Zeman dal nejnovějšími kroky najevo, že je aktivistou Kremlu, napsal natvrdo Kundra z Respektu

08.05.2018 10:58

Redaktor Respektu Ondřej Kundra se ve svém komentáři zaměřil na to, že prezident Miloš Zeman odmítl povýšit ředitele kontrarozvědky na generála.

Zeman dal nejnovějšími kroky najevo, že je aktivistou Kremlu, napsal natvrdo Kundra z Respektu
Foto: archiv OK
Popisek: Novinář časopisu Respekt Ondřej Kundra
reklama

„Současný ředitel BIS Michal Koudelka od začátku svého jmenování před dvěma lety věděl, že Pražský hrad není z jeho nástupu do čela kontrarozvědky zrovna nadšen. A Hrad to dával vskutku najevo: Prezident Koudelku například dlouho nepozval k osobnímu rozhovoru. Udělal to až před měsícem, kdy mu zadal zjistit, zda se v Česku vyráběl Novičok – látka, jíž byl v Británii otráven bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera,“ zmínil Kundra, podle něhož si Koudelku vybral Bohuslav Sobotka (ČSSD). A s ním měl Zeman napjaté vztahy. 

Koudelka byl také, jak píše Kundra, expertem na Rusko a jeho mocenský vliv v Česku, kterým jsou zasaženi právě někteří spolupracovníci hlavy státu. 

„Jestli někdo mohl mít přehled o pozadí aktivit lidí, jako je Zemanův poradce Martin Nejedlý, byl to tedy Koudelka. I když BIS jako prioritu pod jeho vedením označila boj proti terorismu, za skutečné ohrožení národní bezpečnosti služba považovala ruskou špionáž a dezinformační boj,“ zmínil dále Kundra. Podle jeho slov napětí vzrostlo po roce, kdy se BIS podílela na vypovězení tří ruských špionů.

  • Původní text ZDE

A konflikt vygradoval nyní, kdy prezident odmítl jmenovat Koudelku do generálské funkce, i přestože jeho povýšení navrhla vláda. „Jde bezpochyby o mstu za ruské špiony i hackera Nikulina. A nejaktuálněji také za to, že BIS prezidentovi nedodala zprávu, v níž by potvrdila, že se v Česku vyráběl Novičok. Přesto Zeman s odkazem na vojenské zpravodajce – kteří přitom dodávali informace i BIS - prohlásil, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A230, kterou označil právě za Novičok,“ uzavřel Kundra se slovy, že zatím Koudelku podržel premiér Andrej Babiš (ANO). 

„Zeman dal nejnovějšími kroky jasně najevo, že je a bude aktivistou Kremlu, což také znamená, že se střetne se všemi, kdo mu v této cestě stojí. Přesto je na vládě, aby se za šéfa BIS jasně postavila. Opačný postoj by znamenal, že Česko definitivně podlehlo ruskému vlivu. Kdo by to řekl, že Andrej Babiš bude mít takový úkol,“ uzavřel Kundra.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, je mi vás líto! Hvězda posílá Česku. Co Česko hvězdě?

7:12 Češi, je mi vás líto! Hvězda posílá Česku. Co Česko hvězdě?

Proti drakonickým opatřením, která mají snížit mobilitu, se nadále ozývá odpor. A to dokonce i ze za…