Zelenskyj: Podpora Ukrajiny není dostatečná. Říkáme to jasně

28.09.2022 7:46 | Ze sítí

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, na jednání Rady bezpečnosti OSN konstatoval, že alespoň na jednání v New Yorku se Rusko chová slušně. Zatím. Upozornil ale, že i tady může přijít den, kdy Rusové začnou na Radě bezpečnosti sousedům krást židle a začnou střílet. Poté vyjmenoval pět momentů, ve kterých Rusko ohrožuje celý svět. Partnerům Ukrajiny poděkoval za to, jak jeho stát podporují, ale jedním dechem konstatoval, že stále nepomáhají dost.

Zelenskyj: Podpora Ukrajiny není dostatečná. Říkáme to jasně
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k lidem z Katedrály svaté Sofie v Kyjevě.

Ukrajinská diplomacie si vyžádala svolání jednání Rady bezpečnosti OSN. Promluvil na něm prezident Volodymyr Zelenskyj. A hned při pozdravu se vymezil vůči Ruské federaci.

„Vážení členové Rady bezpečnosti OSN, kteří respektujete a dodržujete Chartu OSN!“ spustil ukrajinský prezident. A jedním dechem dodal, že při zasedání Rady bezpečnosti se Rusové zatím chovají tak, jak se sluší a patří. Zatím.

„Zatím v tomto sále nepoužívají místo slov zbraně a nevyrážejí sousedům židle. Ale jistě nikoho nepřekvapí, pokud se i tento sál Rady bezpečnosti OSN změní v zónu násilí ze strany představitelů Ruska. Rusko již Chartou OSN pohrdá. Rusko již porušuje jakákoli pravidla tohoto světa. Je tedy jen otázkou času, kdy zničí tuto poslední mezinárodní instituci, která ještě může jednat. Může!“ zdůraznil Zelenskyj.

„Vyzývám vás, abyste jednali hned. Každý na světě může nyní vyjmenovat stovky příkladů, jak Rusko porušuje mezinárodní právní řád a ničí soubor mezinárodního práva. Neustále provokuje k eskalaci a na jakékoli návrhy k jednání neustále reaguje novou brutalitou na bojišti, ještě většími krizemi a hrozbami pro Ukrajinu a svět. A to jsou zjevné věci,“ pokračoval ukrajinský prezident.

A hned jich pět vyjmenoval.

Na prvním místě zdůraznil, že Rusko dál ohrožuje celý svět tím, že ohrožuje Záporožskou jadernou elektrárnu. „Rusko záměrně udržuje svět na pokraji radiační katastrofy,“ pravil Zelenskyj.

A jako by to samo o sobě nestačilo, Rusko stále hrozí světu, že proti němu použije své jaderné zbraně. „To dokazuje, že Rusko nemá právo vlastnit jaderné zbraně, protože není schopno, prostě není schopno zaručit bezpečnost světa ani proti hrozbě použití jaderných zbraní,“ nešetřil ostrými slovy ukrajinský prezident.

Na třetím místě Zelenskyj upozornil, že Rusko místo hledání cesty k míru vyhlásilo mobilizaci. A do armády žene především příslušníky menších ruských národů. „Jedná se o otevřenou politiku genocidy!“ zastal se Zelenskyj těchto menších národů.

„Za čtvrté, Rusko před očima celého světa provádí na okupovaném území Ukrajiny naprostou frašku zvanou ,referendum'. Pod zbraněmi jsou lidé nuceni vyplňovat jakési papíry - pro televizní obraz. Údaje o údajných výsledcích fingovaného referenda byly předem vylosovány. Stejně jako se předem konalo povinné vydávání pasů obyvatelstvu okupovaných území. A k čemu to je? Odpověď se skrývá v dalším bodě,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Na pátém místě upozornil, že se Rusko chová cynicky, když po pseudoreferendech, které svět neuznává, násilím nažene ukrajinské muže z dočasně ovládaných území do své armády a pokusí se tyto statečné Ukrajince poslat proti jejich vlastní armádě.

Tohle všechno se podle Zelenského dá zastavit jen tak, že svět Rusko izoluje. A to tak, že Rusko bude vyloučeno ze všech mezinárodních organizací. Vedle toho musí být podle Zelenského přijat nový balík celosvětových globálních sankcí, které na Rusko tvrdě dopadnou. A do třetice zdůraznil, že ať Rusko udělá cokoliv, Ukrajina se mu nikdy nepodvolí.

A znovu vyzval svět, aby referenda pořádaná Ruskem neuznal.

„Uznání těchto falešných referend Ruskem jako údajně normálních, realizace takzvaného ,krymského scénáře' a další pokus o anexi území Ukrajiny bude znamenat, že s tímto ruským prezidentem není o čem mluvit. Anexe je takový krok, který ho samotného staví proti celému lidstvu. Věřím ve vaši schopnost jednat! Jsem velmi vděčný francouzskému předsednictví za možnost zúčastnit se tohoto setkání. Děkuji vám všem za pozornost! Sláva Ukrajině!“ rozloučil se tradičně ukrajinský prezident.

Poté přišel ještě s jedním projevem, kde se obrátil na své ukrajinské spoluobčany. Sdělil jim, že požádal členy Rady bezpečnosti OSN, aby Rusko zastavili.

„Uznáváme Chartu OSN, uznáváme základní principy soužití národů. A budeme i nadále jednat tak, abychom ochránili normální život na Ukrajině, v Evropě a ve světě. Budeme jednat na ochranu našich lidí v Chersonské oblasti, v Záporožské oblasti, v Donbasu, v nyní okupovaných oblastech Charkovské oblasti a na Krymu,“ zdůraznil Zelenskyj.

Všechny své spoluobčany ujistil, že vláda v Kyjevě neuzná výsledek ruských pseudoreferend konaných na ukrajinském území. Výsledek těchto referend byl znám ještě před jejich vypsáním a Zelenskyj ujistil, že na tyto předem známé výsledky rozhodně nebude brát ohled.

Partnerům Ukrajiny poděkoval za to, jak jeho stát podporují, ale jedním dechem konstatoval, že stále nepomáhají dost.

„Každý nový ruský úder na ukrajinská města a naše civilní objekty dokazuje, že stávající obranná podpora Ukrajiny není dostatečná. Našim partnerům to dáváme jasně najevo. A oni nás slyší. A to je důležité,“ konstatoval před národem Zelenskyj.

Poté ze srdce poděkoval jmenovitě Francii.

„Dnes jsem v Kyjevě jednal s ministrem pro Evropu a zahraniční věci Francie. Francie vynakládá značné úsilí, aby naší zemi skutečně pomohla a vyřešila krize vyvolané Ruskem. S panem ministrem jsme podrobně diskutovali o situaci v Záporožské jaderné elektrárně. Podrobně byly projednány naše obranné potřeby. Podrobně jsme také diskutovali o naší společné reakci na každý další provokativní krok Ruska s fiktivními referendy."

Nakonec ujistil své spoluobčany, že Ukrajina dělá všechno, co může, aby zabránila potravinové krizi, do které chce Rusko uvrhnout celý svět.

A před rozloučením ještě velmi stručně popsal situaci na frontě.

„Pokud jde o frontu, řeknu to stručně a zatím bez podrobností, i když budou dobré: postupujeme vpřed a osvobozujeme naši zemi,“ pravil Zelenskyj.

A pak už přišlo jen tradiční zvolání „sláva Ukrajině“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své

18:27 Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své

„Kdybych neměla fakt navíc žádné prachy, ale byla jen na podpoře, to by byl průser!“ Jak přežít s dc…