Zeman Staňka odvolá, radoval se Hamáček. A stále šermuje zničením Babišovy vlády

12.07.2019 16:43

Prezident Miloš Zeman odvolá ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), řekl po schůzce s prezidentem šéf ČSSD Jan Hamáček. O jeho nástupci bude předsednictvo strany jednat v pondělí.

Zeman Staňka odvolá, radoval se Hamáček. A stále šermuje zničením Babišovy vlády
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Zeman se totiž rozhodl ve věci Staňkova nástupce vyčkat na opětovné rozhodnutí předsednictva ČSSD. Předseda sociální demokracie očekává, že předsednictvo strany potvrdí jako kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu. Druhou alternativou je rozhodnutí odejít z vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom již před několika týdny řekl, že pokud by ČSSD odešla z vlády, znamenalo by to de facto předčasné volby. Odmítl spekulace, že by ve vládě mohlo sociální demokracii nahradit hnutí SPD Tomia Okamury.

„Očekávám, že předsednictvo to potvrdí. Druhou alternativou je, že předsednictvo rozhodne, že ministři ČSSD podají demisi a z vlády odejdou,“ uvedl Hamáček po zhruba hodinu a půl dlouhém jednání v Lánech. Jiné varianty podle něj nyní neexistují. „Z mého pohledu je to postaveno tak, že buď sociální demokracie ve vládě skončí, nebo si bude moci jmenovat své ministry. Michal Šmarda má naši podporu, já za ním stojím,“ dodal.

„Zeman neřekl, zda bude pondělní rozhodnutí předsednictva sociální demokracie respektovat,“ uvedl Hamáček. Hlasování předsednictva tak podle něj částečně bude „cestou do neznáma“. „Každopádně platí to, že ministři sociální demokracie jsou připraveni podat demise a potom budeme pokračovat v rámci ústavního pořádku,“ sdělil.

Hamáček řekl, že nežádal vysvětlení prezidenta, proč po dvou měsících po oznámení Staňkovy rezignace přistupuje na jeho konec. Prezident v květnu odmítl Staňkovu rezignaci akceptovat a od konce téhož měsíce nevyhověl Babišovu návrhu na jeho odvolání. „Já jsem nežádal vysvětlení, já jsem akceptoval jeho stanovisko, že je připraven vyhovět návrhu pana premiéra,“ uvedl Hamáček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden v Lánech řekl, že doufá, že se podaří najít řešení, které zachová stávající vládu. Hamáček na to tehdy opáčil, že je „menší optimista“. Dnes toto vyjádření připomněl. „Nic se ve mně neposunulo, z mého pohledu ta situace je stejná, jako ve čtvrtek. Ale politika je od toho, abychom jednali, takže budeme jednat až do pondělí,“ řekl. Babiš podle něj má přes víkend prostor ve věci dál jednat, na předsednictvu padne definitivní verdikt.

Podle ministra Staňka bylo jednání velmi vstřícné a přátelské, všichni tři (on, Zeman a Hamáček) podle něj hledali shodu na tom, aby byl výsledek jednání co nejlepší pro občany této země. „Myslím, že řešení je rozumné. Je důležité, aby pokračovala započatá práce na Ministerstvu kultury," uvedl Staněk s tím, že s předsedou ČSSD nemá žádné zásadní rozpory.

Zároveň se Staněk zastal Zemana, že postupuje dle Ústavy, neboť bezodkladné jednání není ohraničeno žádným časovým rámcem.

Staněk také zopakoval, že jeho demise z poloviny května, kterou Zeman nepřijal, byla myšlena vážně. Prezident to podle něj uvedl i na dnešním jednání, což ministr ocenil, neboť se potvrdilo, že šlo skutečně o rozhodnutí hlavy státu demisi nepřijmout. Někteří jeho kolegové si podle Staňka mysleli, že ministr Zemana prosil o setrvání ve funkci.

Ministr by chtěl včas vědět, kdo bude jeho nástupcem, aby mu mohl předat materiály, které byly za jeho působení v úřadu zpracovány. Z tohoto pohledu je podle něj lhostejné, zda se po něm ministrem kultury stane místopředseda ČSSD Michal Šmarda, který je kandidátem sociální demokracie, nebo někdo jiný. Rozhodnutí je podle Staňka na předsednictvu, které bude jednat v pondělí. „Budu na předsednictvu informovat o jednání s panem prezidentem a dám svou funkci k dispozici,“ řekl Staněk.

Šéf ČSSD Hamáček dříve hovořil o tom, že kvůli průtahům se Staňkovým odvoláním se Česká republika nachází na hraně ústavní krize. Podle Staňka o ústavní ani vládní krizi nejde. Taková situace by nastala, kdyby například došly peníze na důchody či na provoz veřejných sociálních služeb, míní.

Ministr také uvedl, že by žádný ze svých kroků neměnil. „Já jsem do vrcholové politiky a na post ministra kultury nešel proto, abych si to odseděl a stal se ministrem nulových aktivit, byť se o mně hovořilo, že jsem neviditelný,“ řekl.

„Neudělal bych nic jinak, protože jsem přesvědčen, že kultura je oblast, která si zaslouží mimořádnou péči, a to zejména o veřejné prostředky, které jsou investovány,“ doplnil. Peníze v kultuře je podle Staňka důležité využívat efektivně, s péčí řádného hospodáře. „Ne si z Ministerstva kultury dělat bankomat, jak to někteří dělají,“ dodal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Hamáček a Staněk po skončení setkání v Lánech před novináře předstoupili odděleně. Pražský hrad se k výsledku schůzky nevyjádřil. „K vyjádření pana předsedy Hamáčka a pana ministra Staňka nebudeme poskytovat žádný doplňující komentář,“ napsal ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se k řešení vládní krize naposledy přímo vyjádřil na konci června. Po setkání s Babišem a Hamáčkem minulý týden pak vydal stanovisko, podle kterého by v protikorupční vládě neměl být odvolán ministr za to, že odhalil korupci ve svém resortu.

Dnešní schůzku s Hamáčkem a Staňkem oznámil Hrad ještě před vyhrocením situace v závěru června. Schůzky všech zainteresovaných stran od té doby nepřinesly žádný významný posun. Vládní krize trvá již několik týdnů. Staněk rezignoval v květnu po kritice, která se na něj snesla po odvolání šéfů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Zeman odstoupení neakceptoval s tím, že Staněk odhalil závažná ekonomická pochybení a neměl by za to být trestán. Od konce května pak nevyhověl následnému návrhu premiéra na odvolání Staňka s argumentací, že mu Ústava pro tuto povinnost neukládá žádnou lhůtu. Podle kritiků ale Ústavu porušuje. Sociální demokraté na změně ve vládě trvají. Babiš dnes řekl, že se problém okolo Staňka vyřeší, komplikací je podle něj Šmardova nominace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

20:20 Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

Komentátor Martin Fendrych se na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, že některé věci se opravdu po…