Severní Korea v posledních letech k nelibosti svých sousedů a vůbec celého svobodného světa testuje. Vedle toho by měli oba státníci hovořit o sankcích, kterým KLDR čelí a které ještě více komplikují situaci v zemi, kde téměř pravidelně hrozí hladomor.

Setkání Trumpa s Kim Čong-unem sice z historického hlediska nedosáhne věhlasu legendárních rozhovorů Ronalda Reagana s Michailem Gorbačovem v Ženevě a Reykjavíku, ke kterým došlo ve letech 1985 a 1986, ale přesto bude i tento summit pro hostující město prestižní záležitosti. Agentura Bloomberg publikovala seznam devíti světových metropolí, kde by se připravovaný summit mohl konat. Na seznamu figuruje také Praha.

Bangkok, Ženeva, Helsinki, Singapur, Stockholm, Oslo, Praha, Varšava nebo Ulánbátar, tak vypadá seznam potenciálních hostitelů klíčového summitu podle abecedního pořadí. Zatím není zřejmé, které z měst obě strany preferují, ale pro každé z nich hovoří konkrétní argumenty. Pro Prahu například to, že je zde velvyslancem Kimův strýc. V úvahu se dle Bloombergu bude muset vzít také skutečnost, že KLDR možná nemá letadlo, které je schopno doletět na větší vzdálenost. To by mohlo být limitující kritérium pro výběr Prahy či dalších evropských měst.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

21:21 K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

Vláda od pondělí 23. listopadu umožnila divadlům nebo kinům opět pořádat představení, háček je však …