Zeman jednal se zástupci Rady seniorů. Mimo jiné o růstu penzí

01.10.2015 18:01

Tři desítky zástupců Rady seniorů ČR přijal dnes odpoledne na Hradě při příležitosti mezinárodního dne seniorů prezident Miloš Zeman. Seniorská delegace ho požádala o podporu při prosazování samostatného zákona o seniorech či změny valorizace penzí. Šéf rady Zdeněk Pernes po schůzce řekl, že prezident tyto požadavky rady podporuje. Setkání hlavy státu se zástupci seniorů se konalo už popáté. Dvakrát je pozval na Hrad Zeman, třikrát jeho předchůdce Václav Klaus.

Zeman jednal se zástupci Rady seniorů. Mimo jiné o růstu penzí
Foto: OSN
Popisek: Miloš Zeman při projevu v OSN

"Náš valorizační mechanismus je nedokonalý, nespravedlivý a ve srovnání s jinými zeměmi málo progresivní. Potřebuje změnu. Pan prezident to podporuje," uvedl Pernes. Na Hrad dnes dorazilo 31 seniorů a seniorek z rady.

Podle Pernese se prezident s radou shodl na tom, že valorizace pro příští rok je nedostatečná. V lednu by se měly penze zvýšit o 40 korun. O tolik se má upravit pevná část důchodu, která je pro všechny stejná. Bude tak činit 2440 korun. Procentní díl, v němž se odráží doba pojištění a výše odvodů, se tentokrát zvyšovat nebude. Penze se zvedají pravidelně vždy od ledna o třetinu růstu reálných mezd a růst cen. Tyto ukazatele ale byly za sledované období nízké.

Vláda původně počítala s tím, že důchodcům a důchodkyním přilepší před Vánocemi jednorázovou částkou 600 korun. Zákon se ale nestihne schválit. Příspěvek chce tedy kabinet poskytnout v únoru, a to ve výši 900 korun. Podle rady je to ale málo. Poslala už dopis všem poslancům a senátorům a vyzvala je, aby takový návrh nepodpořili. Žádá částku 1000 až 1200 korun.

Zástupci seniorské rady debatovali se Zemanem i o podobě důchodového systému. Prezident jim podle Pernese přiblížil své představy. Přislíbil prý i podporu při prosazování jejich návrhu zákona o seniorech, připomínky měl ale k zamýšlenému financování. Rada by podle svého návrhu měla na každého seniora dostávat desetikorunu, rozdělovala by pak dotace seniorským organizacím. Podle rady by seniorem měla být osoba s trvalým pobytem v ČR, která pobírá starobní důchod, či žena nad 60 let a muž nad 63 let. Podle prezidenta by rada měla příspěvek mít jen na členy rady, ne na všechny seniory, uvedl Pernes.

Starobní důchod na konci loňska dostávalo od České správy sociálního zabezpečení téměř 2,36 milionu lidí. Průměrná penze činila 11.075 korun. Na konci minulého roku v ČR žilo 1,88 milionu lidí nad 65 let. Zatímco před čtvrt stoletím tvořili 12,5 procenta obyvatel, nyní je to 18 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…