Zeman: Radši se vzdát dotací z EU, než sem pustit migranty

06.09.2017 13:40

Krátce po poledni se prezident Miloš Zeman setkal s občany Nového Jičína. Promluvil především o aktuálních problémech. Zeman je v Moravskoslezském kraji na třídenní návštěvě, dnes zavítá ještě do Českého Těšína.

Zeman: Radši se vzdát dotací z EU, než sem pustit migranty
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Novém Jičíně. Jako dar od města klobouků obdržel i slamák
reklama

„Přijíždím na přátelské setkání. A přátelé společně diskutují a společně přemýšlejí,“ řekl úvodem setkání Zeman. On sám by podle svých slov nechtěl mít poddané, ale chtěl by mít přátele. Zmínil pak stav historických památek v okolí a hlavně výši průměrné mzdy. 

„Průměrná mzda dosáhla poprvé v historii 30 tisíc korun měsíčně. Dorazila k nám také zpráva, že se zvyšuje průměrná mzda o 7–8 %. A to je velmi dobrá zpráva, protože se konečně dalo do pohybu to, co potřebujeme,“ zmínil životní úroveň. „Uvědomte si, že reálná mzda u nás je třetinová ve srovnání s Německem. A my ji musíme dohnat. I přes nářky některých lidí tak musíme chtít navýšení životní úrovně. Musí růst minimální mzda,“ podotkl, že pokud podnikatelé varují, že kvůli tomu zkrachují, nechť zkrachují.

V následující diskusi padl za velkého potlesku dotaz, proč není stíhán premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli OKD. „Sice jsem před dvěma lety říkal nejvyššímu státnímu zástupci něco velmi podobného, ale samozřejmě, že v této věci nemůže podnět podat prezident. Nežijeme v diktatuře, možná bohužel. Podnět musí dát policie nebo státní zástupci, ale to se nestalo,“ sdělil Zeman.

„Víte, o co tam šlo. Teď se z toho dělá nějaký hloupý poradce, který špatně odhadl majetek OKD. Uvědomte si, že vláda nebo tehdejší ministr financí prodali tehdejší OKD za 4 miliardy korun. Po uplynutí pouhých dvou měsíců firma Karbon Invest prodala panu Bakalovi totéž OKD za 9 miliard. Jinými slovy: Mafiáni tomu říkají vývar. A nikdo se celou dobu neptá na to, kam se z účtu podělo těch 9 miliard, které tam měl nasysleno. Není vyloučeno, že bývalý ministr financí prodal pod cenou OKD. Je to samozřejmě chyba a připravil tím stát o pět miliard korun. Kam se ale podělo těch 5 miliard korun a kdo je teď má v kapse? Vždyť máme instituce, které mají zkoumat podezřelé finanční převody? A s touto otázkou budu obtěžovat příslušné orgány, dokud mi neodpoví,“ řekl rázně Zeman.

Další dotaz směřoval k tomu, proč je hon na současného šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. „Andrej Babiš, chce-li být budoucím premiérem, musí něco v životě snést. Stejně, jako je trvalý hon na mě... A to jsem nepostavil Čapí hnízdo,“ sdělil Zeman.

Své pak Zeman řekl také k migraci. „Evropský soud zamítl žalobu Slovenska a Maďarska proti migračním kvótám. Evropská unie nás pod výhrůžkou sebrání dotací bude nutit, abychom přijali několik tisíc muslimských migrantů. To nejsou Ukrajinci, to nejsou Vietnamci, to jsou islámští migranti, jejichž kultura je odlišná od naší kultury,“ podotkl Zeman. „Nesmíme se hrbit, neměli bychom si nechat vyhrožovat. Kdyby bylo nejhůř, je vždycky lepší vzdát se evropských dotací, než sem pustit migranty,“ sdělil za potlesku Zeman. 

Prezident pak sdělil svůj názor i k přijetí eura. „Není možné, aby český daňový poplatník kryl řecké dluhy. Odsuňme přijetí eura na situaci, kdy se Řecko buď vzpamatuje, nebo vypadne z té eurozóny,“ sdělil Zeman.

Nový Jičín. Úžasná účast občanů. Děkujeme! (Jiří Ovčáček, Twitter)

Zeman se vyjádřil i k těžbě lithia. „Nemám nic proti hlubinné těžbě. V současnosti se zpracovávají studie, jak to bude výhodné. Já bych byl pro to, aby to bylo formou takové těžby, která nepoškozuje životní prostředí a zejména nepoškozuje spodní vodu,“ sdělil prezident.

Závěrem Zeman vyjádřil svůj názor, že je pro zrušení Senátu. Pak již jen nechyběl podpis do pamětní knihy, dekorace praporu města a předání darů z rukou vedení města.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Propaganda německých protektorů. Vzpomínáte na ten odpad na ČT? Vyoral se dobře baví nad vysíláním pro Maďarsko

15:56 Propaganda německých protektorů. Vzpomínáte na ten odpad na ČT? Vyoral se dobře baví nad vysíláním pro Maďarsko

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Zcela nepokrytě a bezprecedentně probíhá genocida psychického a fy…