Zelenskyj děkoval do Ameriky. „Západní novináři, píšete pravdu,“ říká

16.03.2023 10:30

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tentokrát ve svém projevu poděkoval Dánsku, Spojeným státům či americké novinářce Anne Applebaumové. Západním novinářům obecně poděkoval za to, že píšou pravdu o tom, co se na Ukrajině děje. „Šíří informace o tom, co se děje tady a teď na Ukrajině, v Evropě, ve světě. Oni jen šíří pravdu,“ řekl ukrajinský prezident. Zelenskyj zdůraznil, že v tomto šíření pravdy je třeba pokračovat. Pak Rusko se svou lží nemůže zvítězit. Zelenskyj je o tom přesvědčen.

Zelenskyj děkoval do Ameriky. „Západní novináři, píšete pravdu,“ říká
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

V projevu ke světu i ke svým spoluobčanům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se ruská válka na Ukrajině blíží k bodu zlomu, na kterém se může zlomit. Poděkoval Spojeným státům a dalším západním partnerům, že stále na Ukrajinu posílají střelivo, tanky, dělostřelectvo, a tak podobně. Právě tyto dodávky mohou pomoct zlomit ruskou agresi. „Neexistuje žádný terorista, který by dokázal vybudovat svůj potenciál v konfrontaci se svobodným světem. Rusko není výjimkou,“ zdůraznil.

Na teroristy je podle Zelenského třeba stále tlačit, a to jak po vojenské stránce, tak po stránce sankcí.

„Chtěl bych dnes zvlášť poděkovat Dánsku. Jak za nový obranný balíček pro Ukrajinu, tak za rozhodnutí zřídit speciální fond na pomoc naší zemi ve výši 7 miliard DKK, což je 1 miliarda USD. Je to nesmírně významné. Je to nesmírně nutné,“ pravil Zelenskyj.

Oslovil prý také účastníky londýnské konference Society of Editors. Jde o setkání předních mediálních profesionálů ve Spojeném království, autoritativních novinářů, autoritativních redaktorů. „Lidé, kteří skutečně zasvětili svůj život svobodě – svobodě slova,“ uvedl Zelenskyj.

„Vyzval jsem je, aby ještě aktivněji šířili pravdu o ruské agresi, o našich lidech, jejichž životy Rusko ničí, o naší obraně, která vrací svobodu a bezpečnost Ukrajincům a všem Evropanům. Novináři – svobodná média Ukrajiny a světa – během této války udělali hodně, aby ruský teror prohrál. Aby ruská propaganda prohrála. A chci zdůraznit: Dělají to jednoduše tím, že šíří informace o tom, co se děje tady a teď na Ukrajině, v Evropě, ve světě. Oni jen šíří pravdu,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Zelenskyj zdůraznil, že v tomto šíření pravdy je třeba pokračovat. Pak Rusko se svou lží nemůže zvítězit. Zelenskyj je o tom přesvědčen.

„Setkal jsem se se zástupci amerického magazínu The Atlantic, jedné z nejvýraznějších světových mediálních značek. Setkal jsem se s majitelkou časopisu, paní Jobsovou, šéfredaktorem panem Goldbergem a Anne Applebaumovou. Měli jsme velmi smysluplný rozhovor. Zejména o tom, jak využíváme moderní technologie k posílení našich válečníků a našich institucí. O naší armádě dronů, která bude jen větší a silnější. O našich IT specialistech, kteří pomáhají chránit Ukrajinu. O hrozbách Ruska v kybernetickém a informačním prostoru. Svět musí vědět, že teroristický stát se snaží přinést zkázu nejen našim lidem, ale také všem lidem, kteří chtějí být svobodní,“ pokračoval Zelenskyj.

Než se rozloučil zvoláním „sláva Ukrajině“ znovu poděkoval vojákům za to, jak hrdinně brání svou vlast.

„54. a 92. samostatná mechanizovaná brigáda – chlapi, děkuji vám za vaši odolnost a sílu v Bachmutu. 3. operační brigáda Národní gardy a našich pohraničníků, kteří spolu se všemi jednotkami obranných a bezpečnostních sil bojují o Bachmut... Díky, bojovníci!“ nešetřil  ukrajinský prezident poděkováními.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš: „Konečná a ten Turek.“ „Máme plán. Ukážeme ho.“

8:47 Babiš: „Konečná a ten Turek.“ „Máme plán. Ukážeme ho.“

Konečná a Filip Turek, s nimi se dá alespoň bavit, řekl na předvolební akci lídr ANO Andrej Babiš. H…