Zelenskyj: Rusové už prohráli. Ale schovávají to za rakety a bomby

13.05.2022 7:20

Ruští velitelé, kteří dávají příkaz k ničení ukrajinských nemocnic a škol jsou nemocní. Nevyléčitelně. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět bez servítků promluvil. Rusové jsou podle něj zbabělci a Zelenskyj to hodlá říkat nejen západním politikům, ale také západním studentům, mezi které chce rozšířit ukrajinský pohled na ruskou agresi na území Ukrajiny.

Zelenskyj: Rusové už prohráli. Ale schovávají to za rakety a bomby
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

12. květen je Dnem zdravotních sester a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj složil hold všem sestrám a zdravotníkům Ukrajiny, kteří zachraňují životy i pod nekončícím ruským ostřelováním.

„Z celého srdce děkuji všem sestřičkám, všem zdravotníkům, kteří pomáhají Ukrajincům bojovat každý den a každou noc. A dnes vyzývám všechny, kteří jim ještě nepoděkovali, aby tak učinili. Osm let války na Donbasu, dva roky pandemie, třetí měsíc totální války a celý svůj profesní život věnují vám, nám, všem – společnosti. Aby Ukrajina žila,“ sklonil se ukrajinský prezident před všemi ukrajinskými zdravotníky.

Přislíbil, že tak jako investovala ukrajinská vláda do zdravotnictví před válkou, bude tak činit i po válce.

„Během bojů od 24. února ruské jednotky zničily 570 zdravotnických zařízení. Zcela zničeno bylo 101 nemocnic. Co je to? Je to barbarství. Je to sebezničení Ruska jako státu, na který by se alespoň někdo ve světě mohl dívat jako na kulturní národ,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Své ukrajinské spoluobčany i svět upozornil, že vedle nemocnic Rusové ostřelují a ničí také školy. Naposledy v oblasti Černihivu. „Všichni ruští velitelé, kteří dávají takové rozkazy, jsou prostě nemocní. Nevyléčitelně,“ poznamenal prezident.

Přislíbil, že všechny zničené školy, nemocnice i firmy Ukrajina znovu vybuduje.

Rusové jsou podle něj zbabělci, kteří si odmítají přiznat pravdu.

„Strategická porážka Ruska je již zřejmá všem na světě, dokonce i těm, kteří s nimi stále pokračují v komunikaci. Rusku prostě zatím chybí odvaha to přiznat. Jsou to zbabělci. A snaží se skrýt pravdu za raketové, letecké a dělostřelecké údery. Naším úkolem je proto bojovat, dokud nedosáhneme svých cílů v této válce. Osvobodit naši zemi, naše lidi a zajistit naši bezpečnost."

Prozradil, že jednal jak s prezidentem Finska Saulim Niinistömem, tak se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

„Mluvil jsem také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Poděkoval jsem jí za podporu poskytnutou Ukrajině. Dohodli jsme se na dalších krocích v celém spektru vztahů: obrana, sankce, ekonomika, včetně dovozu pohonných hmot a další sbližování s Evropskou unií,“ uvedl Zelenskyj.

Vedle politiků západních zemí, k nimž promlouvá od počátku ruského vpádu na Ukrajinu, tedy od 24. února 2022, se chystá promlouvat i ke studentům západních zemí. „Musíme šířit naše ukrajinské myšlenky a na všech úrovních vysvětlovat, jak my, Ukrajinci, vidíme život v Evropě a ve světě po této válce. Válce, která mění vše ve světové politice,“ zaznělo od ukrajinského prezidenta.

Nakonec prozradil, že 12. května vyznamenal dalších 269 příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny a pak už se jen tradičně rozloučil.

„Věčná sláva všem, kteří se za Ukrajinu postavili! Věčná památka všem, kdo dali život za Ukrajinu! Sláva Ukrajině!“ zvolal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dcera hlavního amerického prokurátora z Norimberku: Putin je vinen, ale USA taky. Naši lidé jsou ignoranti

11:02 Dcera hlavního amerického prokurátora z Norimberku: Putin je vinen, ale USA taky. Naši lidé jsou ignoranti

Ruský prezident Vladimir Putin je vinen ze zločinu zahájení útočné války. USA jsou vinny ze spiknutí…