Po více než roce Český rozhlas odvysílal v pondělí 4. ledna 2016 živě rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem a navázal tak na Hovory z Lán. Ty proběhly sedmkrát v roce 2014 na stanici Radiožurnál. Poslední, dnes již legendární, se konaly 2. listopadu, kdy se prezident s použitím vulgárních výroků vyjadřoval k ruským punkerkám z Pussy Riot. Nejnovější rozhovor se odehrál na stanici mluveného slova Český rozhlas Plus. S moderátorem Michaelem Rozsypalem prezident rozebíral hlavně žhavá témata dnešních dní – uprchlickou krizi a válku v Sýrii a Iráku. Migrační vlnu, respektive dle jeho slov invazi podle něj organizuje Muslimské bratrstvo, které chce prý ovládnout celý svět. Tvrdí to na základě dvou informačních zdrojů – svých rozhovorů s korunním princem ze Spojených arabských emirátů a marockým ministrem zahraničí. Osmdesát procent migrantů jsou dle jeho názoru mladí muži bez rodin, kteří by raději měli bojovat proti Islámskému státu. „Mají tři volby. Přidat se ke Kurdům, nebo k iráckým jednotkám, nebo – a to je ta nejhorší varianta – k šíitským milicím,“ uvedl Miloš Zeman.
Kubáček: Prezident měl silná prohlášení. Opíral se o vyjádření zahraničních státníků
Jeho rozhovor ohodnotil pro ParlamentniListy.cz politolog Jan Kubáček. Jsou tvrzení prezidenta třeba o Muslimském bratrstvu opravdu podložená, nepálí trochu od boku? „Je pravda, že prohlášení to byla silná. Setkáváme se s nimi ale i od představitelů bezpečnostní komunity – evropské, mimoevropské i tuzemské. Střelba nezajištěnou zbraní to tedy není. Překvapilo mě, že Miloš Zeman zůstal u stejných prohlášení, ale už si je opíral o argumenty a vyjádření zahraničních státníků. V tomto ohledu už Miloš Zeman neriskoval,“ konstatoval Kubáček. „O té organizovanosti migrace se sice mluví dlouho. Novinkou je, že se toto téma odšpuntovalo a mluvčím se stal český prezident. Uvidíme, co to udělá. Zda se tyto argumenty stanou známější a budou více vzpomínány, nebo se naopak zase smetou s tím, že to řekl Miloš Zeman, čili automaticky zase špatně,“ je zvědav politolog. „Dává mi to informaci, že mnohé arabské země se rozhodly bojovat se svým, v uvozovkách, ‚vnitřním nepřítelem‘. A tím, že skupiny jsou roztříštěné, ale spojuje je nevole k vládnoucím královským dynastiím nebo vládám, se očividně tou symbolikou stává Muslimské bratrstvo. Dá se očekávat zvýšení zátahů proti radikální opozici v jednotlivých arabských zemích,“ konstatoval.
Politolog kritizuje uzavřenost debat. Na stůl by se měla dostat reálná data

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban