Zeman a Babiš na jednání. Tajné služby do pozoru

26.04.2021 8:35

VÍME PRVNÍ Už během krátké doby, zřejmě v pondělí, by se měli sejít premiér Babiš a prezident Zeman. Podle zjištění ParlamentníchListů.cz, které potvrdil i další nezávislý zdroj, se setkání bude týkat mimo jiné Vrbětic. Horké téma rezonovalo také během nedělních politických diskusních pořadů.

Zeman a Babiš na jednání. Tajné služby do pozoru
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Anketa

Byl prezident Zeman k moderátorce Primy Tománkové hrubý?

7%
90%
hlasovalo: 21612 lidí
„Bezpečnostní a informační služba po šest let ve svých výročních zprávách, včetně jejich neveřejných částí, nikdy nezmiňovala kauzu Vrbětice. Teprve v posledních asi třech týdnech bylo vzneseno obvinění vůči dvěma ruským agentům, kteří působili na našem území se dvěma krycími pasy, tádžickým a moldavským, a tito agenti byli obviněni, že způsobili výbuch ve Vrběticích. Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, a tuto větu jsem si podtrhl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu," uvedl prezident ve svém projevu odvysílaném na Primě.

Jak redakci sdělil náš zdroj z prostředí Parlamentu, i toto téma by se mělo probírat mezi premiérem a prezidentem. „Mají se setkat, ano, Vrbětice se budou řešit rovněž," uvedl s tím, že bližší informace jsou v tuto chvíli předčasné. „Jistě dojde ke krátkému brífinku po schůzce," doplnil.

Nejpalčivější otázkou zůstává, jakým způsobem tajné služby v čele s BIS informovaly státní činitele a jaké důkazy doposud předložily.

Podle informací vědce Václava Cílka tajné služby vědí o možné ruské stopě v případu Vrbětice minimálně rok, nikoliv pár týdnů, jak tvrdí vláda. Řekl to ParlamentnímListům.cz. Sám Rusko považuje za zemi, která prochází „krizí identity“, nicméně obává se ruského spojenectví s Čínou. „Číňané umějí být stejně brutální jako Rusové, ne-li i více, ale umějí být mnohem systematičtější a připravovat si některé své kroky pečlivě deset či dvacet let dopředu,“ uvedl Cílek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

9:07 Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

Někdejší český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se vrátil ke švýcarské schůzce prezi…