Že u nás dostává právní stát na zadek? Tak si přečtěte, co se jen za pár dní odehrálo na Ukrajině

05.05.2019 7:19

Diplomat Jaroslav Bašta se ve svém komentáři pro PrvníZprávy.cz rozepsal o problémech s justicí. Podle něj nejsou jen v Česku, ale i jinde. Hovořil tak v souvislosti s Ukrajinou.

Že u nás dostává právní stát na zadek? Tak si přečtěte, co se jen za pár dní odehrálo na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Volodymyr Zelenskyj již je potvrzeným ukrajinským prezidentem. Nyní se Nejvyšší rada bude zabývat tím, kdy bude inaugurace. Jeden z poslanců ji totiž navrhl až na pozdější termín, aby mohly být umožněny předčasné volby. To však není jediné, co se na Ukrajině řeší.

The New York Times totiž také zaznamenaly schůzky Trumpova advokáta Rudolpha W. Giulianiho s ukrajinským generálním prokurátorem Jurijem Lucenkem. „Tématem jejich konzultací byly volby. Nikoli však ukrajinské, ale ty budoucí americké na konci příštího roku. Způsobila to ohlášená kandidatura bývalého Obamova viceprezidenta J. R. Bidena. Ještě předtím než byla oficiálně oznámena, J. Lucenko obnovil vyšetřování korupční kauzy Burisma, energetické firmy patřící oligarchovi Zločevskému. Od roku 2014 až do letošního dubna v ní totiž působil Hunter Biden, syn bývalého viceprezidenta, poznamenal Bašta a poukázal na to, jak v roce 2016 vysocí ukrajinští úředníci spolupracovali se štábem Hillary Clintonové.

Původní text ZDE.

„Nyní analogickou ukrajinskou kartu vytáhl D. Trump proti svému demokratickému protikandidátovi. Zdá se tedy, že prezidentské volby v USA budou ve znamení Ukrajinagate, a to hned dvakrát, oficiálně a neoficiálně,“ sdělil Bašta. 

„V pátek 3. 5. většina ukrajinských novin publikovala zprávu o tom, že předseda ukrajinského Ústavního soudu Stanislav Ševčuk nedostal americké vízum. Důvodem mělo být únorové rozhodnutí soudu o neústavnosti jednoho ustanovení Trestního kodexu, které zakazovalo nezákonné obohacení státních úředníků. Z tohoto důvodu jeho tři kolegové požadují jeho předčasné odvolání z místa předsedy soudu, do jehož rukou má nový prezident skládat přísahu. Když to tak sleduji, skoro mě utěšuje, že s justicí mají problémy i jinde než u nás v České republice,“ uzavřel Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To až uvidí Srbsko: Zeman se omluvil a lezou ven věci

14:45 To až uvidí Srbsko: Zeman se omluvil a lezou ven věci

Po omluvě srbskému národu, kterou pronesl na Pražském hradě prezident Zeman, se začaly objevovat nar…