Zeman podepsal dodatek umožňující vznik eurovalu

3. 4. 2013 12:02

Prezident Miloš Zeman podepsal dnes dodatek lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik záchranného fondu na pomoc ohroženým ekonomikám eurozóny. Aktu přihlížel předseda Evropské komise José Barroso. Česká republika dokončila ratifikaci dokumentu jako poslední země v EU. Na činnost fondu, který už od loňského podzimu funguje, to nemá vliv. Podpisu se bránil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Podle nového prezidenta má ratifikace v ČR hlavně symbolickou hodnotu.

Zeman podepsal dodatek umožňující vznik eurovalu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Je také přesvědčen, že až Česko společnou evropskou měnu euro přijme, budou už problémy podobné nynější řecké či kyperské krizi minulostí. Po podpisu Zeman před novináři připomněl, že ČR byla poslední z členských zemí, kde nebyla ratifikace dokončena. "Plně respektuji stanovisko obou komor českého parlamentu, které euroval schválily dokonce kvalifikovanou, tedy ústavní většinou," zdůraznil český prezident. Jeho předchůdce Klaus dokument podepsat odmítal, považoval ho za "zrůdnou a absurdní věc".

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman dnes podotkl, že podle textu eurovalu je podpora členským zemím EU vázána na jednomyslný souhlas ministrů financí. Vyjádřil také přesvědčení, že až ČR v budoucnu přijme euro, budou už nynější problémy typu řecké či kyperské krize minulostí a pomoc EU bude poskytována racionálním způsobem.

Podle Barrosa je dnešní Zemanův podpis jasným příkladem toho, že v Evropě je potřeba stabilita a spolupráce, které jsou podmínkami pro další růst. "Bez důvěry nebudou investice, bez investic nebudou cesty, nebude práce," poznamenal předseda Evropské komise. Se Zemanem prý sdílí přesvědčení, že EU je nyní lépe vybavena ujmout se odpovědnosti za svou budocnost. "EU v krizi prošla nejhorším, ale situace je nadále křehká," zdůraznil a připomněl nedávná ostrá jednání o Kypru. Podle Barrosa je potřeba dokončit reformu v oblasti řízení veřejných financí zemí unie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnůj po smrti Kubery: To jste nechtěli číst. Jde i o Zemana. A Karla Gotta. No a co, že zemřel? píše „umělec“. A dále...

7:13 Hnůj po smrti Kubery: To jste nechtěli číst. Jde i o Zemana. A Karla Gotta. No a co, že zemřel? píše „umělec“. A dále...

Zpráva o smrti Jaroslava Kubery včera oblétla celou zemi. Ne všichni však byli Kuberovým odchodem zk…