Zeman neměl být prezidentem, Babiš se svým hnutím neměl být ve vládě! Na Václaváku se cinkalo klíči

10.05.2017 21:30

REPORTÁŽ "Miloš Zeman se nikdy neměl stát prezidentem této země. Andrej Babiš a hnutí ANO nikdy neměli být součástí české vlády," prohlásila herečka Bára Štěpánová a hovořila vlastně za všechny účastníky narychlo svolané demonstrace "Proč? Proto!" Podobné akce se konaly i jinde v republice.

Zeman neměl být prezidentem, Babiš se svým hnutím neměl být ve vládě! Na Václaváku se cinkalo klíči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? Proto!
reklama

"Jsem agent StB, největší příjemce dotací a pijavice rozpočtu České republiky." S tímto zněním nesl mladík podobiznu ministra financí Andreje Babiše mezi skupinkami lidí, kteří příšli na Václavské náměstí v Praze na demonstraci "Proč? Proto!" Nicméně v podvečer, hned po šesté, se Václavák zaplnil skoro do půli. Tak velkou účast nikdo neočekával. Odhady počtu účastníků se mnohdy různily, některé hovořily o více než 10 tisících lidí, Česká televize uvedla dokonce 20 až 30 tisíc protestujících.

Ohlodávaná demokracie

Svolavatelka akce Šárka Fialová sama přiznala, že tolik lidí nečekala. Na sociálních sítích se jich nahlásilo o dost méně. "Demonstrace je zaměřena na dva lidi, kteří zneužívají ústavu a pohrdají lidmi. Prezident ani ministr financí nejsou velký šéf. To jsme my," dodala. Z pódia také byli demonstranti upozorněni, že Babiš vzkázal, že se staví, tak aby na něj nikdo neházel kameny či neplival, aby si mohl vyslechnout, co si o něm lidé myslí.

"Vládnout jako v Číně se jim zachtělo" anebo "Babiši a Zemane, hlasy vám nedáme, IQ máme". To jsou slušná hesla, která nesli účastníci nad hlavou. "Babiš - prc.. stát" či "Někdo čů...y honí, jinej je volí". Jsou ta hodně natvrdo. Jednou ze silnic k demonstraci dorazil alegorický vůz, který znázorňoval zelený list demokracie, jenž požíraly housenky zvané Babiš, Putin, Zeman, Fico či Erdogan.

Fotogalerie: - Proč? Proto!

Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...
Demonstrace proti Andreji Babišovi nazvaná Proč? P...

Učitel promluvil

Mezi dalšími řečníky byl i bloger, tvůrce satirického pořadu na YouTube Fanoušek a učitel Quido Černý. "Když pan prezident říká, že ten, kdo vstává před sedmou, není normální, tak nejsem normální, stejně jako děti, které učím, rodiče, co je vodí do školy, a vlastně vy všichni. Moc se těším na večerní Ovčáčkův tweet, jak se tady sešlo nejvíce 105 demonstrantů. Zeman jako prezident propaguje alkoholismus a kouření jako životní styl," mimo jiné sdělil.

Pak vystavil dvěma mocným vysvědčení: "Jsme na konci školního roku a zasedá pedagogická rada. Oba mají vysvědčení plné pětek a přesto bych je nenechal opakovat. Mají totiž špatný vliv na ostatní žáky. Dal bych jim trojku z chování a zavolal na ně sociálku."

Nová píseň

Jak sdělil písničkář Jaroslav Hutka, předělal jednu ze svých starších písní přímo pro tuto událost. Dopsal ji před vystoupením. "Zeman chlastá jako Dán, táto řekni proč, víš, s flaškou nejsi nikdy sám, pro to, pro to, pro dobrou noc," zpíval v jedné ze slok.

Když byl roku 2003 v nepřímé volbě prezidenta zvolen Václav Klaus, neměl Zeman, jak řekla herečka Bára Štěpánová, ani elementární slušnost podat ruku a pogratulovat vítězi. "Zdrhl z Hradu jako malý parchant," dodala s tím, že funkci prezidenta bere Zeman jako satisfakci za to, že pak musel deset let trávit jako jezevec na Vysočině. "Babiš je pro mě naprosto největší zlo, které tuto zemi potkalo. Demonstrace bez hesel je jako lodě bez vesel. Jelikož je hokejový šampionát, budu parafrázovat fanoušky. Kdo volí Babiše, není Čech," dodala, aby bylo jasno.

Babiš je gauner

Následně byl přečten vzkaz kněze Tomáše Halíka s tím, že tito lidé nemají ve veřejném životě co dělat. Zemědělec Bohumír Rada, jehož firmu Agro Jevišovice Babiš převzal, řekl: "Babiš je gauner, lhář a člověk, který dělá politiku jen proto, aby dosáhl výhod pro svůj byznys. Nečestným způsobem chrání to, co během života nakradl."

Všichni zúčastnění pak přišli na pódium s transparentem: "Ústava je víc než koaliční smlouva..." Bylo řečeno, že se dnes slaví den proti rakovině, což je více než symbolické. "Požadujeme smysluplné odvolání Andreje Babiše a to se stane jen tehdy, když se po něm ministerstvo financí úplně zbaví vlivu hnutí ANO. Požadujeme i odstoupení Miloše Zemana, protože svůj nárok na prezidentskou funkci ztratil tehdy, když začal pracovat jako Babišův advokát," dodala aktivistka Fialová. Většina účastníků akce začala zvonit klíči, a přestože program pokračoval, začali se pomalu rozcházet. Další demonstrace by se měla konat zítra na Hradčanském náměstí a za týden opět na Václaváku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

10:56 Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

Na poslance českého parlamentu čekal ve středu ráno ‚hezký‘ dopis. Takový z kategorie vytýkacích. Vá…