Zeman přeje Klausovi: Vyvoláváš zlost neschopných. Patříš mezi poslední mohykány svobody

18.06.2021 11:30

Bývalý prezident Václav Klaus oslaví v sobotu své 80. narozeniny. Mezi prvními gratulanty, kteří mu popřáli k jeho životnímu jubileu, je také současný prezident Miloš Zeman. Ačkoliv je Klaus jeho dlouholetým názorovým oponentem, velmi si jej podle svých slov váží. „Byl jsi výjimečným prezidentem, žádný zaprášený oleandr někde v koutku,“ píše v oficiálním blahopřání. Věří, že z Klausovy svobodomyslnosti budou čerpat jejich nástupci, kteří zatouží po svobodě bez přívlastků a balastu ideologií.

Zeman přeje Klausovi: Vyvoláváš zlost neschopných. Patříš mezi poslední mohykány svobody
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se rozhodl upustit od osvědčených zdvořilých vět, jelikož chtěl sepsat list určený příteli a svému názorovému oponentovi. „To vše činí tuto situaci vzácnou, vzhledem k tomu, v jakém světě nyní pobýváme. Rád bych se tomuto tématu věnoval pěkně popořádku,“ předesílá úvodem hlava státu.

Následně vyzdvihuje Klausovu politiku: „Byl jsi po celých deset let výrazným prezidentem s jasnými názory, žádný zaprášený oleandr někde v koutku, žádná nic neříkající prázdná schránka bez špetky odvahy. Nejen v šedi politického průměru jsi byl výjimečným prezidentem republiky, což vyvolávalo zlost neschopných, ale i všehoschopných. Jistě sám vidíš, že v tomto se doba nezměnila. Možná že těch šedivých myší poněkud přibylo,“ pokračuje.

Važí si toho, že mezi nimi vždy panoval respekt i přes odlišnost názorů. „Prezidenství, ač jistě velevýznamné, je jen částí Tvého životního příběhu. Politika Tě, a to nás opět spojuje, provází již desítky let. Mnoho jsme se potýkali, střetávali, přeli, slovy se častovali. Ale vždy zde byla úcta k názoru toho druhého,“ uvádí Zeman.

„Mnozí to nechápali, protože vidí svět jako místo zápasů absolutních, kde není prostor pro přemýšlení, ale jen k odvetě. Budoucnost proto dobře ocení, jsem si jist, tolik kritizovanou opoziční smlouvu, Tvé prezidenství i čas po něm následující. Protože v tom všem byla a je již zmíněná odvaha,“ dodává.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Mnoho z těch, kteří se nás dnes snaží poučovat a tváří se jako chodící reklamy na demokracii, bylo tiše zalezlých v KSČ nebo kdekoliv v normalizačních závětřích. Vlastně mne napadá, že právě ta závětří Ti byla vždy cizí. Ať už šlo o disputaci ekonomickou, politickou nebo hodnotovou, řekněme nadčasovou, neschovával jsi se a s otevřeným hledím jsi promlouval. Polemizoval,“ oceňuje dále Zeman na svém prezidentském předchůdci a v přání připomíná také jejich společnou politickou historii před revolucí.

Slova uznání z jeho úst zaznívají i za to, že si Klaus vždy pevně držel svůj postoj i přes útoky novinářů a politiků. „I teď, kdy se svět noří do uniformní šedi ubíjející názorovou pluralitu, pronášíš jasné názory. Navzdory novinářům, kteří tak rádi slouží mocným, navzdory politickým trpaslíkům, kteří odezírají přání ze rtů velmocí tak, jako už tomu bylo tolikrát v české minulosti,“ dodává hlava státu.

„Nabízí se mi napsat, že patříš mezi poslední mohykány svobody. Ze tvé svobodomyslnosti budou čerpat naši nástupci, kteří zatouží po svobodě bez přívlastků a balastu ideologií,“ věří současný prezident.

Závěrem svého přání připojuje to nejdůležitější: „Přeji Ti pevné zdraví. Přeji Ti dobrou mysl i v těch nejsložitějších situacích. Přeji Ti, abys měl stále kolem sebe přátele. A prorocky dodávám, že jsi jistě ve prospěch této krásné země ještě neřekl poslední slovo.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…