Zeman se vypořádal s Martinem Schulzem. Vedle seděl Kiska

12.12.2017 12:20

Prezident Miloš Zeman zavítal na svou poslední zahraniční návštěvu. Setkal se s prezidentem Slovenska Andrejem Kiskou.

Zeman se vypořádal s Martinem Schulzem. Vedle seděl Kiska
Foto: KPR
Popisek: Prezidenti Andrej Kiska a Miloš Zeman

„Dnes jsem s radostí mohl zkonstatovat, že neznám na světě dvě země, které by měly k sobě tak blízko, jako Česká a Slovenská republika. Naše vztahy jsou na výborné úrovni – vztahy, které spojují lidé, Češi žijící na Slovensku, Slováci žijící v Čechách, to vše vytváří úžasné propojení našich krajin. A proto jsem velmi přivítal, že pan prezident Zeman dodržel tradici a na poslední návštěvu přijel k nám na Slovensko. Miloši, vítej!“ sdělil úvodem Kiska, jenž má podle svých slov s prezidentem Zemanem výborné vztahy i přes rozdílné názory.

Anketa

Vadí vám, jak se Tomio Okamura chová k novinářům?

8%
92%
hlasovalo: 13914 lidí

„Velmi rádi se spolu setkáváme,“ dodal Kiska. „Jsme ve světě ojedinělým příkladem spolupráce a byl bych rád, aby to pokračovalo. Příští rok čekají naše země významná výročí, budeme spolu slavit 100 let Československé republiky. Jsem rád, že s panem prezidentem půjdeme dnes položit věnce k památníku československé státnosti i památníku Milana Rastislava Štefánika,“ dodal Kiska.

„Těším se na další setkání. Ještě jednou, Miloši, děkuji, že jsi přijel,“ uzavřel Kiska. 

„Jsem velmi rád, že jsem v Bratislavě a chtěl bych Ti poděkovat, že právě na Slovensku je ta takzvaná rozlučková návštěva, někdy se říká kapúrková návštěva, ale to je, pokud vím, z východního Slovenska. Já jsem dlouho pátral, co to je, a pak jsem zjistil, že kapurka je brána, kterou se odchází a při tom odchodu se ještě pije slivovička. U nás máme takový zvláštní zvyk, že právě čeští prezidenti se jezdí loučit na Slovensku a současně noví prezidenti jedou také na Slovensko,“ sdělil Zeman ve svém úvodním slově a řekl, že porušil to jen Václav Havel, který jel do Německa.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Následně doplnil Kiskova slova o jeden malý problémový bod – český dům v Bratislavě. „Byl jsem přítomen otevření slovenského domu v Praze, blahopřál jsem organizátorům k jejich práci. A celou dobu se jedná o otevření českého domu v Bratislavě, kde by bylo něco, co by obohatilo Bratislavu už i z kulinářského hlediska. Zatím jsem slyšel celou řadu výmluv a výkladů, že něco nejde. Tak jsem dnes citoval Tomáše Baťu a jeho heslo: Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš,“ poznamenal Zeman.

„Důkazem dobré spolupráce mezi oběma státy je to, že jsem před několika málo dny jmenoval premiérem příslušníka slovenské národnostní menšiny,“ zakončil Zeman s poukázáním na Andreje Babiše (ANO).

„Své šance v těchto volbách vidím v pravděpodobnostním intervalu nula až sto procent,“ odpověděl následně Zeman na první otázku novináře, jak vidí své šance v nadcházejících prezidentských volbách. 

Oba prezidenti se pak zamysleli nad tím, co se dá zlepšit. „Určitě se vždy najde něco, co se dá vylepšit,“ poznamenal Kiska. „Pokud jde o zlepšování, tak bych například uvedl spolupráci ve vojenské oblasti, včetně spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu, neboť si myslím, že tam je ještě co zlepšovat a je to efektivnější, než kdybychom postupovali izolovaně,“ řekl Zeman.

Prezident Česka se pak vyjádřil k Evropské unii. „Mohlo by mě potěšit prohlášení Martina Schulze ohledně vytvoření spojených států evropských. A kdo nechce, ať vypadne. Nikdo ale neudělal větší škodu eurofederaci než Martin Schulz tímto prohlášením,“ řekl rázně Zeman a vyjádřil také český odpor vůči euru. „Racionální tento odpor je v tom, že máme obavu, že evropský stabilizační mechanismus je nastaven tak, že by čeští daňoví poplatníci mohli platit řecké dluhy,“ spekuloval Zeman závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …