Ze zákulisí sjezdu ČSSD: Poche v zákulisí proti Hamáčkovi. Síly jsou vyrovnané

09.04.2021 9:43

V ČSSD dnes startuje klíčový sjezd. Sociální demokraté nehrají o nic menšího než o své přežití. Strana je však natolik rozdělená, že možná ani nedokáže zvolit svého předsedu. Co všechno se na on-line sjezdu ČSSD může stát? Nahlédněte.

Ze zákulisí sjezdu ČSSD: Poche v zákulisí proti Hamáčkovi. Síly jsou vyrovnané
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ministr Tomáš Petříček hovoří na sjezdu ČSSD

Sociální demokraté mají před sebou zlomový sjezd. Jednak je to poprvé, co se strana s více než stoletou tradicí bude scházet jen on-line a nikoli tváří v tváří na brněnském Výstavišti či v ostravské hale Gong.

A především, sociální demokraté nehrají o nic menšího než o vlastní přežití. Zatímco za časů bývalého předsedy strany Jiřího Paroubka získala strana i 30 procent hlasů voličů, v koalici s Andrejem Babišem si sociální demokraté zavařili.

Než s ním před 8 lety vstoupili do vlády, měli v čele s Bohuslavem Sobotkou ještě přes 20 procent hlasů. Po dvou koaličních vládách s Babišovým ANO se ČSSD momentálně těší podpoře 4 až 5 procent voličů, což v praxi znamená, že ČSSD může zmizet ze Sněmovny. Stávající on-line volební sjezd to má změnit.   

O post předsedy se utkají stávající šéf partaje a ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zahraničí v téže vládě Tomáš Petříček a bývalá ministryně školství ve vládě Bohuslava Sobotky Kateřina Valachová.

Publicista Petr Kolář se v páteční MF Dnes zamyslel nad tím, jak to všechno může skončit. Podle Koláře může sjezd skončit i tím, že předsedou nebude zvolen vůbec nikdo. „Situace v sociální demokracii je totiž pořádně zamotaná,“ napsal k tomu Kolář.

Sociální demokraty čeká podle jeho názoru klasický střet konzervativního křídla kolem Jana Hamáčka a zastánců moderní levice, nebo také progresivistického křídla, kolem Tomáše Petříčka. „Proti vládě s ANO brojí, kde mohou, a Miloš Zeman je pro ně v lepším případě představitel ‚temné strany‘,“ vyložil svůj pohled na Petříčkovu frakci reportér deníku.

Kolář také připomněl, že ještě před pár lety stáli Hamáček s Petříčkem v jednom šiku. Problém nastal až ve chvíli, kdy Hamáček nedokázal navzdory prezidentu Zemanovi do vlády dostat na post ministra zahraničí pražského sociálního demokrata Miroslava Pocheho.

Místo něj nastoupil jeho někdejší asistent Petříček a Poche to Hamáčkovi nezapomněl. Petříček a Hamáček tak dnes stojí proti sobě. Jejich tábory jsou podle Koláře přibližně stejně silné a vůbec není jisté, jak dnešní sjezd dopadne. Podobně jako nebylo v roce 2011 jisté, zda se předsedou strany stane Bohuslav Sobotka či Michal Hašek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…