Zeman sliboval stovky vojáků na Golany. OSN o ně přitom prý vůbec nestojí

13. 3. 2015 7:21

Prezident Miloš Zeman na podzim minulého roku nabídl OSN české vojáky, kteří by se měli připojit k modrým přilbám na Golanských výšinách. Konkrétně se mělo jednat o 150 vojáků. OSN však prezidentovu nabídku odmítla s tím, že plánuje svojí misi na Golanech zmenšit. Z dnešních 950 vojáků má v plánu snížit počet na pouhých 500. Česká nabídka se tedy změnila na 10 nabízených specializovaných vojáků. I to však OSN odmítla s tím, že jí postačí pouze tři odborníci, kteří by měli zastávat spíše úřednickou funkci. Píše se v MF Dnes.

Zeman sliboval stovky vojáků na Golany. OSN o ně přitom prý vůbec nestojí
Foto: Jiří Hroza
Popisek: Třetí zastavení prezidenta na návštěvě v Plzeňském kraji byla beseda s žáky středních škol v Plzni v areálu střední průmyslové školy elektrotechnické
reklama

„Prezident si vysláním českých vojáků do mise na Golanech, jakož i případě do mise v Libanonu přeje čelit nejen hrozbě islamismu, ale také posílit bezpečnost Izraele. Takto o tom mluvil i s premiérem Benjaminem Netanjahuem při jejich nedávném setkání ve Washingtonu, kdy jsem sám byl jejich schůzce přítomen. Netanjahu Zemanovi za jeho návrh vyslat české vojáky do těchto misí poděkoval,“ řekl Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru v prezidentské kanceláři.

Podle bývalého českého velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara, není mise UNDOF, která působí na Golanských výšinách určena k tomu, aby bránila jednu zemi před druhou, nebo bojovala proti terorismu, nýbrž slouží pouze jako monitorovací mise. „Smyslem mise UNDOF na Golanských výšinách, jakož i mise UNIFIL v Libanonu není boj proti terorismu. Takto vysvětlovat jejich mandát není ničím, než zkreslením pojmů,“ prohlásil Pojar.

Hradní expert Hynek Kmoníček uvedl, že si prezident přeje, aby se mandát OSN na Golanských výšinách změnil kvůli nedostatečnému vybavení příslušníků UNDOF. Ti mají jen lehké zbraně na svou obranu, to však nestačí pro boj proti islamistům, kteří působí v této lokalitě. „V pásmu kolem Golanských výšin dnes operuje sunnitská skupina an-Nusrá, která patří do sítě al-Káidy, a také militanti z Hizballáhu, libanonské šíitské milice, která je podporována Iránem. Už proto je nutné mandát změnit, aby se vojáci mohli bránit případným útokům, či pokusům o únos,“ řekl Kmoníček.

Tomáš Pojar míní, že je pro Izrael mnohem důležitější podpora od České republiky na mezinárodní scéně, než vyslání vojáku do jejich lokality, protože jsou si vědomi, že se musí ubránit sami, bez spolehání na cizí vojáky.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ste
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

11:10 Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

Slepice do klece nepatří. Obrázek i s tímto mottem nyní prosazuje ODS na svém facebookovém profilu. …