Zeman: Islámští teroristé se rozšíří po celém světě

06.10.2020 14:48

Prezident Miloš Zeman dnes vystoupil na nástupu 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Mimo jiné uvedl, že si přeje, aby Česká republika byla vybavena drony.

Zeman: Islámští teroristé se rozšíří po celém světě
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

"O generálech se někdy říká, že se připravují na minulou válku, jsem rád, že o českých generálech to neplatí, neboť právě dnes děláme významný krok k tomu, aby se do výzbroje české armády dostaly zbraně jednadvacátého století a nikoli například, promiňte mi tu ironii, obnovení infantérie s důvodem, že koně jsou krásná zvířata. Je to sice pravda, ale na jezdectvo bych asi neměl spoléhat," poznamenal Zeman úvodem svého projevu.

"Samozřejmě drony mají nespornou výhodu v tom, že nedojde ke ztrátě na živé síle. Je je možné sestřelit, ale živá síla se neztrácí. Již několik let přesvědčuji, například na velitelských shromážděních či jinde, naši armádu, že má pořídit drony, že to nejsou zbytečné a nákladné hračky a obávám se, že více než mé přesvědčování působí praxe nasazení dronů v bojových operacích. Vím, že naše armáda má například Scan Eagle, který po Afghánistánu absolvoval již asi tři tisíce bojových letů. A kromě toho, ať už si o zabití generála Sulejmáního myslíme cokoli, viděli jsme tuto akci dronů, a nezapomeňte ani na bombardování ropných nalezišť v Saudské Arábii. Znamená to, že drony jsou skutečně novou generací a já bych si velmi přál, aby česká armáda byla ta, která se jimi vybaví," zmínil dále prezident s tím, že plně chápe, že asi nebudeme mít prostředky na pořízení takového bojového dronu jako mají v Izraeli. 

"Má rozměry Boeingu 737, který vydrží čtyřicet osm hodin ve výšce dvaceti kilometrů a dokáže odpalovat rakety na sto padesát kilometrů. Tento dron stojí, pane ministře, tři miliardy korun. Kdybyste náhodou měl volné prostředky, tak to samozřejmě uvítám. Ale myslím si, že je dobré, abychom nyní nakoupili drony z Izraele, nikoli proto, že jsou z Izraele, ale proto, že se tam osvědčili v bojových podmínkách. Stejně tak, když se mně ptali na tom souboji mezi americkými a italskými vrtulníky, tak jsem se nechal přesvědčit argumentem, že americké vrtulníky se osvědčily v bojových operacích. To je argument nejsilnější," sdělil Zeman.

"Přeji proto české armádě a přeji vašemu praporu, aby tyto drony úspěšně působily jak na našem území, tak zejména v bojových misích. Víte, že jsem kritikem stažení se z Afghánistánu, že toto stažení pokládám za zbabělost a kapitulaci před teroristickým islámským nepřítelem. Predikoval jsem na nedávném summitu NATO v Londýně, že dojde-li k tomu, pak se z Afghánistánu stane nové teroristické centrum a naše zbabělost se nám vrátí na naše hlavy. Nicméně, neztrácejme naději, vedle Afghánistánu je zde ještě Sinajský poloostrov, jsou zde Golanské výšiny, Mali, kde mimochodem nedávno došlo k vojenskému převratu, ale naštěstí ne islamistickému. A já se obávám, aniž bych si to přál, že islámští teroristé, nedávno na to výrazně upozornil francouzský prezident Macron, se budou rozšiřovat po celém území naší zeměkoule, že porážka Islámského státu byla vynikající, ale nebyla konečná. Nezapomeňte tedy, a tím bych skončil, na moje heslo – s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje. Přeji Vám úspěch," uzavřel.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

22:21 V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledk…