Zeman k Ukrajině: Ať raději lidé vhazují volební lístky do uren, než aby v těch urnách skončili sami

19.02.2014 11:13

Prezident Miloš Zeman rozhodně odsuzuje násilí na Ukrajině. Pokud budou násilnosti pokračovat, zváží zrušení pozvánky prezidenta Viktora Janukovyče do Prahy. Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček dnes přijme ukrajinského velvyslance Boryse Zajčuka, aby mu tlumočil Zemanovo stanovisko. ČTK to řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Střety mezi protivládními demonstranty a policií v centru Kyjeva si už vyžádaly 25 mrtvých.

Zeman k Ukrajině: Ať raději lidé vhazují volební lístky do uren, než aby v těch urnách skončili sami
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro pořad ČT Interview

„Já už jsem asi před 14 dny vyjádřil názor, že nejvhodnějším řešením této situace by byly předčasné parlamentní i prezidentské volby, a na tomto názoru samozřejmě trvám. Dokonce tento názor je umocněn právě vysokým počtem mrtvých. Víte, v angličtině bylo takové přísloví ballots not bullets, což znamená volební lístky, nikoliv kulky. Byla to slovní hříčka založená na podobnosti těchto dvou slov, takže přál bych si, aby lidé na Ukrajině vhazovali volební lístky do uren, a nikoli aby oni sami končili v těch urnách," řekl dnes ČTK v Jihočeském kraji Zeman.

„Pan prezident dramatizující se situaci na Ukrajině bedlivě sleduje i během návštěvy Jihočeského kraje. Násilí rozhodně odsuzuje a považuje ho za zcela nepřijatelné," řekl ČTK Ovčáček.

Ukrajinský prezident Janukovyč je pozván na jarní summit Východního partnerství Evropské unie do Prahy. Zeman byl kvůli pozvánce kritizován zejména humanitárními organizacemi. „Bude-li násilí pokračovat, budeme muset celou situaci zvážit," uvedl dnes Ovčáček.

Diplomatické dopady plánované cesty ukrajinské hlavy státu do Prahy řeší i Černínský palác. „Osud návštěvy Janukovyče záleží na dalším vývoji událostí," napsal dnes ČTK ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Šéf hradní diplomacie Kmoníček si dnes do své kanceláře předvolá ukrajinského ambasadora Zajčuka. Oficiálně mu sdělí Zemanův názor na situaci v Kyjevě. Kmoníček už se Zajčukem jednal na konci ledna. Tehdy apeloval na zajištění bezpečnosti pro české občany na Ukrajině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …