Zeman: Kmoníčka na Hradě nahradí Rudolf Jindrák

07.10.2016 12:35

EXKLUZIVNĚ Prezident Miloš Zeman už má vybranou náhradu za šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka, který míří jako český velvyslanec do USA. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prezident uvedl, že zahraniční odbor po Kmoníčkově odchodu převezme Rudolf Jindrák, bývalý letitý velvyslanec ČR v Německu a exnáměstek ministra zahraničí.

Zeman: Kmoníčka na Hradě nahradí Rudolf Jindrák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Během své návštěvy New Yorku oznámil prezident Zeman, že novým velvyslancem České republiky ve Spojených státech se po Petru Gandalovičovi stane dosavadní hradní šéfdiplomat Hynek Kmoníček. Hlava státu to řekla nečekaně 21. září během setkání s českými krajany před svým vystoupením v OSN.

Oznámení samozřejmě vyvolalo otázky, kdo Kmoníčka nahradí v jeho současné funkci. Až dosud nikdo informace o tom, koho si prezident jako nástupce na post ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře vybral, nekomentoval a nesděloval.

Pouze prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček ještě v New Yorku řekl novinářům, že Hrad už za Kmoníčka náhradu má, jméno však uvést odmítl.

Jasno učinil až sám prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Potvrdil naše informace o tom, že Kmoníčkovým nástupcem bude bývalý dlouholetý český velvyslanec v Německu a exnáměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák.

„Ano, tato informace je pravdivá,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz prezident republiky na otázku, zda se Jindrák stane po odchodu Hynka Kmoníčka šéfem zahraničního odboru.

Rudolf Jindrák. Foto: mzv.cz

Dvaapadesátiletý Rudolf Jindrák, absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, je kariérní diplomat. V diplomatických službách od konce 80. let. Působil jako český velvyslanec v Maďarsku, Rakousku a Německu (2006 – 2008). Několik let po vzniku samostatné České republiky byl i generálním konzulem v Mnichově.

Po odchodu z čela zastupitelské mise v Berlíně v srpnu 2014 se stal náměstkem ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. V této funkci ovšem nevydržel ani rok, a coby náměstek skončil v květnu 2015. Některá média poté začala spekulovat, že by mohl nahradit Livii Klausovou v čele české ambasády v Bratislavě, nicméně bývalá první dáma nakonec v úřadu zůstala. Až v červenci 2015 se Jindrák stal součástí týmu poradců premiéra Bohuslava Sobotky, kde se věnuje především bilaterálním vztahům s Německem. Rudolf Jindrák ovládá němčinu, angličtinu, ruštinu a maďarštinu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krysy vylezly z kanálů... Fendrych se pustil do Štěpána Kotrby, ale ten si to nenechal líbit

13:53 Krysy vylezly z kanálů... Fendrych se pustil do Štěpána Kotrby, ale ten si to nenechal líbit

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych prozradil, proč tolik lidí útočí na Českou televizi. …