Zeman na Vítkově zahájil oslavy 95. výročí založení republiky

28.10.2013 12:19

Položením věnce u jezdecké sochy Jana Žižky na pražském Vítkově zahájil prezident Miloš Zeman oslavy 95. výročí vzniku samostatného Československa. Památku padlých vojáků spolu s ním uctili předseda Senátu Milan Štěch, premiér Jiří Rusnok, ministr obrany Vlastimil Picek, primátor hlavního města Tomáš Hudeček nebo náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Zeman na Vítkově zahájil oslavy 95. výročí založení republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na vrchu Vítkov se konal pietní akt při příležitosti 68. výročí ukončení 2. světové války

Celý akt trval zhruba půl hodiny. Zeman se ho v roli prezidenta zúčastnil poprvé. V jeho průběhu zhlédl slavnostní vojenskou přehlídku a defilé historických praporů. Přítomní politici, váleční veteráni i řada občanů na závěr uctili památku padlých minutou ticha, do níž zazněly tři čestné salvy z pušek.

Zeman odjede na Pražský hrad, kde přijme diplomaty. Krátce po poledni se na Hradčanském náměstí zúčastní slavnostní přísahy více než 300 nových vojáků. Poté jmenuje generály české armády a povýší dva veterány druhé světové války. V 16:00 položí květiny k soše prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanech.

Oslavy mají vyvrcholit ve Vladislavském sále

Oslavy 95. výročí založení republiky vyvrcholí večerním ceremoniálem na Hradě, na němž prezident předá významným osobnostem vysoká státní ocenění. Na protest proti některým jeho politickým krokům ale řada lidí účast na slavnosti odmítla. Rockový hudebník Vladimír Mišík v neděli Zemanovi napsal, že vyznamenání z jeho rukou nepřevezme. Večera se nezúčastní také většina rektorů vysokých škol. Vadí jim, že Zeman na Hrad nepozval dva jejich kolegy.

Kvůli tomu se ceremoniálu nezúčastní i někteří primátoři. Pražský primátor Tomáš Hudeček řekl, že kromě nepozvání dvojice rektorů mu vadí například i Zemanovo rozhodnutí ocenit agronoma Františka Čubu. Rodina novináře a sociálního demokrata Přemysla Janýra již dříve uvedla, že pokud prezident bývalého člena KSČ Čubu skutečně vyznamená, vrátí medaili, kterou Janýrovi posmrtně udělil prezident Václav Havel. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tuhne krev v žilách: Případy využití dětí v politice. A čerstvý důkaz, že to prý dělá TOP 09

11:13 Tuhne krev v žilách: Případy využití dětí v politice. A čerstvý důkaz, že to prý dělá TOP 09

Dopisy dětí z padesátých let, které se tehdy vyjadřovaly k tehdejšímu politickému režimu, sdílel na …