Zeman a Kiska se před novináři smáli. Ale pak došlo na Rusko a úsměvy zamrzly...

05.04.2018 13:03

Prezident Miloš Zeman vystoupil pod Tatrami před novináře. Prozradil jim, co hodlá prosazovat v česko-slovenských vztazích. Došlo ale i na otravu britského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii a na vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA.

Zeman a Kiska se před novináři smáli. Ale pak došlo na Rusko a úsměvy zamrzly...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident Slovenské republiky Andrej Kiska a prezident České republiky Miloš Zeman se spolu sešli pod Tatrami. Kiska Zemana srdečně přivítal. „Miloši vítej,“ zaznělo z úst slovenské hlavy státu. Kiska poděkoval Zemanovi za to, že se chtěl sejít pod Tatrami, a ne v Bratislavě, jak tomu bývalo doposud. Slovenský hostitel poté připomněl, že Československo slaví sto let od svého vzniku. Kiska proto rád přijede 28. října do Prahy a 30. října znovu srdečně přivítá Zemana na Slovensku.

Vztahy mezi Čechy a Slováky jsou podle Kisky natolik dobré, že prakticky jedinou úlohou politiků je tyto vztahy nějak nepokazit.

Zeman prozradil, že byl v Tatrách naposledy před dvaceti lety, kdy se jako premiér setkal se svým slovenským protějškem Mikulášem Dzurindou. Tehdy byl prý Zeman pozván na procházku ve dvaceti metrech sněhu. Poté prezident Zeman ocenil, že mezi Českem a Slovenskem je nastolena tzv. „win-win strategie“. To je pojem, který Zeman rád používá, když hovoří o ekonomických vztazích České republiky s dalšími zeměmi.

Podle Zemana přece jen jedna věc Čechy a Slováky rozděluje. „Nás rozděluje těch devět milionů, Andreji. Ano, devět milionů na český dům. Já jsem otevřel Slovenský dům v Praze a chci vás informovat, že chci věnovat síly řešení tohoto posledního problému a otevřít Český dům v Bratislavě,“ prozradil Zeman.

„Livii Klausové se nepodařilo vyřešit problém Českého domu, také proto, že z vlastní iniciativy odchází, neboť má sedm vnoučat, tak bych jí chtěl ze srdce poděkovat,“ doplnil Zeman.

Na Slovensku se prý cítí jako doma. I navzdory tomu, že sem tam to ve vztazích mezi Čechy a Slováky zaskřípalo.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Očekávám, že konfliktní témata jako popradské pivo skončilo zbořením popradského pivovaru, který byl asi 200 let starý,“ připomněl Zeman svůj dvě desítky let starý výrok, v němž si tropil žerty z popradského piva, čímž řadu Slováků urazil.

Ze strany Českého rozhlasu zazněl na tiskové konferenci dotaz, který se týkal otravy agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii smrtelně nebezpečným jedem Novičok. Prezident pověřil Bezpečnostní informační službu, aby prověřila, zda se v minulosti Novičok nacházel na českém území.

„Předpokládám, že budu veřejnost informovat o výsledcích vyšetřování. Nevidím důvod, proč to před veřejností tajit,“ podotkl Zeman. Zaregistroval prý jedinou věc, a totiž tu, že Británie nemá žádné důkazy o tom, že by za útokem na Skripala stálo Rusko. „Zároveň jsem včera studoval materiál Jana Schneidera, ten vám doporučuji, kde říká, že Sergej Skripal a jeho dcera vypnuli své mobilní telefony, takže nebylo možné zjistit, kde byli,“ uvedl prezident. To mu přijde zvláštní.

Kiska téma pojel zcela jinak. „Vidíme, že informační válka probíhá. Já osobně pokládám za nesmírně důležité ukázat solidaritu se svými partnery. Takové gesto je nesmírně důležité. Mně je líto, že naše země jako jediná z V4 nevyhostila několik ruských diplomatů,“ posteskl si slovenský prezident.

Je mu to prý líto o to víc, že má informace Slovenské informační služby, podle které někteří ruští diplomaté na Slovensku překračují hranice, které jim jsou standardně vymezeny.

Zeman přidal pár slov i na téma sestavování vlády. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se podle všeho snaží sestavit vládu ANO a ČSSD s podporou komunistů a zdá se, že jednání jsou na dobré cestě. „Cynicky bych dodal, že programově už je dosaženo programové shody, ale takové maličkosti jako personální otázky, protože ty jsou jen marginální a důležitá je programová shoda, tak tyto otázky budou asi ještě diskutovány,“ řekl prezident.   

Než se Zeman rozloučil s novináři, přidal pár slov ještě k vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Zeman zdůraznil, že rozhodnutí o vydání bylo plně v rukou ministra spravedlnosti za hnutí ANO Roberta Pelikána. Okamžitě však také přidal svůj osobní pohled na celou kauzu.

„Když byl zvolen Donald Trump americkým prezidentem, tak pan Ryan si vzal černou kravatu. Když pan Ryan přijel do České republiky, tak v podstatě veřejně prohlásil, že chce odvést pana Nikulina, což se mu podařilo,“ uvedl prezident v narážce na obvinění, že k vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách mohli přispět i ruští hackeři. „Jestliže by se Češi měli plést do americké vnitropolitické situace, tak to nepokládám za úplně dobré řešení,“ uzavřel Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

9:45 Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

Pavel Novotný nebyl i přes svůj bombastický projev na kongresu ODS zvolen místopředsedou strany. A P…