Zeman a BIS: I Nora Fridrichová vysílala. Generál Petr Pavel u ní sdělil jasnou informaci

10.12.2018 8:58

Tomu, jak prezident Miloš Zeman zkritizoval českou kontrarozvědku, se věnoval pořad 168 hodin České televize. Prezident zpravodajce označil jako čučkaře. Reagoval tak na výroční zprávu za rok 2017, v níž BIS varovala před sílící aktivitou ruských a čínských agentů u nás.

Zeman a BIS: I Nora Fridrichová vysílala. Generál Petr Pavel u ní sdělil jasnou informaci
Foto: screen ČT
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

„Když budou plácat o tom, že se tady hemží ruskými a čínskými špiony, a přitom za 6 let nedokázali jednoho jediného špiona chytit, tak je to plácání. Dovolte mi říci slovo, které možná nebude vulgární, ale nebude zdvořilé. Jsou to čučkaři,“ poznamenal Zeman k BIS ve čtvrtečním rozhovoru. A ta si to rozhodně líbit nenechala, zastali se jí také mnozí politici. 

„BIS odvádí profesionální práci a mám se službou jen dobré zkušenosti,“ uvedl například premiér Andrej Babiš (ANO). „Takovéto přirovnání si nezaslouží, protože pracují v utajení a ten svůj život nasazují skutečně velmi často,“ dodal také poslanec SPD Radek Koten. Podporu zpravodajským službám dal také poslanec Pavel Žáček (ODS). Prezidenta se pak zastali jen komunisté. 

„Bezpečnostní informační služba upozorňuje právě na rizika spojená s pronikáním ruských tajných služeb a Kremlu do České republiky. Takže oslabováním BIS nahrává té své prokremelské politice a přátelům v Moskvě,“ dodal k tomu novinář Ondřej Kundra. A Moskva si reakci na prezidentovu kritiku skutečně ujít nenechala. 

„Český prezident Miloš Zeman zkritizoval vlastní kontrarozvědku,“ informovalo rádio Sputnik, slov hlavy státu si všimla i státní agentura Ria Novosti a další média. 

„Stalo se v podstatě to, co již je pravidlem; a to výroky Miloše Zemana ohledně Bezpečnostní informační služby byly v podstatě katapultovány do toho ruského informačního, nebo mediálního prostoru,“ podotkl k tomu analytik Roman Máca. 

„Seděl jsem na všech jednáních Severoatlantické rady na úrovni ministrů obrany, ministrů zahraničí a nakonec na těch vrcholných schůzkách. Bohužel náš prezident byl ve svých názorech většinou velice izolován, protože všichni ostatní státníci se naprosto jednoznačně shodli na tom, že chování Ruska je agresivní a je potřeba mu čelit,“ zmínil rovněž bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. 

Zpravodajci varují i před tím, že čeští politici a vysocí státní úředníci přistupují k ruským diplomatům dost naivně. „Rusové jsou šikovní v tom, že oni z velké palety střípků dokážou nakonec složit velmi zajímavou plastickou mozaiku, která jim ukazuje, jak to třeba na kterém úřadě chodí,“ poznamenal mluvčí BIS Ladislav Šticha. A nechybí ani varování před sílící aktivitou čínských špionů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nora a migranti. Neskutečné, zíral znalec médií.  Kavárna v přesile. Lidé to vidí, počkejte u voleb

15:30 Nora a migranti. Neskutečné, zíral znalec médií. Kavárna v přesile. Lidé to vidí, počkejte u voleb

„Výběr lidí, které v ČT zvou do těchto pořadů, je neskutečný. Má tam být nějaká parita. Ve skutečnos…