Zeman na Hradě jmenoval pět nových generálů

8.5.2013 1:07 odp.

Prezident Miloš Zeman ve středu povýšil na Pražském hradě při příležitosti Dne vítězství do generálských hodností pět důstojníků. Jsou mezi nimi šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a velitel armádních Společných sil Ján Gurník.

Zeman na Hradě jmenoval pět nových generálů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman s Vlastimilem Pickem

Prezident u příležitosti jmenování nových generálů ocenil prestiž české armády na mezinárodním poli a podpořil rozhodnutí vyslat vojenskou misi do Mali. Boj s mezinárodním terorismem i ve vzdálených zemích má podle něj smysl, protože může zabránit jeho šíření do republiky.

Zeman povýšil velitele armádní tajné služby Kovandu

Dosavadní brigádní generál a velitel Společných sil v Olomouci Gurník se stal generálmajorem. Z titulu své funkce má na starosti rozvoj a výstavbu pozemních i vzdušných sil a řeší také problematiku spolupráce vojáků s obyvatelstvem v regionech.

Do hodnosti generálmajora prezident povýšil také dosud brigádního generála Kovandu, velitele Vojenského zpravodajství, tedy armádní tajné služby. Kovanda je ve funkci od loňského roku, dříve například velel známé 601. skupině speciálních sil.

Brigádním generálem se stal dosavadní plukovník, velitel armádních pozemních sil, Ladislav Jung. Jung, který se této funkce ujal letos v únoru, se kromě jiného podílí také na tvorbě koncepce bezpečnostní politiky státu. Brigádním generálem se stal také Bohuslav Přikryl, od loňského srpna rektor a velitel brněnské Univerzity obrany. Dosud měl hodnost plukovníka.

Zeman jmenoval vojáky do generálských hodností poprvé

Třetím z plukovníků jmenovaným do funkce brigádního generála je nynější náčelník Vojenské policie Milan Schulc. Za sebou má několik zahraničních misí, například v silách KFOR či ISAF.

Zeman, který se funkce hlavy státu ujal letos v březnu, jmenoval vojáky do nových generálských hodností poprvé. Prezident, tedy nejvyšší velitel armády, může jmenovat nové generály dvakrát ročně. Vojáky povyšuje 8. května u příležitosti Dne vítězství a v Den vzniku samostatného Československa 28. října.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

20:20 Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

Z „etického prohlášení“ šéfky Bidenovy prezidentské kampaně Anity Dunnové vyplývá, že se současná hl…