Zeman promluvil o dohodách, co dělají poslanci a senátoři na záchodcích. A vyslovil jediný, ale neobyčejně lákavý důvod pro rozpuštění sněmovny

09.11.2017 17:15

Prezident Miloš Zeman se v pozdním odpoledni setkal s občany města Zábřehu. Tím tak ukončil druhý den návštěvy Olomouckého kraje. Stejně jako v Lipníku nad Bečvou včera i zde nechyběla hrstka odpůrců – vlála tibetská vlajka a na transparentu bylo napsáno velkým písmem „Stydíme se za vás“.

Zeman promluvil o dohodách, co dělají poslanci a senátoři na záchodcích. A vyslovil jediný, ale neobyčejně lákavý důvod pro rozpuštění sněmovny
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji
reklama

„Když jsem byl malý kluk, tak jsem četl Eskymo Welzl a teprve při přípravě na návštěvu Zábřeha jsem zjistil, že je to rodák odsud. Chtěl bych vám blahopřát k vašemu rodákovi a přál bych vám, aby jich bylo ještě víc,“ zmínil Zeman úvodem a vysekl poklonu také zábřežskému starostovi za projevení odvahy. „Napsal otevřený dopis vládě kvůli zákonu o hmotné nouzi,“ sdělil Zeman. „Víte, že mezi námi jsou stále lidé, kteří chtějí žít ze sociálních dávek a odmítají pracovat,“ dodal Zeman. Každá obec by podle jeho slov měla mít domovské právo, aby mohla rozhodovat o tom, koho přijme. 

Následně se Zeman zeptal na názor občanů ohledně předčasných voleb, o nichž se nyní hovoří. „Je dobré, abychom si řekli argumenty pro a proti. Já sám jsem si utvořil názor, který je proti předčasným volbám. A důvody, které mám, jsou ty, že předčasné volby stojí jednu miliardu korun. A jsou to peníze vyhozené z okna, neboť výsledek asi nijak neovlivní. A bude to také urážka občanů, neboť vy jste už rozdali karty a oni s nimi mají hrát, a ne tvrdit, že chtějí karty nové. A teď argumenty pro: Co když se naštvou naši voliči a řeknou, že chtějí potrestat některé strany, a ty by pak z parlamentu zmizely?“ sdělil prezident. 

„Předčasné volby nejsou alternativou vůči vládě bez důvěry. Předčasné volby může prezident podle ústavy vyvolat tím, že rozpustí sněmovnu, pokud v tom třetím pokusu ten, kdo navrhuje, navrhne premiéra, jenž nezíská důvěru Poslanecké sněmovny. To je vše. Ale to vůbec neznamená, že by prezident v takovém případě nemohl po vyslovení nedůvěry pověřit nového premiéra, kterému by uložil jednání o vyslovení důvěry vládě,“ řekl také Zeman. Lidé na náměstí se pak rovněž vyjádřili proti předčasným volbám.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Otázka z řad publika směřovala ke zdražování jídla. „Peníze jdou dolů,“ podotkla tazatelka. To však prezident rozporoval, vztáhl to na penze, kdy, jak zdůraznil, došlo k valorizaci. On sám by byl ještě pro to, aby se všem valorizovalo stejnou částkou. „Nemáte pravdu, že důchody jdou dolů,“ sdělil rázně Zeman.

„Pokud jde o to, že ceny některých potravin jdou nahoru, tak v tom pravdu máte. A vzhledem k tomu, že většina diskuse se vztahuje na máslo, tak já vám řeknu, proč je máslo drahé. Před časem Evropská komise oznámila, že bude dotovat ty výrobce, kteří zastaví výrobu mléka. Dotace tady není jako pomoc něco vyrobit, ale naopak něco nevyrobit. Česká republika, kdyby nebyla zbabělá a nehrbila by se před Evropskou unií, tak by samozřejmě protestovala a v takzvané Evropské radě by žádala zrušení tohoto usnesení. Pokud se tak nestalo, tak tady máme drahé máslo,“ dodal Zeman.

Před Zemana následně předstoupil muž, jenž podle svých slov rovněž zaregistroval svou kandidaturu na prezidenta. „Podporu poslanců a senátorů jsem nezískal,“ posteskl si muž, jenž řekl, že současný systém není demokratický. Posteskl si také nad podporou veřejnoprávních médií. „Tato média mě také nepodporují. A představa, že by mě podporovala média Zdeňka Bakaly, je naivita až hloupost,“ poznamenal Zeman. Následně podotkl, že je proti tomu, aby kandidáty na prezidenta podporovali poslanci či senátoři. „Každý by se měl podrobit testu, že získá 50 tisíc podpisů na peticích,“ řekl Zeman rázně. „Každý má přátele. A dá se to získat bez velkých nákladů. Ale musí se začít včas a musíte to umět,“ dodal Zeman.

„Toto ustanovení je pozůstatek parlamentního způsobu volby prezidenta. Když už přišli o to, aby se mohli na záchodcích dohadovat o tom, kdo bude prezident,“ řekl Zeman.

Poslední otázka pak směřovala k teroristickému útoku v Česku. „Představte si, že žijete v roce 1997 a teď se vás někdo zeptá, zda je velké riziko povodní. Rozumíme si? A zeptá se vás třeba občan Troubek. Nebo kdokoli jiný. A vy řeknete: Ale podle meteorologů žádné nebezpečí nehrozí, sem tam bude pršet. A je to dobře, aspoň se zavlaží půda. A když přijde ta povodňová vlna, budou vás všichni mít za blbce,“ řekl Zeman s tím, že riziko teroristického útoku hrozí všude. 

Závěrem se Zeman podepsal do pamětní knihy, dekoroval prapor města Zábřeha stuhou prezidenta republiky a převzal dar z rukou vedení města – regionální potraviny zabalené v legendárním Welzlově kufru. Zeman na oplátku řekl anekdotu k VŘSR.

„Zemřel Brežněv. Kupodivu přijde do nebe a tam se setká s posledním ruským carem Mikolášem II. A car se ho ptá: Tak co, je ruská říše veliká? A Leonid říká – ano, od Baltu až po Tichý oceán. Car Mikuláš odvětí: Jako za mě. – Stejná je pak i armáda a lidé. – A co lidi, pijou? Vodku, 38procentní, pijou? – A Leonid odvětí: Ano, pijou 40procentní. A car Mikuláš odvětí: A stálo za to dělat kvůli těm dvěma stupňům Velkou říjnovou revoluci?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…