Zelení mi sežrali dort. Zeman zesměšnil čerstvou akci proti sobě, udělal si legraci z minulé aféry a opět udeřil na Slovensko. Lidé se smáli

08.03.2016 15:43

REPORTÁŽ Debata se studenty ekonomie v Chebu byla dalším bodem úterního programu prezidenta Miloše Zemana v rámci návštěvy Karlovarska, nejmenšího kraje v Česku. Zeman zavzpomínal na svá studentská léta na pražské VŠE a upozornil studenty, že nebude odpovídat na otázky předepsané na papírku. Od vedení fakulty obdržel prezident kapesní nůž s vývrtkou a sadu nožů.

Zelení mi sežrali dort. Zeman zesměšnil čerstvou akci proti sobě, udělal si legraci z minulé aféry a opět udeřil na Slovensko. Lidé se smáli
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s karlovarským hejtmanem Martinem Havlem

Anketa

Chcete, aby se Miloš Zeman v roce 2018 znovu ucházel o prezidentský úřad?

93%
7%
hlasovalo: 15897 lidí

Studenti v Chebu sídlící ekonomické fakulty plzeňské univerzity debatovali v úterý s prezidentem Milošem Zemanem. „Nebudu pronášet žádné poznámky o Západočeské univerzitě v Plzni, protože tamní aféra se týkala právnické fakulty, a nikoliv vznešeného oboru ekonomie. A za druhé proto, že jste odloučeným pracovištěm plzeňské univerzity a nemáte právo nechat se urážet,“ sdělil prezident s tím, že smyslem jeho setkání se studenty je diskuse.

Proto v úvodní řeči jen krátce zavzpomínal na svá mladá léta, kdy studoval VŠE v Praze. „Tehdy byla jediným uznávaným paradigmatem marxistická politická ekonomie, což je obor, který vstoupil do dějin, ale dnes už se prakticky neprovozuje. Marx je v britské encyklopedii považován za významného učence, ale spíše za filozofa než za ekonoma a jediná opravdu zajímavá věta, kterou kdy řekl, zněla, že jediná skutečná věda je historie. Já o té větě neustále přemýšlím, protože díky svému věku a stáří jsem zažil střídání se mnoha ekonomických směrů, z nichž každý se označoval za jedině pravý a každý po čase zanikl,“ řekl Zeman.

Následně již děkan fakulty vyzval studenty, a byprezidentu republiky kladli otázky. Dodal navíc, aby to byly otázky provokativní. „Pan prezident včera na krajském úřadě řekl, že se rád setkává se studenty, protože mívají stejně provokativní dotazy, jako má on sám,“ uvedl děkan ekonomické fakulty.

„A pokud možno dotazy nenapsané předem na lístečcích, protože to se mně, přátelé, stalo pouze jednou jedenkrát v životě, a to na Střední vinařské škole ve Valticích, kde jedna paní učitelka napsala studentům na papírky, na co se mají ptát. Reagoval jsem tak, že napříště neodpovím na žádný dotaz, který tazatel čte. Výjimku dělám pouze u starobních důchodců, kteří si ten dotaz připravili předem doma, aby na nic nezapomněli. Ale vy ještě nejste starobní důchodci, takže prosím dotazy bez papírků,“ vyzval studenty Miloš Zeman.

První otázka směřovala na aktuální téma. Co prý prezident říká na to, že mu byla udělena anticena za sexistické výroky Kyselá žába, které uděluje sdružení Žába na prameni. „Ježišmarjá, kolik já jsem v životě dostal anticen,“ nestačil prezident doříct větu a sál plný studentů vybuchl smíchy. „Jsem trojnásobný ropák roku, jednou jako premiér, podruhé jako penzista, potřetí jako prezident. Takže anticena má tu výhodu, že je spojená s dortem. Já jsem si jednou pro ten dort jel a tu anticenu ropák udělují ekologové, tedy zelení, a oni mně ten dort sežrali,“ prozradil Miloš Zeman a ozvala se další bouře smíchu. „Takže považuji za naprosto nesportovní, když dostanu jakoukoli cenu za jakýkoli výrok a ten dort pak nedostanu. Jakákoli cena se má udělit a samozřejmě nositel má s pokorou udělenou cenu přijmout,“ dodal prezident Zeman.

V reakci na další otázku se Zeman vyslovil pro snížení věkové hranice trestní odpovědnosti mladistvých. Je prý otázkou, zda hranici snížit na třináct nebo čtrnáct let, ale obecný princip snížení hranice prezident podle svých slov podporuje.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Máte už názor na nedávné volby na Slovensku, kde uspěla strana Mariana Kotleby?“ zajímalo studentku. Nejprve jí prezident blahopřál k tomu, že nečte noviny a uchovává si tak duševní zdraví. Druhým dechem dodal, že ovšem téměř ve všech dnešních novinách je publikován jeho názor, že považuje Kotlebovu stranu za fašistickou.

„Pan Kotleba se obléká do slušivé černé košile, na rukávu má pásku nápadně připomínající některé nacistické symboly, ale to jsou všechno vnější formy. Daleko podstatnější je charakteristika, která je opravdu fašistická. I když já někdy říkám, že používat termín fašismus je nálepka. Fašismus byl italský fenomén, nikoli německý fenomén. Komunisté samozřejmě odmítali výraz nacismus, protože skrývá slova nacionální socialismus a slovo socialismus bylo pro komunisty posvátné. Proto používali nepřesný výraz fašismus. Nechci teď diskutovat o tom, jestli Kotleba je fašista, nebo nácek. Abychom jen neříkali, že jde o něco, co tady nemáme, tak si vzpomeňte na tehdejší stranu Republikáni Miroslava Sládka a starší si možná pamatují, že i tato strana měla fašistické rysy. Jako příklad uvádím jeden výrok: Každý cikán je trestně odpovědný už tím, že se narodil. Tohle může opravdu říci jenom fašista,“ uvedl Miloš Zeman.

Jak coby prognostik vidí prezident budoucnost Angely Merkelové? Tak zněla další studentská otázka. „Já se nesmím vměšovat do německých vnitřních záležitostí. Nicméně vám odpovím slovy bavorského premiéra Seehofera, který vyzval Angelu Merkelovou před asi čtrnácti dny k demisi. Vzhledem k tomu, že Seehofer patří do CSU, koaličního partnera CDU, odkud je Merkelová, je to dosti výrazný signál. V Německu jsou politici o něco zdvořilejší než například já, a přesto nemám pocit, že bych já za svoji politickou kariéru někoho vyzýval k demisi, aspoň si to nepamatuji. Jestliže tato výzva k demisi byla, je to určitý signál vratké pozice německé kancléřky,“ dodal Miloš Zeman na univerzitě v Chebu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…