Zeman si prý přes mrtvého Peroutku vyřizuje účty s dnešními novináři. Vnučka hovořila na ČT o chystané žalobě na stát, dva publicisté přitakali

21.04.2015 22:36

Právní zástupce vnučky Ferdinanda Peroutky František Vyskočil, autor literatury faktu Jiří Padevět a komentátor Hospodářských novin Petr Fischer diskutovali v úterních Událostech, komentářích České televize o „hradní kauze Peroutka“. Právník Peroutkovi vnučky popsal, co se bude dít v této kauze dál. Padevět s Fischerem se shodli na tom, že prezident Zeman na sebe strhává pozornost, jako by v této zemi nebylo nic důležitějšího než jeho kauza.

Zeman si prý přes mrtvého Peroutku vyřizuje účty s dnešními novináři. Vnučka hovořila na ČT o chystané žalobě na stát, dva publicisté přitakali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hrob Ferdinanda Peroutky

Advokát Vyskočil hned v úvodu konstatoval, že podle ústavy je prezident republiky reprezentantem státu, výrok o Peroutkovi pronesl v této roli, a proto je také žaloba vnučky Ferdinanda Peroutky směrována proti celé republice. Opírá se přitom o výroky českých soudů, které se k tomu v minulosti vyjádřily.

A pokud se ukáže, že tudy cesta nevede, může být přesměrována i na prezidenta samotného. „Je to možné,“ připustil advokát. Kdyby Česká republika spor prohrála, omluvit by se musela Kancelář prezidenta republiky. „Ale pan prezident řekl, že se omluví osobně, pokud článek nebude nalezen,“ připomněl advokát s dovětkem, že jeho klientka podala žalobu také proto, aby se případné omluvy dočkala dříve než za pět či více let.

Prezident možná neútočí na Peroutku, ale spíše na „nenáviděné“ novináře

Historik Padevět ke kauze poznamenal, že Ferdinand Peroutka žil svou dobou, a pokud se na ni díváme dnes, musíme vidět, že Peroutka nemohl tušit např. to, že za krátký čas vypukne druhá světová válka. Podle Fischera se Peroutka snažil nastolovat témata k přemýšlení, což ostatně dělal vždy.

„Je možné, že si pan prezident projektoval novináře právě do postavy Ferdinanda Peroutky,“ spekuloval dále Padevět s tím, že si to prezident touto cestou možná vyřizuje i s dnešními novináři. Uznává však, že toto je jen spekulace a panu prezidentovi do hlavy nevidíme. Připomenul také, že Peroutka prožil mnoho let v koncentračním táboře a komunisté ho po válce vyštvali z Československa do emigrace. „Já nejsem ten, kdo byl měl radit Kanceláři prezidenta republiky, co by měla dělat, ale myslím, že tato kauza je velmi nedůstojná pro všechny aktéry,“ konstatoval Padevět.

Prezident by měl dát dobrý příklad

Fischer přidal úvahu o tom, že teď už možná tolik nejde o Peroutku, ale o to, aby na sebe prezident přitáhl pozornost. „Zdá se, že v České republice máme dnes jediný problém, bojovat o prezidenta, touto cestou se lidem kolem něj velmi daří... Ale já myslím, že to je velmi nešťastné. Ono nejde o pravdu samotnou, protože ten jeden článek se už nenajde. Bojuje se o pozornost veřejnosti a hodnocení prezidenta, jako by právě prezident byl tím hlavním,“ uvedl komentátor. Podle jeho názoru by se měl prezident omluvit, a dát tak dobrý příklad všem, kteří se někdy zmýlí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…