Zeman, koryta, Čína... Zaorálek odkryl karty. Dnes už zas bude ministrem

27. 8. 2019 9:33

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje ministrem kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten poskytl rozhovor deníku Právo, v němž hovořil mimo jiné o prezidentu Miloši Zemanovi či o Číně.

Zeman, koryta, Čína... Zaorálek odkryl karty. Dnes už zas bude ministrem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Zaorálek se netají tím, že ne na všem se s prezidentem Milošem Zemanem shodne. „Máme už z minulosti některá témata, která jsme si mimochodem zopakovali, kdy se neshodneme,“ poznamenal Zaorálek s tím, že však nečeká, že by hned po jmenování nastal nějaký střet. 

„Fakt, že máme různé názory a přístupy, není přece nic nového. Platí ale, že v minulosti, kdy jsme společně řešili zahraniční politiku, tak jsme o tom vždy spolu mluvili, protože jsem zastával názor, že není dobré, abychom právě v zahraniční politice každý zastával jiné postoje,“ dodal s tím, že mezi sebou mají vytvořen určitý způsob komunikace, který sice navenek nemusel působit idylicky, ale řadě věcí dokázali předejít. 

Následně se vyjádřil i k tomu, že ČSSD je ve vládě s premiérem Andrejem Babišem (ANO), přestože Zaorálek byl proti tomu. „Prosazoval jsem to, abychom šli do opozice. Bylo vnitrostranické referendum, dopadlo to jinak, než jsem si představoval. Současně přiznávám, že na politické scéně dnes nejsou strany, s nimiž bychom mohli dělat politiku. A platí, že s Andrejem Babišem přece jen některé věci můžeme dělat a prosadit. Pokud bychom do toho nešli, tak z agendy, kterou jsme slibovali, neuděláme v opozici vůbec nic, kromě toho, že budeme spolu s dalšími žehrat na to, kdo a jak tady vládne. A pokud si někdo řekne, že jde o koryta, tak tomu opravdu nezabráním,“ zmínil.

Závěrem se Zaorálek také vyjádřil k tomu, zda se nějak vloží do sporu s Čínou, která odmítá přijímat české umělce kvůli rozhodnutí vedení Prahy vypustit z dohody s Pekingem zmínku o jednotné Číně. „Velmi rád bych se v tom nějak angažoval. Chtěl bych čínské straně říci, že jejich postup vůči Praze považuji za velmi nešťastný a že čínská politika jde v tomto případě úplně špatným směrem,“ sdělil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …