Zelení obcházejí ostatní partaje, kdo by je vzal na kandidátku. Přečtěte si, kde všude už byli

08.01.2021 15:54

Zelení vzpomínají na éru Martina Bursíka, který je dokázal dovést do poslaneckých lavic. Teď by se tam rádi vrátili. Ale protože se v průzkumech předvolebních voličských preferencí pohybují okolo jednoho procenta či pod ním, je jim jasné, že musí následovat příkladu silnějších stran a spojit své síly s někým dalším. Nabídli spolupráci koalici STAN a Pirátů, ale ve hře je prý i spolupráce s hnutím Mikuláše Mináře Lidé PRO nebo se sociální demokracií.

Zelení obcházejí ostatní partaje, kdo by je vzal na kandidátku. Přečtěte si, kde všude už byli
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

V roce 2006, pod vedením Martina Bursíka, se Zelení stali politickým skokanem roku. Podařilo se jim proniknout do Poslanecké sněmovny a dokonce i do vlády tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS). Na starost dostali ministerstvo životního prostředí a ministerstvo školství, resort pro lidská práva a Karel Schwarzenberg byl v této vládě ministrem zahraničí jako nestraník také za Zelené.

Podle serveru iDNES.cz hledají Zelení cestu, jak se opět dostat do Poslanecké sněmovny. Jenže voličská přízeň se u Zelených pohybuje hluboko pod 5 procenty hlasů, jež je třeba pro vstup do Sněmovny získat. Zelení proto nabízejí spolupráci dalším partnerům a chtějí se stát součástí některé z koalic.

Jednou z možností je, že se Zelení stanou součástí liberální koalice Pirátů a hnutí STAN. Na půdě Evropského parlamentu už spolu Zelení a Piráti z různých koutů EU spolupracují.

„Vyjednáváme se třemi různými subjekty, ale ta varianta Piráti a STAN vyšla v našich průzkumech jako preferovaná varianta. Pokud to Piráti a STAN nevyužijí, budeme jednat dál s ostatními,“ uvedla spolupředsedkyně Strany zelených a starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis.

Jenže varianta spolupráce Zelených se STAN a s Piráty není právě nejpravděpodobnější. STAN a Piráti už si mimo jiné dohodli i poměry sil na kandidátních listinách a případná spolupráce se Zelenými by znamenala, že by se tyto poměry měnily, do čehož se nikomu příliš nechce.

„Úplně upřímně řečeno, oba subjekty budou chtít jednoznačně preferovat svoje vlastní osobnosti na kandidátky,“ uvedl Vít Rakušan (STAN).

Další možností je spolupráce s hnutím Lidé PRO Mikuláše Mináře. Jenže to má háček. Mikuláš Minář oznámil, že do volebního klání vstoupí jen v případě, pokud před volbami získá alespoň půl milionu podpisů pro podporu svého hnutí – ale prozatím ho podpořilo jen 24 tisíc lidí.

Poslední možností by pro Zelené mohla být ještě spolupráce s ČSSD. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) možnou spolupráci se Zelenými nevyloučil.

„Podle mého názoru jedna z možností je spolupráce se Stranou zelených, s odbornou veřejností, s lidmi, kteří se věnují konkrétním oblastem společenského života. Sociální demokracie se určitě musí otevřít, a to se ukázalo i v krajských volbách. Uspěli jsme tam, kde jsme byli otevření, navázali spolupráci se starosty, s osobnostmi v daném kraji,“ řekl nedávno místopředseda ČSSD, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mozek vypadl z hlavy. Magie a ezobláboly Drtinové. A sběratelka cen najednou mlčí, zaujalo Žantovského

8:04 Mozek vypadl z hlavy. Magie a ezobláboly Drtinové. A sběratelka cen najednou mlčí, zaujalo Žantovského

TÝDEN V MÉDIÍCH Piráti si vytvořili tým údajných analytiků, který monitoruje, co se děje na internet…